Yatırımcı Arıyorum

Kararlı Adımlar Atmak

Başarıya Ulaşmak

İş dünyasına girdikten sonra göreceksiniz ki başarılı dediğiniz tüm insanlar geriye kalan insanların arasından duruşları ile sıyrılırlar. Bir karar alırken etraflıca düşünürler, kararlarını aldıktan sonra ise uygulama aşamasında onları kimse tutamaz. Zirveye ulaşmak istiyorsanız emin adımlar atmalısınız. Kendinizden emin olun ve kararlarınızın arkasında sonuna kadar durun. Hata yapmaktan korkmayın. Önemli olan düşmemeniz değildir; önemli olan düştükten sonra önceki konumunuzdan daha güçlü ayağa kalkmanızdır. Hata yapmadan, düşmeden öğrenemeyeceğinizin garantisini size verebiliriz. Elbette elinizden geldiğince hatalardan uzak durmaya doğru yolları tercih etmeye çalışmalısınız. Bunun için de bir karar alırken her ayrıntısıyla düşüneceksiniz. Hatta çevrenizdeki insanların fikirlerine de ihtiyaç duyacaksınız. Fakat bir karar aldıktan sonra o karar doğrusu ile yanlışı ile sizindir. Yanlış bir karar aldığınızda olabildiğince doğruya dönmeye çalışmalısınız. Ancak doğru olduğuna inandığınız bir karar almışsanız bu kararın sonuna kadar arkasında durmalısınız.

Başarıya Ulaşmak İçin Yapılması Gerekenler

1 – Doğru riski almayı bilmek

Bir karar alırken ne kadar düşünürseniz düşünün sizin için en karlı olan adım biraz riskli olabilir. Bu noktada almanız gereken riskin miktarını olası kazancınız ile karşılaştırmalısınız. Adil bir karşılaştırma sonucunda ağır basan kefedeki seçeneği seçmelisiniz. Küçük bir hatada tamamen batacağınız yüz bin TL’lik bir riski almanız hiçbir zaman mantıklı olmayacaktır. Olası getiriler ve olası getiriler bir tartıda tartılmalı ve ağır basan seçilmelidir.

2 – Yolunuza çıkan engelleri yıkın

Bir karar aldınız ve bu kararı en sağlam şekilde uygulayacaksınız. Ancak belirtelim ki hayat karşınıza her zaman boş bir yol çıkarmayacaktır. Bu yol engellerle dolu olabilir. Hedefinize ulaşmanızda sizi zorlayacak şartlar her zaman sizinle birlikte olacaktır. Fakat siz doğru olduğuna inandığınız adımlarınızı atarken karşınıza çıkan engelleri tüm gücünüzle aşmayı bilmelisiniz.

3 – Ne kadar emin olursanız olun küçük küçük adımlarla ilerleyin

Aldığınız kararları uygulamakta ya da seçtiğiniz hedeflere ulaşmakta ne kadar kararlı olmanız gerektiğini, karşınıza çıkan her engeli bir şekilde aşmak için savaşmanız gerektiğini söyledik. Ancak hayat size her zaman şanslı yüzüyle bakmaz. Kocaman bir adım atmaya çalışmamalısınız. En aşağıdan zıplayıp merdivenin en tepesine bir anda oturamazsınız. Merdiveni adım adım çıkmalısınız. Kendinize koyduğunuz hedefe ulaşmak için atmanız gereken adımları küçük ve sağlam seçmelisiniz. Aceleci olmamalı, her adımda gerektiğinde beklemelisiniz. Aç gözlülük başarıyı sizden her zaman uzaklaştıracaktır. Sabırlı olun.

4 – Nerede olduğunun farkında olmak

Her zaman kendinizin farkında olun, kendinize dışarıdan bakmayı bilin. “Ben neredeyim, olmak istediğim yerde miyim, ulaşmak istediğim konuma doğru ilerliyor muyum, planım var mı, planımın ilerisinde miyim gerisinde miyim?” gibi soruları sürekli kendinize sormalısınız. Bu sorulara verdiğiniz cevaplar ne kadar net olursa o kadar kendinize güvenirsiniz. Kendine güven de ölçülü olduğu sürece başarılı olmayı beraberinde getirir. Nerede olduğunuzu görmekte zorlanıyorsanız bir danışmana ihtiyaç duyabilirsiniz. Bir akıl hocası sizin nerede olduğunuzu her zaman dışarıdan bakıp söyleyecek, bu soruların cevabını vermenizde size yardımcı olacaktır.

5 – Durmayı bilmek

Aç gözlü olmak sizi zirveden en dibe atabilir. Olmayı istediğiniz yerdeyseniz ve şartlar da daha fazla ilerlemenize imkan tanımıyorsa olduğunuz yerde durmayı bilin. Konumunuzu olabildiğince sağlamlaştırmak için savaşın. Konumunuz ne kadar sağlam olursa ileride de tekrar ilerlemeyi o kadar rahat isteyebilirsiniz. Ara vermek, biraz olsun dinlenmek ya da eldekilerle tamamen yetinip elinizdekileri garantiye almak size her zaman artı olarak dönecektir. Tabi ki durduğunuz yeri de en iyi şekilde seçmelisiniz. Önünüz açıksa ilerlemekten çekinmemelisiniz ya da küçük engellerden korkmamalısınız. Duracağınız yeri seçerken bir başka dikkat etmeniz gereken nokta ise durduğunuz yerin çok zayıf olmamasıdır. İlerlerken fark edemeyebilirsiniz fakat çıktığınız basamaklar bazen sallantıdaki basamaklar olabilir. Zayıf bir basamakta beklemek mantıklı bir karar olmayabilir. Olabildiğince güvenli bir konumda kalmaya çalışın. Durduğunuzda da bu basamağı daha güçlü hale getirmek için emek sarf edin.

6 – Olabildiğince az düşman kazanın

Basamakları kendinizden emin bir şekilde çıkarken o basamakları zayıflatacak düşmanlar kazanmamaya da olabildiğince dikkat etmelisiniz. Dostluklarınız ne kadar güçlü olursa o kadar az arkanıza bakarak ilerlersiniz. Düşmanlarınız ne kadar az olursa yeni bir basamağa adım atarken düşünmeniz gereken şeyler de azalır.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz