Yatırımcı Arıyorum

Pazarlamada Etkili Yöntem: Katalog Ürünleri

Katalog ile Satış Yapmak

Kozmetik ürünleri, giyim, sağlık ürünleri ve ev eşyaları. Artık pek çok satış ve pazarlama hizmeti katalog satışlar aracılığı ile verilmekte.

En çok ev kadınları, öğrenciler ve ek gelir elde etmek isteyen çalışanların tercih ettiği katalog ürünlerini pazarlama, serbest zamanlı çalışıldığından, dünyada milyonlarca kişiye kazanç sağlamaktadır. Üyelik sistemi ile kayıt olunan katalog satış sisteminde, yüksek satış sağlandığında kademe yükseltme, tatil ve otomobil çekilişlerine katılma gibi performans motivasyonları ile de oldukça cazip bir sistemdir.

Katalog ürünleri pazarlama sermaye gerektirmeyen bir iştir. Bazı firmalarda ise ilk paket tanıtım ürünlerinde cüzi bir miktar ücret alınmaktadır.

Dünyada Önemli Bir Sektör

Yüksek kazanç elde eden pek çok kişinin çalıştıkları işi bırakarak katalog satış işine yoğunlaştığı haberlerini sıkça duymaktayız. Bu da bu işin önemini bir kez daha göstermektedir. Dünyada en çok kozmetik ürünü satan Avon, Oriflame ve sağlık ürünleri satan Herbalife’ın milyonlarca satış danışmanı ve kullanıcısı bulunmaktadır. Bu da bu sektörün büyüklüğünü gözler önüne sermektedir.

Katalog Satışı Yapmak İçin İzlenmesi Gereken Yollar

Katalog satışı basit gibi görünse de satışlardan iyi bir gelir elde etmek için belli bir zaman gerekebilir. Her iş zaman ve emek gerektirir. Bu yüzden bu işler sabır gerektirir. Etkin satış politikaları da izlerseniz, iyi bir gelir elde etmeniz büyük olasılıktır.

  • Satış Alanınızı Belirleyin ve Güzel Bir Araştırma Yapın

Katalogla satış yapan bazı firmalar tamamen kozmetik ve sağlık üzerine yoğunlaşmış ise de bazı firmalar da genel ürün satışı yapmaktadır. Bundan dolayı ilk önce hangi sektörde faaliyet göstermek istediğinizi belirleyin ve bir hedef kitle oluşturun. Satış alanınızda kimler olacak onun belirlemesini yapın.

  • Katalog Satışı Yapan Firmalar Hakkında Araştırma Yapın

Katalog üzerinden satış yapan dünya çapında ya da yerel olarak faaliyet gösteren pek çok firma bulunmaktadır. Hangi firma ile çalışmak istediğinizi belirlemek için iyi bir araştırma yapmanız ve buna göre kadar almanız gerekir. Çalışma şartları, üyelik sistemleri ve satış yöntemleri hakkında yapacağınız iyi bir araştırma kolay karar vermenizi sağlayacaktır. Katalog İşi Veren Firmalar

  • Kayıt Olurken Tüm Hususlara Dikkat Edin

Hangi firma ile çalışmak istediğinize kadar verdiniz. Kayıt aşamasında sizden istenen bilgileri tam ve hatasız olarak doldurmaya özen gösterin. Ayrıca her firmanın kendisine özel bir hizmet sözleşmesi bulunmaktadır. İleride doğacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için bu sözleşmeyi okumanızda fayda var. Böylece haklarınızı da öğrenmiş olacaksınız.

  • Satış Planı Yapın ve Hedef Kitle Belirleyin

Satış yapmaya başladığınız ilk günlerde satış yapamazsanız bunu sorun etmeyin çünkü işler zamanla rayına oturacaktır. Edineceğiniz çevre ve düzenli müşterilere sahip olduğunuzda iyi kazanç elde edebileceksiniz. Bu yüzden biraz sabırlı olmanızda yarar var. Katalogla satışlarda en çok kozmetik ürünleri ve kişisel bakım ürünleri tercih edilmektedir. Buna göre satış planınızı yapın ve hedef kitlenizi belirleyin. Sadece kadınlar değil erkekler de hedef kitleniz de olsun çünkü artık erkeklerde de kişisel bakım trend haline geldi. En az kadınlar kadar erkekler de düzenli müşteriniz olma potansiyeline sahiptir.

  • Katalog Adedinizi Çoğaltın

Ürün siparişi verdiğiniz zaman fazladan katalog istemeyi ihmal etmeyin. Bir sonraki aya ait katalog siparişini de listenize ekleyin. Böylece müşterileriniz bir sonraki aya ait siparişlerini de fiyatlarına göre belirleme imkânına sahip olacaktır. Sürekli gittiğiniz kuaförünüze veya güzellik salonuna birer katalog bırakıp sipariş alabilirsiniz. Bu yüzden, elinizde fazla katalog bulundurmaya özen gösterin. Tek katalogla çalışmak zor olacaktır.

  • Seminer ve Kurslara Katılma

Katalogla satış yapan pek çok büyük firma zaman zaman satış personeline kurslar ve seminerler düzenlemektedir. İş motivasyonlarını artırmak, bu konuda deneyimli kişilerin deneyimlerini paylaşmak ve yeni ürünlerin tanıtımlarını yapmak için seminer ve kurslar düzenlenmektedir. Durumunuz elverdiği sürece bu kurslara ve seminerlere katılmanızda yarar var. Etkili bir satış performansını yakalamak için bu kurs ve seminerlerin çok büyük etkisi bulunmaktadır.

  • Müşterilerinizle İletişimi Güçlü Tutun

Müşterilerinizle kuracağınız etkili ve güçlü bir iletişim, satışlarınızın artışında önemli bir rol oynayacaktır. Yeni çıkan ürünlerin tanıtımını vakit kaybetmeden yapın. Karşılaşılan sorunlarda çözüm odaklı olmanız işlerinizi kolaylaştıracaktır. Bu sebeple bir sorunla karşılaştığınızda müşteriye yardımcı olarak çözümler üretin. Müşteri kendisini özel hissedecek ve sürekli olarak sizden alım yapacaktır.

  • Alt Üyeler Ekleyin

Düzenli müşterilerinize alt üye olma teklifi sunun. Yararlanacağı imkânları anlatın. Düzenli müşteriniz alt üye olarak size eklendiğinde hem kendi ürünlerini daha uygun fiyata alacak hem de size satışlardan ek kazanç sağlama imkânı yaratacaktır.

Çalışanların Katalogdan Satış Yapması

Günümüzün ekonomik koşulları ve hayat pahalılığı, çalışan kesimin de ek işler yapmasına zorunluluk teşkil etmektedir. Bu yüzden düzenli bir işte çalışan pek çok kişi, ek iş olarak katalog satışı işini tercih etmektedir. Eğer düzenli bir işte çalışıp katalog satış işi yapmak istiyorsanız, işinize engel olmamasına özen göstermelisiniz. Öğle molalarında ya da iş çıkışı arkadaş ortamında satış gerçekleştirebilirsiniz. Böylece asıl işinizde risk oluşmayacak ve ek kazanç elde edebileceksiniz.

Katalog satışı yapan firmalarda belli bir kota ve mesai saati zorunluluğu ile düzenli maaş durumu olmadığından, firmalar çalışma saatlerinde satış açısından esneklik sağlamaktadır.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz