Kendi İşini Kurmak İçin Fikir Önerileri

İş Fikri Önerileri

Türkiye girişimcilik konusunda her geçen gün ilerleme kaydediyor. Genç girişimciler sayesinde birçok yeni meslek grubu ve teknolojiler geliştiriliyor. Bir takım kişiler bu meslekleri ilerletmeyi başarırken, bir takım kişiler ise tam anlamıyla sistemlerini oturtmuş değil. Uluslararası alanlarda yapılmış çalışmalar neticesinde ülke sınırlarımız içerisindeki istatistikler oldukça umut vaat edici olduğu gözlemleniyor.

Günümüz ülke sınırları içerisinde çoğu kişi branşı olmadığı meslek grupları içerisinde yaşamlarını sürdürüyor. Kişilerin aradan geçen zaman ve çalıştıkları meslek dalları üzerinde tecrübe kazanmaları ile birlikte bir sonraki aşamaları ise kendi işlerini kurmak olduğu gözlemleniyor. Türkiye’de gelişen teknoloji ile birlikte birçok meslek gruplarına girişimler ve yatırımcılar ve fikirler ortaya atılıyor.

Ortaya atılan fikirlerden bazıları;

  • Dip sos büfeleri
  • Sokak görüntüsü altındaki galoş üretimleri
  • Fiyonik Kitleri
  • İsme özel çikolata üretimleri
  • Renkli uydu alıcısı
  • Marketler için Eko-Torba
  • Eko kervan
  • Spor salonları gibi bazı fikirler ortaya atılarak girişimcilerini bekliyor.

Dip Sos Büfeleri

Günümüz Türkiye’si üzerinde sokaklardaki her köşe başında açılan birçok büfe olduğu görülüyor. Bu büfelerin çeşitliliği fazla olsa da çoğu kişi farklı bir konsept ile karşılaşmak istediği gözlemleniyor. Farklı bir konsept görmek isteyen kişinin değişim gösteren büfeler üzerinden hizmet aldığı düşünülüyor.

Günümüz iş alanında birçok farklı fikir ve girişimciliğin olduğu istatiksel olarak belirtiliyor. Bu iş fikirlerinde son zamanlarda oldukça dikkat çeken bir iş kurma fikri ise dip sos büfeciliği olduğu düşünülüyor. Kısaca halk dilinde kaldırım üstü “dip sos büfesi” olarak da nitelendiriliyor. İngilizce de bu kelimenin çeşidi birden fazla anlam içerisinde olsa da, sosların genel anlamına dip deniyor. Kelimenin tam anlamı ise “dip sauce” olarak biliniyor. Fast food tüketiminin oldukça yaygın olduğu ülkemizde bu gibi meslek gruplarına oldukça katkı sağlayacağı düşünülürken, girişimcilerin bazıları bu konu üzerinden değişik fikirler ürettiği ve de tam anlamıyla bu büfelerin yakın zamanda icraata geçirileceği düşünülüyor.

Sokak Görüntüsü Altındaki Galoş Üretimleri

Gelişen moda akımları ile birlikte ülkemizde sokak modasının yeri giderek artış gösterir bir halde olduğu görülüyor. Kişilerin sosyal medya ve de internet ortamlarında sıkça araştırmalar yaptığı ve de yurt dışındaki platformlardan getirtilmiş ürünlerin satışları ya da sokak stillerindeki özgünlükleri ülkemizde sokaklarda sergileniyor.

Amerika Birleşik Devleti’nde oldukça yaygın bir üretim olan sokak tipi galoş, ülkemiz sınırları içerisinde yatırım bekleyen iş fikirleri arasında beklediği görülüyor. Bu kılıfların ismi Amerika Birleşik Devleti’nde “drizzle boots” adını alarak çoğu şehrinde kişilerin odak noktası haline gelmiş durumda olduğu biliniyor. Bu üretimi yapılmış olan galoşlar bir nevi estetik açıdan ayakkabı galoşu halini alıyor. Örnek verecek olursak kişinin yeni almış olduğu beyaz bir ayakkabısını sürekli çeşitli ürünler ile silmesinden ziyade bu galoşları takarak çeşitli kirlerden, tozlardan ve de darbelerden korumuş oluyor. Genel anlamda cinsiyet ayrımı olmadan tasarlanan bu ürün daha şimdiden birçok yatırım almış olduğu gözlemleniyor. Unisex olarak üretilen bu ürünler 33 numara ile 51 numaraya kadar üretilmiş olduğu biliniyor.

Fiyonik Kiti

Bu sektör daha çok mağazalar açısından oldukça başarılı bir sektör olma yolunda ilerleme kaydediyor. Arkadaşlarının, sevgililerin, ailelerin özel günlerine hediyeler almak isteyen kişiler mağaza aracılığı ile almış oldukları ürünleri hediye paketleri yaptırmak istediklerinde, mağaza görevlisini oldukça zor bir durum içerisinde bırakıyor. El becerisi olan bir görevli bu durumu normal karşılar iken bazı görevliler açısından bu durum tam anlamıyla oturmuş değil.

Amerika Birleşik Devleti sınırları içerisinde tasarlanmış bu ürün birçok yatırımcısını bulma yolunda ilerliyor. Bu ürünü en çok tercih edenler ise mağazalar olduğu gözlemleniyor. Amerika da ki ismi “home based business” olarak bilinen bu ürün evde tasarlanan ürünler adlı kategoride bir ödül sahibi olduğu da biliniyor. Ülkemizdeki mağazalara bakıldığında bu ürünün yatırımcıları ile buluşturmak hem mağaza görevlilerini hem de kişileri oldukça memnun edeceği düşünülüyor.

İsme Özel Çikolata

Oldukça basit bir meslek grubu ve de ev ortamı içerisinde rahatlıkla üstesinden gelinebilecek bir iş fikri olduğu biliniyor. Genel olarak bir ev hanımının gelen siparişler üzerine hareket etmesi gerektiği, bitirdiği çikolataların üzerine ise kişilerin belirtmek istedikleri isimleri ya da mesajları uygun bir boyut ve renkli yazılar ile ürünü tamamlaması gerekiyor. Çikolata İş Fikri

Ülkemiz sınırları içerisinde oldukça popüler ve de ihtiyaç duyulan çikolatalar, kişilerin bazen kurtarıcı bazen de özel günlerde hediye olarak gönderildiği bir ürün haline gelmiş durumda. Ev ortamında ek gelir elde etmek için tercih edilen meslek gruplarının içine yavaşça yer edindiği görülüyor. Farklı boyutlarda, farklı desen ve tatlarda üretilen çikolatalar, pazarlama açısından düşünüldüğünde oldukça müsait bir hal aldığı genel anlamda nitelendiriliyor.

Renkli Uydu Alıcısı

Genel olarak tüm evlerin vazgeçilmezi olan uydu alıcıları Türkiye sınırları içerisinde tek tip üretildiği görülüyor. Bir ev ortamında birden fazla uydu olduğu da gözlemlerin arasında. Çoğu uydunun beyaz olduğu Türkiye de, renkli uydu alıcıları oldukça ilgi çekici olabileceği düşünülüyor.

Farklı açılardan bakılacak olursa ilk aşamada görüntü kirliliğine yol açılabileceği düşünülebilir fakat gerçek anlamda sanat eseri gibi tasarlanabilecek olan uydu alıcıları oldukça estetik görüntü sağlayabilecek olduğu düşünülebilir. Bu tarz renkli uydu alıcıları Güney Amerika ülkelerinin vazgeçilmezi olduğu biliniyor ve de tam anlamı ile bir moda akımı olduğu gözlemleniyor. Bu durumu reklam açısından düşünecek olursak, bir out-door reklamcılığına farklı bir boyut kazandırabileceği düşünülüyor.

Marketlere Eko Torba

Genel olarak tüm dünyada oldukça desteklenen bir anlayışın ve de bir moda olarak akım haline gelmiş olan “eco-bag” tüketicilerin oldukça yoğun ilgisiyle karşılaşıyor ve de tam anlamıyla büyük bir hızla ilerleme kaydediyor. Ülkemiz sınırları içerisinde yavaşça başlandığı görülse de sık kullanılan ürün olarak nitelendirilmiyor. Doğadaki ve yaşam alanlarındaki kirliliklerin sebebi olarak gösterilen plastik poşetler için oldukça yararlı bir yöntem olarak karşımıza çıkabilir.

Eko Kervan

Bu başlıktan da anlaşılacağı üzere tam bir turizm aktivitesi olarak nitelendirilen bir meslek grubu olduğunu söyleyebiliriz. Genel anlamda yüklü gelirlerin elde edildiği ve de yaz sezonlarında tercih edilen işlerin başında geldiği görülüyor. Bu fikri ortaya atan kişilere diğer ülkelerde birçok destek sağlanırken, ülkemizde bu durum pek yaygın olmadığı görülüyor. Çeşitli paralar kazanan kişiler bu durumu bir meslek haline getirerek, yaygınlaşmasına ve bisiklet turlarında olduğu gibi katılım sağlanması için çalışmaların sürdürüldüğüne dair bilgiler veriliyor.

Turizm açısından oldukça popüler bir fikir haline gelmiş olan eko kervan bir nevi otantik olup, canlı şekillerde karşımıza geliyor. Adı üzerinde de belirtilmiş olduğu gibi hem bir takım çevrelerde dikkatleri üzerinde topluyor hem de “kervan” kelimesi birçok turistin kelime dağarcığına katkı sağlıyor. Bu iş fikri pony adı verilen atlardan ya da eşekler üzerinden devamlılığını sürdürürken, birçok çocuğun ilgisini çekeceği de belirtiliyor.

Spor Salonları

Günümüz ülke sınırları içerisinde spor yapmak çoğu kişilerin bir numaralı aktivitesi haline gelmiş durumda olduğu görülüyor. Yoğun iş hayatından bunalan ve de ev ortamında bunalan kişilerin ilk olarak ziyaret ettikleri alanlarda spor salonları olduğu görülüyor. Kişiler günlük, aylık ve de yıllık olarak salonlara kayıtlarını yaptırırken hem bilgi sahibi oluyorlar hem de vücutlarındaki fazla yağlardan kurtularak vücutlarını şekillendiriyorlar. Spor Malzemeleri Dükkanı Açmak

Büyük şehirler de yaşayan çoğu kişi iş çıkışlarında evlerine gitmeden önce spor salonlarına uğruyor. Sporlarını ya da o gün yapması gerektiği idmanlarını tamamlayarak evlerine gidiyor. Türkiye’de birçok il ve ilçede spor salonlarının olduğu biliniyor fakat bu sektörün oldukça yoğunlaşması sebebi ile daha fazla spor salonunun açılması konusunda iş fikirlerinde belirtiliyor. Bu gibi durumları göze alan genç girişimciler, gerekli yatırımları yapmaları gerektiğini düşünüyor. Her ne kadar spor salonlarının fazla olduğu düşünülse de genel anlamda bakılacak olursak, ne kadar insan potansiyeli var ise o kadar spor salonları açılarak insanlara çeşitli hizmetler, danışmanlıklar ve spor salonu içerisinde verilen psikolojik destek,  oldukça ilgi çekici ve de müşteri kazanımı konusunda oldukça popüler hale gelebiliyor.

Spor salonlarında her yaştan kişilerin uğrak yeri haline geldiği görülmesiyle birlikte, bu sektöre yatırım yapmak hem girişimci için hem de kişiler için oldukça talep göreceği kesin gözüyle bakılıyor. Spor salonlarının tercih edilmesinin önemli sebeplerinden bir tanesi de içerisindeki aletlerin profesyonel ve temiz olması gerektiği belirtiliyor. Kişiler bu gibi durumlardan oldukça etkilenerek, salonlara katılımı içerideki aletlerin çeşitliliğine göre olduğu belirtiliyor.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Kendi İşini Kurmak İçin Fikir Önerileri

okuma süresi: 5 dk
0