Yatırımcı Arıyorum

Kimler Franchise Verebilir?

Franchise Veren Nedir, Kimdir?

Bir franchise veren, diğerleri gibi girişimcidir ama farklı bir özellik taşır. Girişimini, bağımsız girişimci olan franchise alanlarına kullanma hakkını verir.

Franchise veren kişi, kendisine ve franchise sahibine (satın alan yeni kişi/kuruma) pazarda başarılı olmak için, iş fikrine yardımcı olan, üst düzey girişimci olarak görülmektedir. İlgili iş kavramı, hangi endüstride ve hangi yasal biçimde olursa olsun, pilot bir operasyonda adımlarını atmış olmalıdır. Başarı, ciro ve kar gibi zor ölçütlere göre kanıtlanmalıdır.

Her iş fikri her yerde uygulanamaz. Bir işletme konseptinin farklı yerlerde çalışıp çalışmadığı, sistem sağlayıcısının süreçlerini kontrol etmesini, belgelemesini ve tekrar tekrar optimize etmesini gerektirir. Tüm bilgileri ile konseptinin başarısı, tüm franchise alanlarına sunulacak bir el kitabında yer almalıdır. İlgili sistemin bu “el kitabı” saygın bir franchise verenin en açık işaretidir.

Başarılı franchise sistemleri ayrıca franchise verenin, franchise alanlarına geniş kapsamlı bir eğitim ve destek paketi sunduğunu da göstermektedir. Bir anlamda, franchise verenin, franchise ortaklarına pazardaki tek tip görünüm gibi belirli yönergeler vermesinin sonucudur. Ek olarak sistem sağlayıcısı tarafından, franchise alanlarından, işletme kavramlarını kullanmalarına izin verilen bir de giriş ücreti talep edilir.

Bir franchise sistemi hemen kurulamaz. Büyük finansal ve insan kaynakları gerektirir. Amaç, sistemin markasını hızlı bir şekilde tanıtmak ve böylece franchise kazanmaktır.

Franchise Sistemi Nasıl Kurulur?

Bir franchise sistemi kurma veya bir franchise sahibi olma fikri ile birleşen herkes, girişimci olarak başarılı olmalıdır. Çalışan ilişkisinin franchise veren ile olan adımı çok büyüktür. Bu, girişimcinin bir grup insana ürünü veya hizmeti için ilham ve ilgili kişinin çalışanlarını motive edebileceği anlamına da gelir.

Sistem sağlayıcısı olarak, aynı zamanda çok güçlü bir marka oluşturmak ve diğer şirketlerin de buna katılmasına izin vermek anlamına da gelmektedir. Bu adımı atmanın önkoşulu, derinlemesine pazar araştırmaları yapmaktır. Franchise konsepti diğer rakiplere karşı gerçekten geçerli mi? Franchise veren, franchise sisteminin farklı yerlerde çalışması gerektiğini bilmelidir. İşletmenin ayrıca operasyonel olması da gerekir. Franchise veren, en baştan, franchise alanları ayrıntılı bir şekilde eğitebilmeli ve onları iş konseptleriyle tanıştırabilmelidir. Tabii ki, franchise sistemi de oldukça iyi getiri sağlamalıdır.

Bütün bunlar zamanla olmaktadır. Franchise uzmanlarına göre, bir franchise sistemi kurmak; yaklaşık 1 yıl sürmektedir.

Bu konu hakkında ayrıntılı olarak hazırladığımız franchise vermek adlı makaleyi okumanızı tavsiye ediyoruz.

BAŞARILI BİR FRANCHİSE VERENİ NASIL TANIRSINIZ?

Hızlı büyüyen ve geniş çapta rapor edilen her şirket aynı zamanda ciddi bir şirket değildir. Ciddi şirket, istikrarlı bir finansman durumu olan bir şirkettir. Benzer şekilde, güçlü bir marka, şirketin sadece başarılı değil, aynı zamanda ciddi bir çalışma sürdürdüğünün de açık bir göstergesidir.

Özellikle franchising alanında, franchise veren ile franchise alanlarının arasındaki işbirliği, sistemin başarısı için belirleyici bir temeldir. Sadece, franchise alanlarına profesyonel, sürekli eğitim veren ve soruları yanıtlamaya her zaman hazır olan bir franchise veren, iyi ve güvenilirdir. Diğer şeylerin yanı sıra, satış promosyonu önlemlerinin uygulanması ve operasyonel prosedürlerin standartlaştırılması ile ilgilidir. Son olarak, başarılı bir girişimci, işinin USP’sini karakterize eder.

FRANCHİSE VERENİN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

  • Franchising, şirketlere yeni franchise alanlarıyla hızlıca geniş pazarlar açma şansı sunar. Franchise veren, franchise ortağının şirketi için tam sorumluluk almak zorunda değildir.
  • Öte yandan, franchise veren, genel merkezden daha iyi performans gösterebilecek franchise alanlarına satış fırsatları sunmaktadır.
  • Ayrıca, tüm franchise sisteminin itibarı, birkaç çürük elmadan çok kötü bir şekilde etkilenebilir.

Franchise Sahibi Olmak

Bir franchise sahibi olma kararı aldıysanız, franchise veren pek çok şirket arasından seçim yapabilirsiniz. İlk kriter iş fikri veya satmak istediğiniz ürün / hizmeti belirlemek olmalıdır. Daha sonra gerekli görüşmeleri ve anlaşmaları yaparak, Uygun gördüğünüz franchise işini yapabilirsiniz.

Yeni bir yatırım yapmak ve iş kurmak istiyorsanız, firma araştırmalarınıza Kobi Vadisi platformunda yer alan franchise veren firmalar‘ı inceleyerek başlayabilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz