Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Ne Yapabilirim

İş Kurarken Sektör Seçmek

Ülke sınırlarımız içerisinde kendi işini kurmak isteyen binlerce girişimcinin olduğu belirtiliyor. Uzmanların istatistiklerine göre girişimcilerin bazıları sıfırdan ve de sermayesiz bir şekilde büyük bütçeler elde ederken diğer girişimciler ise yavaşça büyüme kaydedip, zaman içerisinde yanlış verilen düşünceler sonrası devam edemedikleri gözlemleniyor.

Girişimcilerin öncelikle iş hayatı üzerinde hangi sektöre karar vereceklerini büyük bir önemle seçmeleri gerekiyor. Fakat bu seçim süreçleri kişileri zorluyor ise dikkatlerini vermeleri gereken iki ana durum meydana geliyor.

Seçim süreçlerinde meydana gelen bazı durumlar;

  • Kişinin sahip olduğu yeteneği
  • Kişinin ne kadar sermayesi olduğu

Kişilerin kendilerine ait iş kurabilmek için yapmaları gereken kişisel yetenekleri doğrultusunda adım atmaları gerekiyor. Meydana gelen bu tarz ve benzeri durumlarda gerçekleşecek sonuçların birçoğu başarısızlığı beraberinde getirdiği belirtiliyor. İş hayatı içerisinde başarısız olunmaması için yapılması gereken planlı ve küçük adımlar ile ilerleme kaydedileceği belirtiliyor. Bu durumlar içerisinde gerçekleşen süreç, kişilerin piyasayı tanımasına olanak sağladığı gözlemleniyor. Kendi İşini Kurmak İsteyenler

Örnek İş Modelleri

Kişilerin Becerileri Göz Önüne Alınarak Mobilya ya da Kıyafet Mağazası Açmak

Herhangi bir kişi kendi işini kurabilmek istiyor ise pazarlama becerisi, güler yüzü, ikna kabiliyeti yüksek ise bu durum avantaja çevrilerek mobilya ya da kıyafet mağazası açarak büyük gelirler elde edebilir. Çünkü bu duruma genel anlamda bakacak olursak, ülke sınırlarımız içerisindeki çoğu kişi alışverişe herhangi bir ürün alabilmek için çıkmadığı belirtiliyor.

Kişiler alışverişlere çıktıklarında beğendikleri ve içlerine sinmiş olan ürünleri tercih ettikleri aldıkları belirtiliyor. Bu durum bir avantaja çevrilerek devreye satış yapan personeller giriyor. Devreye giren personellerin de ikna kabiliyetleri yüksek ise müşterilerin fikirlerinin değişimine olanak sağlıyor ve de mağaza içerisindeki ürünlerin satışı gerçekleştiriliyor. Açılan mağazaların büyüklüğü oldukça ciddi avantaj sağladığı belirtiliyor. Çünkü müşteri ne kadar büyük bir alan içerisine yerleştirilen ürünlere göz atar ise o kadar satış yapılacağı anlamına geliyor.

Kişilerin bu durumu avantaja çevirebilmeleri için insanların yoğun oldukları alanları tercih etmeli ve de mağaza içerisindeki ürünlerin geniş yelpazede yerleştirilmesi gerekiyor. Kişilerin mağaza açması durumunda dikkat etmeleri gereken önemli seçeneklerden bir tanesi de mağaza içerisindeki temizliğin dikkat çektiği belirtiliyor. Satılmayan ürünler üzerinde biriken toz parçaları müşteriler açısından oldukça büyük dezavantaj teşkil ediyor. Mağaza içlerinde çalıştırılacak personelleri bu konu hakkında çeşitli bilgiler vererek, durum tam anlamıyla olumlu yönde ilerletilebilir.

Girişimcilerin Becerileri Göz Önüne Alınarak Yemek Sektörüne Girebilirler

Ülkemiz oldukça büyük bir yüz ölçümüne sahip olmasından dolayı kişilerin yemek yeme ihtiyacı oldukça fazla olduğu belirtiliyor. Kişilerin kendi işlerini kurmak adı altında incelenecek olursa, bu durum avantaja çevrilebilir. Fakat bu sektördeki amaç diğer sektörlere göre değişim gösteriyor. Kişilerin yetenekleri doğrultusunda gerçekleşen durum ikna kabiliyeti olmaması ile birlikte yapılan durum tam anlamıyla yemeklerin ne kadar lezzetli olup olmaması olarak nitelendiriliyor.

Kişilerin yemek sektörü içerisindeki göstereceği faaliyetlerin bir değer avantajı ise personellerinin güzel yüzlü olması olarak ön görülüyor. Bu durum müşteri kazanmanıza ve müşteri memnuniyeti açısından oldukça büyük bir avantaj olarak beliriyor. Bu sektörün devamlılığı ve geri dönüşleri oldukça değişim gösteriyor. Öncelikle bu seçenek tam anlamıyla kişinin yeteneği ile doğru orantıda ilerliyor. Kişilerin yapması gereken önceliği yeteneğine vermesi gerekiyor, para bu sektörde ikinci planda kalması uygun bulunuyor. Çünkü yapılacak yemekler ne kadar lezzetli bulunur ise o kadar fazla müşteri ve sabit müşteri kazanacağı değişim gösteriyor.

Ülke sınırlarımız içerisinde yapılacak işler için belirlenecek sermayeler oldukça büyük bir önem taşıyor. Yemek sektöründe açılacak işletmenin yeri ve büyüklüğü oldukça büyük avantaj ve dezavantaj oluşturuyor. Öncelikle kişilerin yemek sektörü içerisinde tercih edilebilen bir yer olabilmeleri için işlek bir alan tercih etmesi gerekiyor.

İşlek yer içerisine açılan işletmenin büyüklüğü ciddi önem taşıyor. Yoğun insanların olduğu yerler içerisine açılan işletmeler, büyüklüğü ve küçüklüğüne göre değişim gösteren gelirlerin elde edileceği belirtiliyor. Fakat yemek sektörü içerisinde önem verilmesi gereken en ciddi seçeneğin ise temizlik olduğu belirtiliyor. Yoğun bölgeler içerisindeki işletmelerde müşteri potansiyeli fazla olduğundan, masalar üzerinde oluşabilecek toz birikintilerin de giderilmesi gerekiyor. Kısaca bahsedecek olursak, kişilerin temizliğine dikkat etmesi durumunda kazanacak her bir müşteri lezzetli yapılmış yemekler sayesinde açılan işletmenin sabit müşterisi olabilir. Bu seçenek ise aylık olarak daha fazla kazanç elde edebilmek anlamına geldiği belirtiliyor.

Yeni İş Önerileri

Sizde iş kurmaya karar verdiyseniz fakat hangi işi yapacağınızı bilmiyorsanız, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan yeni is fikirleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Ne Yapabilirim

okuma süresi: 3 dk
0