Yatırımcı Arıyorum

Keçi Çiftliği Kurma Maliyeti

Son yıllarda organik ürünlere duyulan ihtiyaç ve gösterilen ilgi kendi çiftliğini kurarak hem sağlıklı bir yaşama kavuşup hem de çiftlik ürünlerinden para kazanmak isteyenler için ideal şartları sağlamış durumda. Ülkemizde her geçen gün talebi artan keçi sütü ve keçi peyniri düşünüldüğünde keçi çiftliği kurmak oldukça mantıklı ve kazançlı bir iştir. Bilim adamlarının anne sütüne en yakın süt olarak tanımladıkları keçi sütü inek sütünden kat be kat daha sağlıklı, besleyici ve tatlıdır, hal böyle iken keçi yetiştiriciliği yaparak keçi çiftliği kurmak istiyorsanız yazımızda siz yardımcı olacak ipuçlarını bulabilirsiniz.

Çiftlik yeri önemli

Keçi çiftliği kurmak için en önemli ihtiyacınız çiftlik için bir yer belirlenmesi ve buranın inşa edilmesidir. Bu husus keçi çiftliği kurma maliyetini doğrudan doğruya etkileyeceği için yer seçiminde titiz davranmalı ve şehre yakın pahalı yerlerden uzak durmalısınız. Burada en önemli noktalardan biri keçilerin kaçmasını engellemek için doğru miktarda ve doğru türde çit kurmaktır. Çitlerin çok ince olması kaçmalarına fırsat vereceği gibi dikenli olması da yaralanmalarına neden olabilir. Bu nedenle kalın zincirli çitler keçi çiftlikleri için idealdir. Çitlerin düzenli olarak kontrolünü yapmazsanız özellikle küçük keçilerin çiftlerin altından kazdıkları çukurlar ile kaçmalarına engel olamazsınız. Çiftlikte hayvanların rahatça dolaşabilecekleri kadar geniş fakat dağılıp gözden kaybolmalarını engellemeyecek kadar da küçük bir alan yaratmalısınız, burada sahip olduğunuz keçi sayısı sizin ihtiyaç duyacağınız alanı belirleyecektir. Keçi Sütü Üretim Çiftliği

Ahırlara özen göstermelisiniz

Keçilerin hem yaşam alanlarındaki temizliğine hem de yem ve süt temizliğine çok dikkat etmelisiniz çünkü keçilerin tükettikleri besinler onların etlerinin ve sütlerinin tadına doğrudan etki etmektedir. Dişi keçiler ile erkek keçileri çiftleştirmek için çiftleşme dönemlerinde dişi keçileri erkek keçilerle sık sık yalnız bırakmalı ve onları küçük keçilerden ayrı bir ahıra koymalısınız. Bu noktada sadece dişi keçiler ile süt verimi sağlayıp erkek keçileri dışarıdan sadece damızlık olarak temin ederseniz keçi çiftliği kurma maliyetiniz bir miktar daha düşecektir. Düzenli veteriner kontrolü ve sağlıklı yemler ile besleyeceğiniz keçilerinizin hem et hem de sütünden para kazanmanız için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na başvurabilir ve çiftliğinizin kurulum maliyetinin neredeyse yarısını devlet tarafından karşılanmasını sağlayabilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
4 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
mehmet
mehmet
5 yıl önce

tamam o zaman alakalı uzmanları bize yönlendirin görüşelim

hamdi karagöl
hamdi karagöl
6 yıl önce

Keçi Çiftliği Kurma Maliyeti diye başlık atıp bununla alakasız yazı yazıyorsunuz maliyetle ilgili 1 tane cümle yok yazdığınız yazıyı biraz düşünsem ben de yazarım
bayilik veren firmalar
iş planları
Yatırımcı Bul
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Uyarı: bu sayfada bulunan; bilgiler, içerikler veya yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz