Yatırımcı Arıyorum

Keçi Çiftliği Kurma Maliyeti

Son yıllarda organik ürünlere duyulan ihtiyaç ve gösterilen ilgi kendi çiftliğini kurarak hem sağlıklı bir yaşama kavuşup hem de çiftlik ürünlerinden para kazanmak isteyenler için ideal şartları sağlamış durumda. Ülkemizde her geçen gün talebi artan keçi sütü ve keçi peyniri düşünüldüğünde keçi çiftliği kurmak oldukça mantıklı ve kazançlı bir iştir. Bilim adamlarının anne sütüne en yakın süt olarak tanımladıkları keçi sütü inek sütünden kat be kat daha sağlıklı, besleyici ve tatlıdır, hal böyle iken keçi yetiştiriciliği yaparak keçi çiftliği kurmak istiyorsanız yazımızda siz yardımcı olacak ipuçlarını bulabilirsiniz.

Çiftlik yeri önemli

Keçi çiftliği kurmak için en önemli ihtiyacınız çiftlik için bir yer belirlenmesi ve buranın inşa edilmesidir. Bu husus keçi çiftliği kurma maliyetini doğrudan doğruya etkileyeceği için yer seçiminde titiz davranmalı ve şehre yakın pahalı yerlerden uzak durmalısınız. Burada en önemli noktalardan biri keçilerin kaçmasını engellemek için doğru miktarda ve doğru türde çit kurmaktır. Çitlerin çok ince olması kaçmalarına fırsat vereceği gibi dikenli olması da yaralanmalarına neden olabilir. Bu nedenle kalın zincirli çitler keçi çiftlikleri için idealdir. Çitlerin düzenli olarak kontrolünü yapmazsanız özellikle küçük keçilerin çiftlerin altından kazdıkları çukurlar ile kaçmalarına engel olamazsınız. Çiftlikte hayvanların rahatça dolaşabilecekleri kadar geniş fakat dağılıp gözden kaybolmalarını engellemeyecek kadar da küçük bir alan yaratmalısınız, burada sahip olduğunuz keçi sayısı sizin ihtiyaç duyacağınız alanı belirleyecektir. Keçi Sütü Üretim Çiftliği

Ahırlara özen göstermelisiniz

Keçilerin hem yaşam alanlarındaki temizliğine hem de yem ve süt temizliğine çok dikkat etmelisiniz çünkü keçilerin tükettikleri besinler onların etlerinin ve sütlerinin tadına doğrudan etki etmektedir. Dişi keçiler ile erkek keçileri çiftleştirmek için çiftleşme dönemlerinde dişi keçileri erkek keçilerle sık sık yalnız bırakmalı ve onları küçük keçilerden ayrı bir ahıra koymalısınız. Bu noktada sadece dişi keçiler ile süt verimi sağlayıp erkek keçileri dışarıdan sadece damızlık olarak temin ederseniz keçi çiftliği kurma maliyetiniz bir miktar daha düşecektir. Düzenli veteriner kontrolü ve sağlıklı yemler ile besleyeceğiniz keçilerinizin hem et hem de sütünden para kazanmanız için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na başvurabilir ve çiftliğinizin kurulum maliyetinin neredeyse yarısını devlet tarafından karşılanmasını sağlayabilirsiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumlar(4)

 1. Cevap yaz
  mehmet yorumu:

  tamam o zaman alakalı uzmanları bize yönlendirin görüşelim

  • Cevap yaz
   kobivadisi yorumu:

   Merhaba, amacımız farklı iş fikirleri hakkında tüm ziyaretçilerimize elimizden geldiği kadar bilgi paylaşımı yapmaktır. Konu hakkında farklı bir başlığa sahip olan Damızlık Süt Keçisi Üretim Çiftliği makalemizi de inceleyebilirsiniz.

 2. Cevap yaz
  hamdi karagöl yorumu:

  Keçi Çiftliği Kurma Maliyeti diye başlık atıp bununla alakasız yazı yazıyorsunuz maliyetle ilgili 1 tane cümle yok yazdığınız yazıyı biraz düşünsem ben de yazarım

  • Cevap yaz
   kobivadisi yorumu:

   Sn. Hamdi Karagöl

   ilginiz için teşekkür ederiz, paylaşmış olduğumuz makale tamamen tanıtım amaçlıdır. Bölgelere göre yatırım tutarı değişkenlik gösterebileceği için bahsetmiş olduğunuz yatırım tutarlarını paylaşmamız yatırımcıları yanlış yöne sevk etme ihtimali doğurabilir. Bundan sebep ilgili konu ile alakalı uzmanlardan destek almanız daha fazla yararınıza olacaktır.

   Saygılarımızla.

Yorumunuz