Yatırımcı Arıyorum

Kapı Süsü Yaparak Para Kazanmak

Kapı Süsü Yaparak Ek Gelir Elde Etmek

Kapıda asılı HOŞGELDİNİZ yazılı bir kapı süsü, misafirinizi zarafetle karşılamanın belki de en güzel şeklidir. Bazı kapılarda çeşitli renklerde, çeşitli malzemelerden, desen desen, farklı figürlerle tasarlanmış kapı çelenklerine rastlarsınız. Urgandan, keçeden, metalden, ahşaptan, kumaştan, kuru dallardan yada kuru çiçeklerden tasarlanmış bu ürünler marifetli parmakların, gönülden gelen hoş geldin sözüyle harmanlanmış halidir. Bu kapı süsleri kimi bir cemiyete ev sahipliği yapan bir salonun kapısına, kimi sabırsızlıkla beklenen doğumda bir hastane kapısına takılmıştır ve görenin yüreğine şenliktir tasarımlarıyla. Alanlar için rengârenk umutlar, yapanlar için el emeği göz nuru bir ekmek kapısı, görenler için bir renk armonisidir anlamı.

Bir el becerisine sahip olmak her zaman ve her yerde bir gelir elde etmenin imkânını tanıyan bir avantajdır. Bu yeteneğiniz, sabit bir işe sahip olamadığınıza, kriz ortamlarında, evde kalmanız gerektiğinde, sabit geliriniz sekteye uğradığında bir ek gelir elde etmek için süper güçtür. Bazılarında doğuştan bir nimet iken bazılarında ise zor zamanlarda filizlenen bir tomurcuktur yetenek. Ve yeteneğiniz üzerine gittikçe sürekli yenilerini ilave ettiğiniz bir bolluktur. Eğer sizin de böyle bir yeteneğiniz varsa bu yeteneğinizi geliştirip bir iş alanı haline getirmeniz her zaman mümkündür.

Kapı süsü ya da kapı çelengi yapmak öyle çok çok yetenek gerektiren bir iş değildir. Eli silikon tabancası tutan, renk kombinasyonları konusunda zevkinin sesini dinleyebilen herkesin pişirip yapabileceği bir iş olabilir. Malzemelerine de gelince yukarıda bahsettiğimiz gibi birçok alternatifi mevcuttur. Kapı çelenginin zeminini ve diğer tüm malzemeleri tek seferde, hobi ürünleri satan mağazalardan alma imkânı olduğu gibi mahalle arası tuhafiyelerden temin etmekte mümkündür. Masraf olarak bakıldığında, tasarlanacak kapı çelengine bağlı olmakla birlikte cep harçlığı olacak miktarlarda harcama ile malzemeleri temin edecek kadar düşük maliyetlidir diyebiliriz.

Kapı Süsü Yapmaya Nasıl Başlanır?

Eğer kapı çelengi yaparak para kazanmak istiyorum diye bir hedef koyduysanız önünüze, önce kapı süsünüzün nasıl bir tasarım olacağına karar vermeniz lazım. Fikir olarak sabit bir fikriniz yoksa, yerli ve yabancı tasarım sitelerinden bu konu ile ilgili görsel araştırmalar yaparak bir fikir edinebilirsiniz. Şayet tasarım gerektiren yeni bir işe girecekseniz farklı olmak her zaman kazandırır bunu hiç unutmayın.

Mevcut fikirlerin üzerine bir geliştirme yaparak kendi modelinizi tasarlayabileceğiniz gibi, piyasada hiç olmayan bir fikre önderlikte yapabilirsiniz. Yapmayı düşündüğünüz kapı süsünü tespit edin, malzemeleri alın ve titiz bir işçilikte bir tane kapı çelengi hazırlamaya başlayın. Hatta ilk kapı çelengini ilk kendi kapınıza takın ki; hem gördükçe daha nasıl geliştirebilirim diye sürekli beyin fırtınası yaratın, hem de gelip giden misafirleriniz potansiyel müşteriniz olsun. Süs Eşya Yaparak Gelir Elde Etmek

Ne kadar zamanda yapılır?

Nasıl bir tasarım yapacağınıza karar verdikten sonra, malzemeleri toparladınız ve başladınız. Başlangıçta el yatkınlığınız yoksa bir hatta birkaç gün sürecek bir süreç olabilirken, sonraları sabit bir desen ve kalite yakaladığınızda günde birkaç hatta daha fazlasını yapmanız mümkündür.

Kapı Süsü Ne Kadar Kazandırır?

Piyasada değişik mecralarda 40 TL den 450 TL’ye kadar kapı çelengi bulunmaktadır. Hatta çok yaratıcı çok sıra dışı tasarım bir kapı süsü çok daha yüksek miktarlara satmak bile mümkündür. Bu konuda kazancınız tamamen ne yaptığınıza ve yaratıcılığınıza bağlıdır. Başlarda günde bir tane kapı süsü yaptığınızı ve 50 TL den sattığınızı düşündüğümüzde 1 x 50 x 30 =1.500 TL aylık kazanmanız mümkündür. Net karınızı hesaplamak istiyorsanız masraflarınızı kazancınızın 1/3 oranında düşünebilirsiniz.

Bu oran yapılan kapı süsünün malzemelerine göre azalıp artacağı gibi geri dönüşüm malzemelerinden de faydalanmak mümkündür. Öyle bir kapı çelengi simidi alayım iki urgan dolayayım birkaç çiçek bir yazı ile bu işi yaparım satarım diye düşünüyorsanız kazanmak biraz hayal olabilir. Bunu da bir tasarımcı olarak dile getirmek isterim çünkü hayal kırıklıkları beklentiler büyüdükçe artarlar, yanıltmış olmayayım. Farklı olacaksınız, farkı fark ettirecekseniz ve yeteneğinizi konuşturacaksanız buyurun silikon tabancası sizin.

Kapı Süsü Nereye Satılabilir?

Tasarladığınız kapı süslerini satmanın artık birçok alternatif yolu var.  Hediyelik eşya ve kapı süsü satan mağazalar, mahalle arasındaki tuhafiyeler olabileceği gibi sosyal medyada da pek çok yerde sayfa oluşturup modellerinizi sergileyebilme imkânınız mevcuttur. Ayrıca organizasyon işi yapan firmalara teklif edebilir sürekli bir potansiyel müşteri elde edebilirsiniz.

Sahip olduğunuz yeteneklerinizi saklandıkları yerden çıkarmanın belki de tam zamanı. Bugün belki de ayda bir tane kapı süsü satan tasarımcısı olarak işe başlayacaksınız, ama yarının süs eşyaları satan büyük bir mağazası olmayacağınızı kim iddia edebilir. Unutmayın! Başarı yetenekli olanlar kadar cesaretli olabilenlerin elindedir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz