Yatırımcı Arıyorum

Kamu İhalesi Nedir, Neden ve Nasıl Yapılır?

Kamu İhaleleri

İhale Nedir? Nasıl ve neden yapılır? İhaleler, gerek özel sektörde olsun, ister devlete bağlı kurum ve kuruluşlarda yapılan, projelerin gerçekleştirmesi için, şirketlerden işin yapılacağına dair teklifler sunmaktır. Teklif edilen işi yapmaya gücü yeten firmalar, bu ihalelere katılır ve teklifleri kabul edildiğinde işe başlarlar.

Uluslar arası bir şirkete sahipseniz, sadece kendi ülkenizde değil iş yaptığınız ülkelerin hükümet ve özel kuruluşlarının ihalelerine katılma şansına da sahip olursunuz.

İhale Nedir?

İhale, bir proje için teklif daveti yapmak veya devralma gibi resmi bir teklifi kabul etmektir. İhale, genellikle hükümetler ve finans kurumlarının sınırlı bir süre içinde vermesi gereken büyük projeler için teklif verdikleri süreci ifade eder. Bu terim aynı zamanda hissedarların devralma teklifine karşılık hisse senetlerini veya menkul kıymetlerini sunma sürecini ifade eder. İhale teklifi, hissedarlara belirli bir süre için belirli bir fiyattan satış için teklif vermelerini isteyen herkese açık bir tekliftir.

Konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için: ihale nedir sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İhale Sürecini Anlamak

Projeler veya tedarik için, çoğu kurum iyi tanımlanmış bir ihale sürecinin yanı sıra, teklif verenlerin tekliflerinin açılışını, değerlendirilmesini ve nihai seçimini yürütme süreçlerine de sahiptir. Bu, seçim sürecinin adil ve şeffaf olmasın sağlar. Devralma girişimiyle ilgili ihale teklifleriyle ilgili olarak, teklifin koşulları açıkça listelenir ve satın alma fiyatı, talep edilen hisse sayısı ve bir yanıt için son tarih içerir.

İhale talebi, tedarikçilere hammadde, ürün veya hizmet sunmak için, rekabetçi teklifler sunmaları için resmi ve yapılandırılmış bir davettir. Bu, halka açık bir süreç olduğundan, istekliler arasında adil rekabeti sağlamak için süreci yöneten yasalar oluşturulmuştur.

Örneğin, yasalar olmadan rüşvet ve kayırmacılık gelişebilir. Potansiyel istekliler için ihale hizmetleri mevcuttur ve özel kamu kaynaklarından geniş bir yelpazede teklifler içerir. Bu hizmetler, uygun tekliflerin hazırlanmasını, son teslim tarihlerinin karşılandığından emin olmak için süreci koordine etmeyi ve geçerli yasalarla uygunluğu sağlamayı içerir.

Mevcut İhaleler Nasıl Bulunur?

İşletme sahipleri tarafından sık sık şu anda mevcut olan teklifleri nerede bulabilecekleri sorulmaktadır. Devlet tarafından verilecek ihaleler ya da özel şirketlerin verileceği ihaleler zaman zaman çeşitli kanallardan duyurulmaktadır. En çok tercih edilen ihale bulma yöntemleri;

 • Gazeteler

Mevcut tekliflerin çoğu, hepsi olmasa da gazetelerde ilen edilir. İhale türüne sağlıdır ancak çoğu teklif en azından bir yerel gazetede ilan edilir. Büyük bir ihale ise, büyük olasılıkla birden fazla gazetede ilan edilecek ve ulusal olarak dağıtılan gazetelerde de ilanı sağlanacaktır.

Gazetelerle ilgili sorun, yalnızca bölgenizdeki mevcut ihaleleri bulabilmeniz ve bölgenizde ulusal gazeteleri alırsanız, bu gazetelerden mevcut ihaleleri görebilmenizdir. Bu, ihale bulmak için çok etkili bir yol değildir, çünkü bir reklâmı kolayca göz ardı edebilirsiniz. Yani gerekli hassasiyet gösterilmeyebilir.

 • İnternet

Mevcut teklifleri bulmak için internette arama yapmayı deneyebilirsiniz. Kesinlikle mevcut ihaleleri bulabilirsiniz ancak bunlarla ilgili bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Teklifler eskimiş olabilir. İnternet, mevcut teklifler ve süresi dolmuş teklifler arasında ayrım yapmamaktadır. Teklif eskimiş olsa bile sistemden kaldırılmadığından siz bu teklifin tarihine de bakmadıysanız, yanılgıya kapılabilirsiniz.

Milyonlarca arama sonucu arasından arama yapmak zaman alabilir. Google’de Amerika’da mevcut ihale sayfasını ararsanız en az 1.000.000 sonuç alırsınız ve kimsenin bu kadar çok sonucu incelemek için zamanı yoktur. Ancak ihaleyi ararken belli kısıtlamalarla ararsanız, istediğiniz ihalelere çabuk ulaşma olasılığınız yüksektir. Bursa – Yıldırımbey – Cami İnşaatı ihalesi gibi.

 • İhale Bültenleri

ekap.kik.gov.tr Bu site hem özel hem de devlet ihalelerini yayınlıyor. Bu siteyi takip edip sektörünüzdeki ihaleleri bularak ihale sürecine katılabilirsiniz. Ayrıca; Basın İlan Kurumu tarafından sunulan tüm ihale içeriklerine de ulaşmak için resmi ilanlar sayfasını ilan.gov.tr ziyaret edebilirsiniz. Bu aşamada önemli olan, tarihlere dikkat etmeniz olacaktır.

 1. İhale bültenini kullanmanın birkaç dezavantajı vardır
 2. İhale bülteni her hafta ilan edilir. Yani her hafta kontrol etmelisiniz
 3. İhale bülteni genellikle çok büyük bir belgedir
 4. İnternete cep telefonunuzdan erişirseniz, bu büyük belgeyi indirmek için mücadele edersiniz
 5. Ayrıca cep telefonunuzdan okumak da sınırlı olacaktır
 6. İhale bülteni ihaleye özgü değildir. Yani yanıtlamak istediğiniz belirli bir teklifi bulmak için her bir ihaleyi gözden geçirmeniz gerekir
 7. Devlet ihale bültenleri, devlet organlarından gelen ihale tekliflerini taşır. Özel sektör için ayrıca arama yapmanız gerekir
 • Büyük Şirketler

Büyük şirketler, ihalelerini ve ihale şartnamelerini kendi web sitelerinde tanıtmaktadır. İlgilendiğiniz teklifleri bulmak için ve şirketlerin ihalelerine erişmek için bu şirketlerin web sitelerini ve ihale bültenlerini sürekli olarak izlemeniz gerekecektir.

 • İhale Web Siteleri

İhale web siteleri, ister kamu ister özel sektör ihalesi olsun, tüm mevcut teklifleri günlük olarak toplama konusunda uzmanlaşmış web siteleridir. İnternette ihale ararsanız anında bu web sitelerinin çoğunu bulursunuz. İşin püf noktası, özel ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmaktır. Bu ihale web sitesi şirketlerinden bazıları mevcut belirli ihalelerde uzmanlaşmışken, diğerleri mevcut tüm ihaleleri duyurmaktadır.

Bu ihale web sitelerini, mevcut teklifleri bulmak istediğinizde göz önünde bulundurmak için en iyi seçenek yapan şey, bu web sitelerinin genellikle ihaleye özgü özel hizmetler sunmasıdır. Bu, bir endüstri seçebileceğiniz ve yalnızca o sektördeki tekliflerin size iletileceği anmalına gelir. Bu, bir ihale web sitesini kullanmanın çeşitli avantajları olduğu anlamına gelir.

 1. Fazla zamanınızı almaz
 2. İhaleye özgüdür. Bu web sitelerinin çoğunda birden fazla endüstri seçebilirsiniz
 3. Bu ihale web sitelerinin çoğu mevcut teklifleri size günlük olarak e-posta ile gönderir
 4. Hayatınızı değiştiren ihaleyi kaçırmayacağınız için içiniz rahat edecek

Bu, ihale web sitelerinin tek dezavantajı, birçoğu ücretlidir. Ancak, işletmenizi bir sonraki ihale düzeyine taşımak istiyorsanız, bu web sitelerinden en az birine abone olmalısınız.

Kamu İhalesi Nedir?

Kamu sektörü, hükümetin sahibi olduğu ve işlettiği, vatandaşlarına hizmet vermek için var olan kuruluşlardan oluşur. Gönüllü sektörlere benzer şekilde, kamu sektöründeki kuruluşlar kâr elde etmeye çalışmaz. Eğitim kurumları, sağlık kurumları, askeri kurumlar, kamu ticaret kurumları gibi kurumların ihale süreçlerini devlet oluşturur ve denetler.

Kamu İhaleleri Nasıl Çalışır?

Kamu ihale sürecinde “ihale” terimi mal, hizmet, ürün sağlayabilen tedarikçilerden rekabetçi teklif davetinde bulunan bir kamu sektörü kuruluşu tarafından, elektronik ortamda yürütülen bir süreci ifade eder. Açık ihale ya da rekabetçi ihale olarak da adlandırılabilecek ihale daha sonra yayınlanacak ve süreç tüm nitelikli isteklilere açık olacaktır. Sözleşme bildirimi yayınlayan kamu sektörü kuruluşları, iyi tanımlanmış bir ihale sürecine sahiptir. 

İhale Süreci

İhale süreci, bir kamu sektörü kuruluşu tarafından sözleşme bildiriminde belirtilen özel gereksinimleri karşılamak üzere teklifler üretmesi ile başlar. Koşullara ve sözleşmenin değerine ve türüne bağlı olarak kullanılabilecek bir dizi farklı süreç vardır. Hepsi sabit bir zaman ölçeği işletecektir, bu nedenle her zaman son tarihten önce kaliteli bir teklif hazırlamak için yeterli zamanınız olduğundan emin olun.

Geri Bildirim

Tüm istekliler yasal olarak geri bildirim alma hakkına sahiptir. Bu geri bildirim, kazanan isteklilerin yanıtının her açıdan sizden daha iyi olduğunu ve teklifinizin neden reddedildiğini size bildirmelidir. Ayrıca yüz yüze bilgi alma hakkına da sahipsiniz.

Kamu ihale sürecinde kamu ihalesi terimi, bir kurumun nihai olarak kararla talep ettiği mal, hizmet, ürün, iş veya kamu hizmeti sunulabilecek tedarikçilerden rekabetçi teklifleri davet etmek için bir kamu sektörü kuruluşu tarafından yayınlanan bir sözleşmeyi ifade eder. Fiyat ve kalite esasına göre yapılır.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz