Yatırımcı Arıyorum

Keçi Sütü Üretim Çiftliği – İş Fikri

Ülke sınırlarımız içerisindeki girişimcilerin son zamanlardaki en çok tercih ettikleri iş alanlarının üst sıralarında keçi çiftlikleri geliyor. Bu kişiler gerek keçiler üzerinden elde ettikleri sütlerden, peynirler ve benzeri birçok ürünlerden gelirler elde etmeye devam ediyorlar. Öncelikle kişilerin yapması gereken keçiler için gerekli olan bir alan tasarlamak olması gerektiği belirtiliyor. Genel olarak ülke sınırlarımız içerisinde birçok şehirde keçi çiftliklerinin olduğu belirtiliyor. Bu alanların gerek samanları gerekse lokasyonları oldukça tercih edilebilir olduğu nitelendiriliyor.

Keçi Sütü Üretmek

Birçok girişimci keçiler üzerinden büyük gelirler elde etmek ile birlikte bu iş alanının diğer hayvanlar üzerinden elde edilen gelirlerden pek çok avantajı meydana geliyor. Öncelikle keçi ırklarının diğer hayvan türlerinden farkının olduğu belirtiliyor.

Bu farklardan bazıları aşağıdaki gibidir.

  • Öncelikle keçilerin diğer hayvan türlerinden en büyük avantajlarından bir tanesi de süt veriminin fazlalığı olarak belirtiliyor. İş alanlarında en çok tercih edilmesinin ana sebeplerinden bir tanesinin bu süt verimi olduğu nitelendiriliyor. Ülke sınırlarımız içerisindeki girişimcilerin kilosunu bölgelere belirledikleri bu sütleri minimum 3-5 TL gibi rakamlar ile satışa sundukları gözlemleniyor.
  • Ülke sınırlarımız içerisindeki süt keçileri genel olarak her çeşit ekonomik ve ekolojik koşullarda olmak ile birlikte evde, bağda, bahçede, çölde ve benzeri birçok alanda yetiştirilebiliyor. Keçi genel olarak bakıldığında tropik ve de subtropik bölgeler için aranan hayvan olarak nitelendiriliyor.
  • Genel olarak bakıldığında keçiler ham selüloz ile karışımı olan her türlü besini çok rahat sindirir. Keçilerdeki meydana gelen bu özellik koyun ve de sığırlardan kat ve kat daha fazla olduğu belirtiliyor.
  • Süt keçilerinin dikkat edilmesi gereken en büyük özelliklerinden bir tanesi de çabuk gelişim göstermesi olarak belirtiliyor. Keçi sektöründe devamlılık gösterecek kişilerin dikkat etmesi gereken önemli noktalardan biri olarak karşımıza geliyor. Çünkü keçilerin beslenmesine ne kadar önem verilir ise gelişimi o kadar doğru oranda daha hızlı olduğu nitelendiriliyor.
  • Genel olarak diğer çiftlik hayvanları ile kıyaslandıklarında meydana gelebilecek hastalıklara ve de kötü çevre koşullarına karşı oldukça dayanıklı ve sağlam bir yapı içerisinde oldukları belirtiliyor.

Keçi Sütü Üretim Çiftliği İş Alanına Neden Girilir

Öncelikle kişilerin bu sektör ile bilmesi gereken bazı durumlar meydana geliyor. Bu sektörde devamlılık göstermek isteyen kişilerin yapması gereken ilk olarak keçi alınmasında bilgili kişiler ile görüşmesi uygun bulunuyor. Çünkü bazı keçilerin fiyatlandırması değişiklik gösterebiliyor. Kişilerin keçi sütü üretmesi için bir çiftliği yanı sıra ne kadar gelir elde etmek istiyor ise lokasyonunu ona göre belirleyebiliyor. Örnek verecek olur isek kişi sadece çiftlik kurmadan sahip olduğu evinin bahçesinde de keçi sütü üretimi yapabiliyor. Fakat bazı girişimcilerin bir çiftlik alarak daha fazla keçi sütü ile büyük gelirler elde etmek istedikleri gözlemleniyor. Keçi Çiftliği Kurma Maliyeti

Keçi çiftliklerinde keçi sütü, diğer hayvanlardan elde edilebilen inek sütü gibi çeşitli içimlik süt olarak tüketilebiliyor. Keçi sütünde meydana gelebilen bir fark olarak diğer sütlere oranla daha fazla küçük yağ globülleri olduğu nitelendiriliyor. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir nokta ise sindirim sistemi daha gelişmemiş olan bebekler için önemli bir besin kaynağı olarak tüketildiği nitelendiriliyor. Bu durum ise kişinin büyük şehirlerde daha fazla gelir elde edebileceği anlamına geldiği belirtiliyor.

Keçi sütü içerisindeki proteinlerde diğer memeli türdeki hayvanların sütlerinde bulunduğu belirtilen amino asit kompozisyonları bakımından oldukça belirgin bir fark olduğu nitelendiriliyor. Meydana gelen bu gibi durum sonrasında ise inek sütüne alerjisi olabilen herhangi bir kişinin keçi sütü içebileceği konusunda uzmanlar tarafından belirtildiği gözlemleniyor. Keçi sütündeki meydana gelen yüksek fosfor, herhangi bir kişinin yeterince et ve de balık tüketmemesi durumunda keçi sütü ile o eksikleri kapatabildiği önemle belirtiliyor.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan süt işleme tesisi iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Keçi Sütü Üretim Çiftliği Maliyeti

Ülke sınırlarımız içerisindeki keçi çiftliği açmanın maliyeti içerisindeki keçi sayısı ile doğru orantıda devamlılık gösteriyor. Örnek verecek olursak 250 keçi sütü ile üretime başlayacak herhangi bir girişimci için 1.000 adet keçiye ulaşabildiği durumlardaki oluşturulabilecek bir keçi çiftliğinin maliyeti genel olarak minimum 1.500.000 TL olarak başlangıç gösterdiği belirtiliyor. Fakat meydana gelen bu rakam oldukça değişim gösterdiği nitelendiriliyor.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz