Yatırımcı Arıyorum

Kahve Dükkanı Açmak

Bu yazımızda bir kahve dükkanı açmanın inceliklerini, nasıl açabileceğinizi ve kısaca püf noktalarından sizlere bahsetmiş olacağız. Gerek modern dünya ülkelerinde gerekte ülkemizde kahve çok fazla tüketilir. Bu yüzden bir kahveci dükkanı açmak gayet kârlı bir iş fikridir.

Eğer yüksek fiyatlı duyulmuş kahve markalarından daha iyi bir kahve sunarım diyorsanız bu fikir tam size göredir. Ülkemizde kahve tüketim oranı geçtiğimiz yıllara göre %15,6 miktarında artmış ve artmaya devam ettiğinden ufak bir çabanız ve işlek bir yerde kurduğunuz dükkan ile hızla kâra geçebilirsiniz. Şimdi gelin başlayalım.

Cafe Açmak

Gerekli ruhsatları ve izinleri aldığınızı varsayarak konuya giriş yapıyoruz. Öncelikle işlek bir yer buluyoruz. Mekanımızın boyutundansa işlekliği daha önemlidir. Seri şekilde müşteri bulmanız için bu şartı göz ardı etmemelisiniz. Bütçenize uygun bir dükkan bulduktan sonra sıra bir logo bulmakta. Bir grafiklerle anlaşarak logo çıkartabilir ya da sizler kendi logolarınızı tasarlayabilirsiniz. Logonun çok anlaşılmayacak şekilde karışık veya çok basit olmamasına dikkat edin. Logonuzdan sonra iş sırası dükkanın içini dizayn etmeye geliyor.

Cafe Tasarımı

Bir bayilik alarak dükkan açabileceğiniz gibi kendi konseptinizi kurarak da bir mekan açabilirsiniz. Bayilikle dükkan açmadığımız için dizaynı tamamen size ait olmuş oluyor. Dükkanınızın bir kısmını masalar, bir kısmına da rahat koltukların bulunduğu masalarla donatabilirsiniz. Kasanın hemen önüne de barlardaki gibi küçük, uzun tabureler koyarak bir alternatif daha sunabilirsiniz. Zemini şık bir fayans veya parkeyle döşeyip duvarları da açık ve mat bir renkle boyayabilirsiniz. Masa koltuk ve sandalyelerinizin renklerini uyumlu seçmeyi unutmayın. Bunların yanı sıra bir konsept (retro, müzik cafe vs.) seçip de dükkanınızı düzenleyebilirsiniz. (Kahve Bayiliği Veren Firmalar)

Şimdi sıra mutfak tarafını halletmeye geldi. Araştırarak ucuz ve kaliteli ürünler alın. Kahve makinelerini, çekirdek öğütücüleri, vs. aldıktan sonra bir toptancıyla anlaştıktan sonra kahvelerinizi getirin. Kahvelerinizi ucuz almak yerine kaliteli almayı tercih edin. Çünkü bu rekabet ortamında siz, tadınızla ön plana çıkmalısınız.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan kahve dükkanı iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Cafe İçin Menü Hazırlamak

Şimdi sıra neler satacağımızı belirlemekte. Bir kısıtlamamız varsa önceliği ülkemizde en çok tercih edilen kahve türlerinden tercih edin. Daha sonra farklı lezzetler de ekleyebilirsiniz. Bardak kullanımında ise tercihe göre karton bardak, kupalar ve fincanlar bulundurun. Dükkan içi müşterilere kupa ve fincanlarla, kahvesini alıp gitmek isteyenlere de karton bardaklarla hizmet verebilirsiniz. Bunların yanı sıra taze pastalar, kekler, simit, poğaça vb. satarak da dükkanınızı geliştirebilirsiniz. Eğer çok tutulursanız logonuzun bulunduğu termoslar, fincanlar ve kupalarda satabilirsiniz. Kahvelerinizin fiyatlarını yükselmiş markalara nazaran daha düşük tutun. Çünkü bilindik markalar ya da mekanlara göre tadı aynıysa koyduğunuz düşük fiyatlar ile bir kısım müşteri sizi tercih etmeye başlayabilir.

DÜKKANI AÇTIKTAN SONRA

İlk birkaç gün insanlara ikramlar sunarak müşteri çekebilir ve kahvelerinizin tadını tanıtabilirsiniz. En önemli önceliğiniz kahvenizin diğer dükkanların kahvelerinden iyi olduğunu göstermek ya da öyle olduğunu benimsettirmektir. Eğer insanlar bunu benimserse hızla yükselebilirsiniz. İlerleyen dönemlerde eğer bir konseptiniz yoksa gelen müşteri yaş aralığına uygun müzikler çalabilirsiniz. Onlara göre etkinlikler verebilirsiniz. İşlerinize yetişememeye başladıysanız dükkanınızın büyüklüğüne ve işlekliğine göre eleman almaya başlayın. İlanlar vererek tam zamanlı ve yarı zamanlı elemanlar alabilirsiniz. Bu kişileri özenle seçin çünkü eleman hatası yüzünden müşteri kaybetmek sizler için en kötü durum olur. İyi elemanlar dükkanınızın kalitesini de arttırır.

SON OLARAK BİRKAÇ KÜÇÜK İPUCU

 • Kahve hakkında ve yapımı hakkında bilgi edinin. Standart ölçüler yerine kendi ölçülerinizle daha iyi kahveler yapabilir hatta ilerleyen dönemlerde kendi adınızla bir kahve çıkararak insanların dikkatini çekebilirsiniz.
 • Sürekli en çok satılmakta olan kahve çeşitlerini takip edin. Müşterinin istediğini sürekli bulundurmaya çalışın. Kahvelerinizin ve diğer ürünlerinizin her zaman taze olduğuna emin olun.
 • Makinelerinizin ve ekipmanlarınızın bozuk ya da arızalı olmamasına özen gösterin. Bozuk bir makine kahveyi kötü yapabileceğinden size müşteri kaybettirebilir.
 • Ücretsiz Wi-Fi sunarak insanları çekebilirsiniz. Unutmayın ki internet çağımızda insanları çeken en temel unsurdur. Çoğu insan sırf internet için bile dükkanınıza gelebilir.
 • Haftalık ya da aylık küçük kampanyalarla da insanları kendinize çekebilirsiniz. Örneğin salı günleri az satılan çeşitlerinizde indirim yaparak onlarında satılmasını sağlayabilirsiniz.

ÖZETLERSEK

Hızla gelişen bu sektörde yer varken siz de yer almak istiyor ve kendinize güveniyorsanız daha fazla beklemenize gerek yok. İnsanların marka takıntılarını yıkabileceğinize inanıyorsanız size uygun konsept ve uygulamalarla insanları çekebilir yıktığınız markaların yerlerine sizler geçebilirsiniz. (Cafe Konseptleri)

Kahve Bayiliği Almak

Açık konuşmak gerekirse bu pek de kolay olmayacaktır. Bir markadan bayilik alarak işleri daha hızlı ve kolay halledip büyümek de size sunulan bir seçenektir. Kendi oluşturacağınız markaya bayilik bulmak için sayfamızda ilan vererek anında binlerce insana ulaşabilir ya da büyük markalardan bayilik almak için sayfamızdaki ilanları takip edebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: Kahve Bayiliği Almakkobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  Rahmi Ersoy yorumu:

  Evet iş fikirleriniz olması gerekenden ve farklılıktan uzak eğer bir kahve dükkanı açılacaksa farkındalık olmalı sizin farlı bir yanınız olmalı o yüzden eğer kahve dükkanı veya Cafe tarzı bir yer açmak isteyen olursa benim çok daha güzel fikirlerim var ciddi olanlar ararsa görüşürüz ***

  • Cevap yaz
   Seçil yorumu:

   Bilgi almak istiyorum

Yorumunuz