Yatırımcı Arıyorum

Kırtasiye Dükkanı Açmak

Kırtasiyecilik Yapmak

Kırtasiye ürünlerinin tüketimi ağırlıkla büyük alışveriş merkezlerinde gerçekleşiyor. Tüketimin en yoğun olduğu dönem, okulların yeni açıldığı 1-2 aylık süreyi kapsıyor.

Meslek faaliyeti ile ilgili hizmet veren Kırtasiyeciler Derneği, mesleğin değişik aşamalarında faaliyet gösteren meslektaşları ortak hedefler etrafında birleştirmeyi amaçlıyor.

Türkiye’de Kırtasiye Sektörü

1980 yılına dek kendine yeten bir yapı sergileyen kâğıt sektörü Seksenli yıllardan sonra dışa bağımlı hale gelmeye başlar ancak günümüzde kâğıt sektörü dışa bağımlı olmaktan kurtarılmaya çalışılmakta dev yatırımlar gerçekleşmektedir.

Ülkemizin en büyük kâğıt fabrikalarından biri 2014 yılında üretime başlamış bir diğer dev yatırımın ise 2019 yılında tamamlanarak üretime başlaması bekleniyor. Söz konusu yatırımların Avrupa’nın en büyük yatırımları olacağı da özellikle belirtiliyor.

TÜM Kırtasiyeciler Derneğinin açıklamalarında velilerin içini rahatlatacak önemli bilgiler yer alıyor. Çocukların sağlığını tehdit edecek ürünlerin kullanımının engellenmesi konusunda azami çaba gösterildiğini her Yüz ürünün Doksan Dokuz’ unun sağlıklı olmasına özen gösterildiği duyurulmuş. Kırtasiyelerde lisanslı ürünlerin satışına günümüzde büyük önem veriliyor ve tüketiciler bu doğrultuda yönlendiriliyor.

Kırtasiyelerde Satılan Popüler Ürünler

Kalem Ürünleri

Kırtasiye sektörünün yaklaşık büyüklüğü 1,5 Milyar Dolar olarak açıklanırken, sektör içindeki kalem pazarı büyüklüğü %30 olarak belirtilmiş, kalem pazarı büyüklüğü rakamsal olarak 200 Milyon Dolar ile ifade ediliyor.

Sektörün en eski fabrikalarından biri 1969 yılından beri hizmet veriyor yurt dışında da üretimi devam eden fabrikaları bulunan firma, 45 yıldır 4500 çeşit ile sektörde bulunuyor ve 60 kadar ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

KÂĞIT ve KÂĞIT ÜRÜNLERİ

2013 Yılı kâğıt üretimi küresel düzeyde 274 Milyon Ton civarında gerçekleşmiş üretim yoğunluğu ambalaj, etiket kâğıtlarında gerçekleşirken hemen ardından baskı ve yazı kâğıtları, alt sıralarda ise gazete, temizlik ve karton bulunuyor. Küresel sıralamada ilk sıra pek çok sektörde olduğu gibi Çin’e ait. 2013 senesinde 90 Milyona yakın üretim gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Ülkemizin kâğıt ve kâğıt ürünlerinde dışa bağımlı bir çizgi izlediği ancak ihracatta gelişme gösterdiği 2014 yılında bu tutarın 1,9 Milyar Dolar olduğu araştırma sonuçlarında yer almış.

Ders Kitapları

Kırtasiye ürünleri tüketimi yoğun olarak okulların açılmasına yakın dönemlerde gerçekleşir ve okulların açık olduğu uzun eğitim dönemi boyunca dinamizmini korur. Okul ihtiyaç kalemlerini oluşturan çanta, beslenme çantası, kalem, silgi, kalemtıraş, cetvel, pergel gibi ürünlerin dışında kitap başlı başına önemli tüketim alanını oluştururken aynı zamanda ciddi rakamlar ile telaffuz edilen büyük bir Pazar.

Kırtasiye İşi Yapmak

Kırtasiye dükkânı açmak için elbette okula yakın bölgeleri ya da kalabalık çarşı ortamlarını tercih etmelisiniz. Kendinize ait mülkünüz bulunmuyor ise dükkân konumunun ve kirasının şartlarınıza uygunluğu önemli karar aşamanızı oluşturacaktır. Okulların açılma dönemlerine ve eğitim yılı boyunca öğrencilerin ve velilerin kolayca ulaşabilecekleri konumda bulunmanız oldukça önemli. Kırtasiye ürünleri sadece okul malzemeleri ile sınırlı kalmıyor, ofis malzemeleri, ufak hediyelik eşyalar, ofis aksesuarları ürün yelpazesi içinde bulunabilecek ürün gruplarını oluşturuyor.

Yer tespiti, iç dekorasyon, ürün araştırması ve maliyet kontrolleri, sermaye hesapları ve analizleri, toptancı görüşmeleri gibi pek çok çalışmayı gerçekleştirmeniz kazanç elde etmenizi en fazla garanti edecek ortamı yaratmanız açısından hayati önem taşır.

Belediye ile görüşerek gerekli koşulların neler olduğunu öğrenmeniz ve eksiksiz uygulamanız ruhsat alma aşamanızda kolaylık sağlayacaktır. Ön bilgi olarak hatırlatmak gerekirse;

  • İtfaiye raporu
  • Çevre vergisi raporu
  • Sicil kaydı
  • Kontrat veya Tapu
  • Meslek oda kaydı
  • Yönetim onayı

Belediye ile olan görüşmenizden sonra hangi belgelerin gerektiğini kesin olarak öğrenebilirsiniz. Okullar farklı eğitimler vermekte olduğundan kırtasiyeler de söz konusu okulların öğrencilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek ürün gruplarını bulundurarak kazançlarını artırabilirler.

Günümüz gelişmelerine uygun çeşitli teknolojileri kullanmanız gerekebilir bu konularda ciddi araştırmalar yapmanız sektöre daha güçlü girmenizi sağlar. Çeşitli meslek liselerinde farklı çalışmalar yapılmakta ve bu çalışmaların gereği olan materyalleri de öğrenciler temin etmek durumundadırlar. İş yerinizde bu ürünler yer vermeniz size avantaj sağlayacaktır.

Sizin kırtasiye işletmecisi olarak ilk avantajınızı dükkân konumunuz ikinci olarak çevre okulların kullandığı materyalleri bulundurmanız oluşturacaktır. Ürün çeşitliliğinize göre seçimlerinizi yine araştırma sonuçlarınızı dikkate alarak özenle gerçekleştirmelisiniz.

Kırtasiye Sektöründe Bayilik Almak

Bağımsız işletme açmak tabi ki tüm sorumluluk ve riskleri tek başınıza almanızı gerektirir fakat daha kolay olan bir yol da izleyebilirsiniz. Kırtasiye Bayiliği veren firmalar ile iletişime geçerek çok daha hızlı ve güçlü ticari yaşama atılabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz