Yatırımcı Arıyorum

Kahve Pazarında Neler Oluyor?

Kahve Sektörü Hakkında Bilgiler

Araştırma sonuçlarına göre kahve pazarı küresel düzeyde büyümesini sürdürüyor, yakın dönemden itibaren artan büyüme payında Asya ülkelerinin ve Türkiye’nin bulunduğu belirtiliyor. Çay çok seven ve tüketen toplumlarda kahve arzı oluşturularak ilgi alanları değiştirildi, doğru pazarlama stratejileri ile kahve tüketimi yaygınlaştırılarak sektörün büyümesi sağlandı.

Avrupa ülkelerinde istikrar devam ederken, büyüme oranları sabit kalarak gelişme gösterdiği belirtilmekte. İNOVASYON çalışmalarına kahve pazarında büyük önem verilmiş, çayın çok tüketildiği ülkelerde tercih edilmesini sağlamak amacı ile yeni stratejiler ve ürün yenileme çalışmalarının performansı artırılmış.

Türkiye’de Kahve Tüketimi Ne Durumda?

Uluslararası Kahve organizasyonu tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de kahve tüketimi ciddi oranda artış göstermiş. Perakende kahve satış rakamlarının yükseldiği, perakende kahve pazarının büyüme sağladığı belirtiliyor. Türkiye Asya ülkeleri gibi günlük yaşamda çoğunlukla çay tüketen bir toplum, biz Türk halkı olarak önce çay demler kahvaltımızı, demini iyi almış, mis gibi kokan taze çay ile yaparız. Bir iki saat sonra; bir Türk kahvesi içeriz, genellikle 10 gibi tükettiğimiz kahvenin adı sabah kahvesidir.

Türk toplumunda çay ve ardından gelen Türk kahvesi genel bir kültürdür, dolayısı ile diğer kahve türlerinin pazara sunulması ile tüketme alışkanlığı edinmiş olsak ta çayın yerini henüz tamamen alamamıştır. Çay, Kahvenin Türkiye’de olduğu gibi Asya ülkelerinde de rakibi olsa da kahve sektörü için Türkiye, yine de cazip bir pazardır. Pazar doyma noktasında değildir, yeni tüketiciler kazanacak potansiyele sahiptir, mevcut potansiyelin tüketiminde artış sağlama potansiyeli mevcuttur ve grafik bu yönde yükselme göstermektedir.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada kahvenin hikâyesi eski ve 2014 yılında ki Pazar payı 500 milyon Lira, araştırmalarda belirtilen açıklamalarda, yıllık tüketim miktarı 22 Bin Ton. Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında Türkiye’de kişi başına düşen kahve tüketiminin Avrupalı insanlardan nerede ise İki katı kadar fazla miktarda olduğu belirtilmekte.

Kahve kendi yükselişini ilerletirken, İNOVASYON çalışmaları ile kahvenin türevleri üzerinde çalışılarak yeni ürünler pazara sunulmakta, kahve içim kalitesi ile ilgili ürünlere de etki ederek çeşitli kahve makineleri piyasaya sunulurken, Kahve makinelerinde İNOVASYON çalışmalarına da hız kazandırmaktadır. Ev tipi, ofis tipi gibi ayrımlara gidilerek çeşitli ürünlerin pazara sunulmasını sağlarken talebini artırmaktadır. Dünyada ticareti yapılan birinci ürünün Petrol olduğunu belirten kaynaklar, hemen İkinci sırada kahvenin yer aldığını söylüyor. Kahve dünya pazarında sadece ithalat ve ihracat şirketleri aracılığı ile değil NETWORK pazarlama sistemleri kullanılarak üreticiden direkt olarak tüketiciye ulaştığı yöntem ile geniş coğrafyalara ulaşabiliyor.

Dünya sıralamasında talebi en yüksek ürün olarak İkinci sırada bulunan kahvenin küresel düzeyde büyüme grafiğinin daima süreceği, talebinin her geçen gün artacağı, talebinin düşük olduğu coğrafyalarda bile tüketici sayısının hızla arttığı araştırmalar ile ortaya konulmuş. Kahve sektörü markalaşma faaliyetlerine de hız vererek kendine has sunumları ile Bayiliklerini, Franchising zincirlerini ulusal ve uluslararası platformlarda yaygınlaştırma faaliyetlerini sürdürmekte.

Perakende kahve tüketimindeki artış kahve sektörünün yüzünü güldürürken, faaliyete geçirilen kahve kültürünün yaşatıldığı Cafe zincirlerinin de tüketiciler tarafından tercih edilmesi yüksek talebin bulunması ve her geçen gün artması sektörün aktörlerini memnun eden diğer gelişmeler.

Kahve Sektörünün Büyüklüğü

Kahvenin dünya pazarındaki yıllık ticari değerinin Yüz Milyar, Türkiye’de ise Yirmi Milyar olduğu belirtiliyor. Dünyada 60 ülkede kahve üretiliyor dünyanın pek çok ülkesi ürünlerini çeşitli şekillerde dünyaya pazarlamak için yarışıyorlar.

Kahve dünyasında girişimci olmak isteyen yatırımcı adayları, markalaşma çabaları ile zaman ve para kaybetmeden, kalite onayı ve izni alınmış Cafe zincirlerinden birine dahil olabilir Bayilik veya tercihlerinize göre Franchising alabilir, sektörün patronlarından biri olarak ticaret hayatına başarılı bir başlangıç yapabilirsiniz.

Türk kahvemiz ya da diğer dünya kahveleri her kahvenin Türkiye pazarında yeri var, rekabet ve talep var. Dünyanın ünlü markaları Türkiye pazarında zincirlerini oluşturmak için yarışıyor, Türk kahvesi ise kültürel kimliğini en orijinal hali ile yeniden ortaya koyarak yüzyıllardır süregelen varlığını ve cazibesini yeni kuşaklarda yeniden tanımlıyor.

Kahve Bayiliği Almak

Sektöre girişimci olarak katılmak isteyen Bayi alacak yada Franchising alacak yatırımcıların sektörde firma seçenekleri oldukça fazla, Kobi Vadisi web platformunu ziyaret ederek; Kahve Sektöründe Bayilik ve Franchising veren firmaları inceleyerek size en uygun firma ile iletişime geçebilirsiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz