Yatırımcı Arıyorum

Karadeniz Bölgesinde Yapılabilecek İşler

Karadeniz’de İş Fikirleri

Ülkemizin en bereketli bölgesi olan Karadeniz bölgesi iş olanakları ve seçenekleri ile de oldukça etkileyici. Salt bölge olarak dahi son derece davetkar bir atmosfere sahip olan Karadeniz, farklı iş seçenekleri ile de girişimcileri kendine çekiyor. Devlet destekleri ile de hayli cazip hale gelen Karadeniz bölgesi, yapılan yatırım alanları hususundaki araştırmalar ve fizibiliteler sonucunda da kazanmaya uygun olarak gösterilmektedir. Bir yol haritası ile beraber Karadeniz bölgesinde son derece kazançlı yatırımlar yapılabileceği gibi, oldukça farklı ve keyifli işlere de girebilirsiniz.

Dikkat Çeken İş Modelleri

Karadeniz bölgesinde yatırımcıların en revaçta işleri başında son zamanlarda balık yetiştiriciliği gelmektedir. Keza su ürünleri ve işleme tesisleri de en kazandıran işlerde başı çekmektedir. Organik gübre üretim tesisleri için de Karadeniz bölgesi fevkalade elverişli bir bölge olarak karşımıza çıkmaktadır. Yatırım yapmak isteyenler genellikle bu sektörlere doğru yönelir iken, Karadeniz bölgesinde özel okula yönelim de gözle görülür biçimde artmaktadır. Yapılan iş araştırma ve istatistiklere göre çalışanların Karadeniz’ de en çok tercih ettiği ve bu bölgede yapılabilir iş seçenekleri içerisinde ise en fazla rağbet hızarcı denilen ağaç biçme operatörlüğünde görülmektedir. Girişimcileri ise Karadeniz bölgesine çeken iş fırsatları seçeneklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz.

Karadeniz Bölgesinde Hangi İşler Yapılır

1- Solucan gübresi üretebilirsiniz:

ABD ve Avrupa ülkelerinden sonra ülkemizde de adından sıkça söz ettiren ve her türlü ağaç, bitki, sebze ve meyvelerin yetiştirilmesinde kullanılmaktadır. Yüzde yüz organik bir madde olan solucan gübresi oldukça rağbet görmekte. Karadeniz bölgesinde de yetiştirilmeye başlanan solucan gübresi girişimciler için fevkalade bir alternatif. (solucan gübresi üretimi)

2- Kahvaltı mekanı açabilirsiniz:

Karadeniz’ in her köşesi ayrı güzel, her köşesi ayrı bir baş döndürücü manzara iken, bu harikulade bölgeyi ziyarete gelen yerli ve yabancı misafirlerinize ve yörenin insanına hitap edecek muazzam bir kahvaltı mekanı açmaya ne dersiniz? Tereyağının en hası Karadeniz’ de üretiliyor ve en sağlıklı ev reçelleri bu yörenin hanımlarının ellerinden çıkıyor iken, sizin de sunacağınız harikulade kahvaltılık lezzetler ile kısa zamanda işinizi oturtacağınız ve kazanç sağlayacağınız aşikar. Karadeniz’ in muhteşem kokulu çayı ile de misafirlerinizin tadı damaklarında kalacağı bir kahvaltı sofrası ile memnun ederken siz de gelir elde etmenin keyfine varabilirsiniz.

3- Mandalina yetiştirebilirsiniz:

Sanmayınız ki Karadeniz’ de mandalina yetişmez. Yetişir, üstelik en lezzetlisi yetişir. Son yılların en favori işini siz de özellikle Karadeniz’ in denize bakan kesimlerinde yapabilir, mandalina yetiştirebilirsiniz.

4- Karadeniz mutfağına ait restoran açabilirsiniz:

Bir kaç salaş masa ve dostane bir ortam bir Karadeniz mutfağı açmanız için yeterli olacaktır. Bu bölgenin mutfağı konuklarınızı etkilemek için inanın ki yetecektir. Hamsinin sıkça kullanıldığı bu mutfakta, mısır unu ile yapılan kuymakta oldukça meşhur. Laz böreği, Trabzon pidesi ve muhtelif bir çok akıllara durgunluk veren lezzetleri ile bu mutfak size çok para kazandıracak.

5- Akıllı telefonları onarabilirsiniz:

Hayatımızda akıllı telefonlar müthiş bir yer aldı. İş hayatında bile diz üstü bilgisayarların neredeyse yüzüne bakmaz olduk. Karadeniz bölgesinde açacağınız bir akıllı telefon onarım dükkanı size muazzam kazançlar elde etmenizi sağlayacaktır. Kısa bir eğitim neticesinde telefonları onarabilir ve küçük bir dükkanla dahi büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Eğer tecrübeniz yok ise internette kısa bir araştırma sonucu bu mesleğin kurslarına ulaşabilirsiniz. Üstelik bu iş geleceğin de en çok kazandıracak meslekleri arasında görülmekte.

6- Emlak ofisi açabilirsiniz:

Karadeniz’ de gayrimenkul en değerli zamanını yaşamakta ve önümüzdeki yıllarda da yıldızının parlayacağı konuşulmaktadır. Yapabileceğiniz en karlı işlerden biri sirkülasyonun yoğun olduğu uygun bir lokasyon da emlak ofisi açmak olabilir. Arsalar, araziler üzerinden de fevkalade prim yapmakta olan Karadeniz bölgesi bugün belki de en fazla gayrimenkul işe ile ilgilenenlerin yüzünü güldürmekte. Siz de bu pastadan payınızı almak istiyor iseniz sağlıklı bir araştırma neticesinde emlak ofisinizi açabilir ve kazanmaya hemen başlayabilirsiniz. (emlak sektöründe bayilik veren firmalar)

7- Balıkçı malzemeleri satan bir dükkan açabilirsiniz:

Karadeniz demek balıkçılık demek. Bu da demek oluyor ki bu bölgede yapılabilecek en karlı işlerden biri de balıkçı malzemeleri satan bir dükkan açmak. Sahile yakın ancak yoğun bir bölgede açacağınız bir dükkan size oldukça güzel kazançlar sağlayabilir. Esnafla iç içe olabileceğiniz bir lokasyon seçmeniz bu hususta size artılar kazandıracaktır.

Karadeniz bölgesinde bulunan 2 farklı şehirde yapılabilecek bazı işler için örnekler vermek istiyoruz:

Amasya’da İş Yapmak

Amaseia’ Amasya’nın il isimi olup dünyanın ilk coğrafyacısı olarak bilinen Strabon tarafından verilmiştir. Aynı zamanda Amazonların kraliçelerine verdiği isimdir. Ülkemizin tarihine de göz gezdirsek kendinden şehzadeler şehri olarak da söz ettirir. Karadeniz Bölgesinde yer alıp, Yeşil ırmağın Orta Karadeniz Dağları arasında oluşmuş ve dar bir vadi üzerindedir. Tarihi eserler yönünden oldukça zengin bir şehirdir.
Amasya konumu açısında ılıman ve kara iklim bölgeleri arasında olduğundan geçiş iklimine sahiptir. Genel nüfus sayımına göre 365.231 kişi yaşamakta olup, nüfus yoğunluğu 62 olup ortalamanın üzerinde sayılmaktadır. Bazı yerleri dağlık bazıları ise geniş ovalara sahiptir. %6’sı ormanlıklarla kaplı arazidir.

Bolu’da İş Yapmak

Nüfusunun 283.496 olduğu, Türkiye’nin Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan şehri. İklim bakımından kara deniz iklimine daha yakın olmasına rağmen Marmara ikliminden de etkilemektedir. %62’lik kısmının ormanlıklarla kaplı yemyeşil bir kent.

Bolu’nun ekonomisi tarım, sanayi ve hayvancılığa bağlıdır. Tarımın büyük orandaki bölümünü tahıllar oluşturmaktadır. Tarım ürünleri sanayide kullanılmaktadır. Yetiştiriliciliği yaygın olan ve topraklarının verime müsait olduğu alanlar da nohut, buğday, arpa, yulaf, çaltık, mısır, şeker pancarı, patates, fasulye, soğan, sarımsak, fındık, armut, kestane, elma, üzüm ve burçak yetiştiriliyor. Fındık yetiştiriciliğinde Türkiye’ de üçüncü sırada yer alıyor. Sulama, ilaçlama ve modern araç ve gereç kullanımıyla gelişmiş durumdadır. Yörede organik tarıma özel gösterildiği ve geliştirme projeleri üzerinde çalışılıyor.

Hayvancılık da diğer illerden farklı olarak piliç, hindi ve kümes hayvancılığına önem verilmektedir. Türkiye piliç yetiştiriciliğinin hatırı sayılır kısmını Bolu da gerçekleştirilmektedir. Beyaz et konusunda ihracatı gerçekleştirilerek ülke ekonomisine katkı sağladığı görülmekte. Balıkçılık, arıcılık, küçük baş ve büyük baş hayvancılık da geçim kaynakları arasında yeri alıyor. Göl ve denizlerin de zengin balık çeşitlerine sahiptir. Topraklarında altının izlerine rastlanmış olsa da rezervleri tespit edilmemiştir. Linyit ve mermer ocaklarına sahiptir.

Son zamanlar da ticarette adımların ardı arkasına atıldığı ve ilerleme kayıt edildiği görülüyor. Sanayi konusunda yeni projeler üzerinde çalışılıyor. Bünyesinde kereste fabrikası ahşap yapı malzemeler atölyesi, ambalaj fabrikası, Arçelik termosifon fabrikası, fırın fabrikası, çelik fabrikası, dokuma atölyesi, tahta fabrikası ve yedek parça fabrikası bulunuyor. Ulaşım da deniz, demir yolu ve hava alanı olmamasına rağmen kara yolu aktif durumdadır.

Ormanlık alanlarının yoğunlukta olması gerekçesiyle ormanlarda elde edilen ürünleri daha fazla alanlarda kullanılmalıdır. Mobilya ve diğer alanlardaki yatırımların arttırılması planlanıyor. Kümes hayvancılığını küçük aile işletmelerinin dışına çıkarılıp ekonomik faaliyetlerde bulunulabilir. Bin bir çeşit balık ürünlerini baz alarak besleme ve işletim alanlarındaki yatırımlara açık durumundadır. Birçok alanda getirisi olana bu şehirde, beyaz et ticareti yapılarak küçük veya büyük işletme olmak üzere kazanç sağlanabilinir. Toprakları ticaret, tarım ve hayvancılığa oldukça el verişli haldedir. Yatırım da kazanç seviyesi yüksek bir şehir.

Karadenizdeki Şehirlerde İş Yapmak

Sadece bölgesel olarak değil, Karadeniz bölgesinde bulunan tüm şehirler için ayrı ayrı olarak hazırlamış olduğum iş yapma rehberimizi de incelemizi tavsiye ediyoruz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz