Yatırımcı Arıyorum

Keçi Sütü Üretimi Yapmak

Keçi Çiftliği Kurmak

Keçi, küçükbaş hayvanlar grubunda yer alan ve sütü anne sütüne en yakın besleyiciliği olan gıdalardandır. Bu gereksinimden yola çıkarak keçi sütü üretimi yapıp kar elde etmeyi düşünen üreticilerin maliyet hususunda bilmesi gereken birtakım öngörüler vardır.

Öncelikle keçi çiftliği kurmak gereklidir. Bunun için, gerekli izin ve belgelerin eksiksiz tamamlanmış olması gerekiyor.

Hayvan ve Tarımcılık bakanlığından gerekli izinlerin alınması şart!

Keçi çiftliklerinin şehirden uzak yerlere kurulması gerekiyor. Bu nedenle yem ve doğal yiyeceklerin temini şehre uzak doğaya yakın alanlar olursa stratejik olarak maliyet tasarrufu sağlanır. Büyük risk almak istemiyorsanız az sayıda keçinin üretimi ile işe başlayın ve hayvanların bakımı için uzman bir personel kadrosu ihtiyacınız olacağını dolayısı ile personel sayısının maliyeti etkileyeceğini göz önünde bulundurun.

Çiftliği kurmak için seçtiğiniz alan, büyütülmeye elverişli bir alan olsun.

Keçi Sütünün Pazarlanması

Keçi sütünün inek sütüne oranla daha sağlıklı olduğu tezini savunan uzmanlar keçi sütü pazarlığındaki tereddütlerin ortadan kalkmasını sağladı. Keçi sütüne olan rağbet yıldan yıla artıyor. Tek yapmanız gereken sağlam kaynaklara ulaşabilmek ve daha çiftliği kurarken gerekli marketlerle anlaşma sağlamak.

Keçi sütü, peyniri ve yoğurdu yapılabilen bir besindir. Amerika da, keçi sütü ürünleri gurme ve sağlıklı gıda severler tarafından popüler bir kazanç kaynağı halini almıştır.

Keçi sütü, kozmetikçiler içinde sağlıklı bir gereçtir. Temizleme özelliği bulunan keçi sütü insan derisinin Ph değerine yakındır bu sebeple alerjik etkiye sahip değildir. Kremler ve jellerde, fondöten, göz kalemi vs. pek çok kozmetik ürünün üretiminde kullanıldığı için kozmetik dünyası, besin ve gıda sanayinin yanında farklı bir Pazar olmuştur.Keçi Sütü Üretiminden Elde Edilecek Kar

Türkiye genelinde bu gün 500’e yakın keçi çiftliği var. Büyüklüğü 10 milyar TL’ye ulaşan keçi sütü yetiştiriciliği girişimciler tarafından en çok rağbet gören meslek grupları arasında yer alıyor.

Çiftliklerden elde edilen süt oranı, yıllık 250 bin ton civarını buluyor. Keçi sütü ürünlerinin 2 bin civarında olanı 1,5 milyon TL ciroya kadar kar sağlıyor.

Dondurması ile ön planda olan Kahramanmaraş, toplam bin 750 hayvan ile günde 500 kg kadar süt verimi elde ediyor.

Keçi sütü üretiminde teşvik ve devlet desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından keçi yetiştiriciliği yapmak isteyenlere 30 bin lira kadar geri ödemesiz hayvancılık kredisi veriliyor.

Üstelik bu krediyi almak için herhangi bir ÇKS kaydı gerekmiyor.

Ziraat bankası da keçi üreticisine destek veriyor. 100 bin lira faizsiz çiftçi kredisi vermeye hazırlanan ziraat bankası, 0 faizli maksimum 50.000 TL kredi veriyor.

İş önerileri arasında yer verdiğimiz bu konu ile ilgili yorumlarınızı ekleyerek, fikirlerinizi belirtebilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorum(1)

  1. Cevap yaz
    Suat güzel yorumu:

    Çok güzel bende yapmak istiyorum

Yorumunuz