Yatırımcı Arıyorum

Kartuş ve Toner Dolum Merkezi Açmak

Kartuş ve Toner Dolum İşi Yapmak

Dünya genelinde her yıl ortalama 375 milyon adede yakın toner ve mürekkep kartuşlarının çöpe atıldığını biliyor muydunuz? Bu durum fuzuli tüketimin dışında toprağı, havayı ve suyu da kirletme potansiyeline sahip oldukça önemli bir sebeptir.

Yazıcılar daha uygun fiyatlı hale geldikçe, insanlar ev ve ofis kullanımı için bilgisayar sonrasında en çok tercih edilen çevre birimi olarak satın almaktadırlar. Yazıcılarda bulunan kartuşların zaman içinde tükenmesi, azalması veya kurumaya bağlı olarak bitmesi sonucunda da mecburen bu cihazların çalışabilmesi için yeni kartuşlara ihtiyaç vardır.

Ancak orijinal yazıcı kartuşlarının çok yüksek fiyatlı olması sebebiyle ve hatta bazı yazıcıların kartuş veya tonerlerinin neredeyse yeni bir yazıcı ile aynı fiyatta olması sebebiyle birçok kullanıcı orijinal kartuş kullanmak yerine doldurulmuş kartuşları tercih ediyorlar.

Bu yazımızda siz değerli ziyaretçilerimize kartuş ve toner dolum işi yapmanın faydaları, maliyeti, merak edilen soruları ve online iş modeli hakkında bazı önemli detaylardan bahsetmeye çalışacağız.

Kartuş Toner Dolumu Yapma İş Fikrinin Faydaları

Kartuş doldurma işinin aşağıdaki avantajlarına göz atın:

 1. Kârlı iş sektörü

Kartuş geri dönüşüm işi, oldukça kolay para kazandırabilecek iş modellerinden biridir ve bununla beraber ülkemizin her şehrinde, her ilçesinde iş yapmak oldukça mümkün iş fikirlerinden birisidir.

Mürekkep püskürtmeli veya lazer yazıcılar hemen hemen her evde ve şirketlerde kullanılıyor ve bu durumda bu işi büyük bir sektör haline getiriyor.

 1. Hızlı yatırım getirisi

Yapmış olduğumuz araştırmalarda toner ve kartuş işletmelerinde ortalama bir müşterinden %1000 civarı kar elde edildiği paylaşılıyor.

Örneğin: bir kartuş dolumunun maliyeti 10 TL ise, bu işi müşteriye 100 TL’ye satabiliyorlar.

 1. Uygun fiyatlı başlangıç ​​sermayesi

Kendi kartuş dolum işinizi kurmak için oldukça uygun fiyatlı bir yatırım gerektiriyor. Mümkünse cadde üzeri bir işletmede veya insanların yoğun kullandığı mevkilerde bulunan bir apartman ofisinde bile bu iş rahatlıkla yapılabiliyor. Bununla birlikte çok aşırı büyük yatırımlar gerektirmeden sadece temel malzemeler ve ekipmanlarla işinizi kurduktan hemen sonra para kazanmaya başlayabiliyorsunuz.

 1. Ürün ve ekipman tedariği

Sektörün büyük olması sebebiyle birçok farklı tedarikçi rahatlıkla bulunabiliyor. Böylece yedek parça ve dolum ekipmanları ile birlikte birçok sarf malzemeye de rahatlıkla ulaşılabiliyor.

 1. Eğitim alarak iş kurmak

Sarf malzeme ve dolum ekipmanlarını alacağınız tedarikçiler birçok hususta sizlere eğitim vermektedirler. Bunun dışında zaman içinde sizde kendinizi ve personellerinizi yetiştirerek oldukça büyük deneyimlere sahip olabiliyorsunuz.

 1. Birlikte yapılabilecek çok fazla iş seçeneği mevcut

Günümüzde birçok iş yapan ve yöneten işletme, yaptıkları işin türüne göre ek gelir sağlayabilecek işler aramaktadırlar. Toner ve kartuş dolum merkezi işinde de bunu yapmak oldukça mümkün olabilir.

Örneğin: bilgisayar sarf malzemeleri, cep telefonu aksesuarları, bilgisayar tamir işleri, fotokopi işleri, ozalit çıktıları gibi vb. daha yapılabilecek birçok farklı ek gelir işinizi de rahatlıkla yapabilirsiniz. Fotokopi Ozalit Dükkanı Açmak

 1. Yeni çevrelere ulaşma imkanı

Her işletme kendi yaptığı reklamların dışında kulaktan kulağa yapılan reklamları duymak ister. Toner kartuş dolum iş modeli de tam olarak bu durumdan faydalanabileceğiniz işlerden bir tanesidir.

Örneğin; işletmenizden hizmet alan bir şirkete iş yaptıktan sonra o şirkette bireysel olarak çalışan yeni müşterilere de ulaşabilirsiniz veya sektörünüze yakın farklı bir işletme ile görüşmeler yaparak karşılıklı olarak müşteri yönlendirmeleri de yapılabilir.

Kartuş Toner Dolum Merkezi İşi İçin Gerekli Yatırım

Öncelikle siz değerli ziyaretçilerimize tavsiyemiz bu iş modeline adım atmadan önce mutlaka bulunduğunuz şehirde bulunan işletmeler ile dostane bir şekilde iletişim kurunuz. Hatta mümkünse bir süre bu işletmelerde çalışma ortamı oluşturunuz.

Bu süreçte hem işin inceliklerini öğrenebilir hem de işletmecilik ile ilgili bazı çıkarımlar elde edebilirsiniz.

Kendi işinizi kurmaya karar verdikten sonrada isteğinize bağlı olarak amatör düzeyde bulunan ekipman ve teçhizatlar ile başlayabilirsiniz. Zaman içerisinde deneyim ve tecrübelerinizi de ortaya koyarak işinizi büyütmeye devam edebilirsiniz.

Kartuş toner dolum merkezlerinde profesyonel bir işletme olabilmek için aşağıdaki temel ürünlere ihtiyaç vardır:

 • Piyasada en çok rağbet gören yazıcıların boş kartuş kutuları
 • Siyah ve diğer renklerde bulunan profesyonel mürekkep ürünleri
 • Kartuş temizleme spreyleri / kimyasalları
 • Sıvı geçirmez dolum örtüleri
 • Vakum ve basınç aparatları
 • Çok miktarda dolum enjektörü, temizlik peçeteleri ve mendilleri, şeffaf eldivenler
 • Ürün etiketleri
 • Profesyonel kartuş dolum makinesi (alt alanda örnek videoyu görebilirsiniz)

YouTube video player

Yapmış olduğumuz araştırmalarda temel işletme kurulum masrafları hariç bu işin temelinde olması gereken ekipmanlar için ortalama 20 bin TL ile 75 bin TL arasında bir yatırım tutarı gerekmektedir.

Elbette bu durum seçeceğiniz ekipman ve alacağınız sarf malzeme ürünlerine göre değişkenlik gösterebilir.

Kartuş Dolum İşinde Sıkça Sorulan Sorular

Kartuş dolum işinin müşterileri kimler olabilir?

Müşterileriniz bireysel veya kurumsal statüde olan tüm herkes olabilir. Okullar, şirketler, firmalar, eczaneler, internet kafeler, home ofis çalışanlar, öğrenciler… kısacası bir yazıcıya sahip olan herkes işletmenizden ürün ve hizmet alabilirler.

Kartuş dolum işimi nasıl tanıtabilirim?

Kartuş dolum merkezi işinizi tanıtmaya başlamak için; kartvizitler, broşürler vb. gibi bazı pazarlama kaynakları oluşturabilirsiniz. Özellikle işyerinizde kullanacağınız tabelanın çok fazla etkisi olacaktır. Bununla birlikte sosyal medya hesaplarını kullanabilir, Google haritalar servisine işletmenizi kaydedebilirsiniz.

Başka herhangi bir işletme ile iş birliği yapmanın faydası olur mu?

Hiç şüphesiz bulunduğun sektöre en yakın işletmeleri ziyaret ederek işyerinizi tanıtabilir, yaptığınız hizmetlerden bahsedebilirsiniz. Eğer varsa işyerinize ait eşantiyon amaçlı hediyeler vermenizin oldukça faydası olacaktır.

Teslimat hizmetinin faydası olur mu?

Günlük perakende hizmetleri sunan birçok işletme artık teslimat hizmetleri sunmaktadırlar. Örnek: çiçekçiler, gıda firmaları ve hatta marketler bile. Sizin de işletmenizde şayet böyle bir hizmetiniz olacaksa bu durumu mutlaka müşterilerinize bildiriniz. 1 günde ortalama 5 kez teslimat yapmanız durumunda bile ay sonunda çok ciddi kar elde edebilirsiniz. İşletmede Lazer Yazıcı Kullanmanın Avantajları

Online Kartuş Toner Dolum İşi Yapmak

Günümüzde hemen her sektör internette yerini almaktadır. Yazıcı kartuşları da çok fazla maliyetli olduğu için tüketiciler daha uygun fiyatlı ürün / hizmet almak istiyorlar. Sizde hem bulunduğunuz şehir genelinde hem de Türkiye genelinde online ticaret şeklinde hizmet vererek kısıtlı bir müşteri kitlesine sabit kalmadan büyük işler yapabilirsiniz.

Örneğin: şirketinizi temsil eden bir e-ticaret sitesi açarak hem şirketinizin sunmuş olduğu hizmetleri anlatabilirsiniz hem de müşterilerin online olarak sipariş verebileceği bir altyapıya sahip olabilirsiniz. Böylece yurdumuzun dört bir yanından yeni siparişler alarak kargo vb. ile ürün alım  ve gönderilerini de yapabilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz