Yatırımcı Arıyorum

Kış Aylarında Ek Gelir Elde Etmek

Kış Dönemimde Ek Kazanç Sağlamak

Yaz aylarında çalışıp ek gelir elde etmek, kış aylarına göre daha rahat olsa da, kış aylarında ek gelir elde etmek de günümüzde daha kolaydır. Birbirinden farklı iş seçenekleri ile ek gelir elde etmek isteyenler için çok iyi imkânlar yaratılmaktadır. Yaz aylarının sona ermeye başladığı günlerde, kazancı yeterli olmayanlar, ek gelir elde etmek için kış aylarında neler yapacağını planlamaya başlamaktadır. Yaz aylarında yazlık işlerde çalışan kişiler için biraz uğraşmak gerekse de kış aylarında da faturaların düzenli ödenmesi için ek işler yapılabilir.

Kişiler, çalışsa da emekli olma da kazançları yetmediğinde, ek işlere yönelebilirler. Bu yüzden mini bir sermaye ile her mevsim ek iş yapabilir ve kazancınızı ikiye hata üçe katlayabilirsiniz.

Kış Aylarında Ek Para Kazanmak

Kış aylarında her evde masraflar iki kat artar. Doğalgaz faturası, elektrik faturası, çocukların okulu için masraflar ve yiyecek – içeceklerin biraz daha pahalı olması nedeniyle masraflar iki kat artacaktır. Bunun için aile üyelerinin biraz daha fazla çalışıp, ek gelir elde etmesi gerekecektir. Çalışma azminiz sayesinde her mevsim oldukça avantajlı kazançlar elde edebilirsiniz.

Kış aylarında evde ya da evin dışında yapabileceğiniz 9 farklı iş fikrine bir göz atalım:

1- Seyyar Kestane Satışı

İnternetten 2500 TL’ye satın alacağınız bir seyyar kestane aracı ile kış aylarının en çok tercih edilen meyvesi olan kestaneyi, kebap yaparak sattığınızda, oldukça iyi bir ek gelir elde edebilirsiniz. Belediyeden gerekli izinlerinizi alarak kestane kebap satışı yapmanız gerekir. İzin almadığınız durumlarda, tezgâhınızın elinizden alınma ve ceza yazılma durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ayrıca yapmanız gereken bir şey de, hava soğuk olduğundan dolayı sizi sıcak tutacak kıyafetler giymeniz olmalıdır. Aksi takdirde sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Bir diğer dikkat etmeniz gereken de, sürekli aynı noktada satış yapmak olmalıdır. Bu sizi her gün gören kişilerin tanıması ve sizden kestane almalarını sağlar. Yani sadık müşteri edinebilirsiniz.

Satacağınız kestane iri ve taze olmalıdır. Müşteri sizden bayat kestane alırsa, bir daha tezgâhınıza uğramayacaktır. Bir de sürekli olarak tezgâhınızın başında olmanız gerekir. Müşteri tezgâh başında beklemeyi sevmez. Kısa süreli ayrılmak durumunda kalırsanız da tezgâh başında birisinin bulunması gerekir. Büyük bir şehirde yaşıyorsanız, güvenliği sağlamazsanız, tezgâhınız çalınabilir ve zarara uğrarsınız.

2- Kış Fotoğrafçılığı

Fotoğraf çekmeyi çok seven kişilerin ellerinden cep telefonları ya da fotoğraf makineleri hiç düşmez. Bu durum ek gelir olarak size yansıyabilir. Türkiye, 4 mevsim avantajının olduğu ve her mevsim birbirinden mükemmel fotoğrafları çekeceğiniz ortamı size eliyle sunar. Fotoğraf meraklılarının, kış aylarında kartpostal tadında yakalayıp çekebilecekleri fotoğrafları, fotoğraf alım-satımı yapılan sitelerde satarak, gelir elde ettikleri bilinmektedir.

Siz de fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, çektiğiniz fotoğrafları, satış sitelerinden oldukça iyi paralarla satıp, ek gelir elde edebilirsiniz.

3- İçerik / Makale Yazarlığı

Özellikle yazma yeteneği olan kişiler, son yıllarda makale/içerik yazarlığı yaparak ek gelir elde etmektedir. Makale / içerik alım satımı yapan sitelere üye olarak, sipariş yolu ya da kendi hazırladıkları makale ve içeriklerin satışını yaparak para kazanabilirler. Son yıllarda bu sitelere oldukça yoğun talep vardır. Makale alım satımı yapan siteler aracılığıyla bu işi yapabileceğiniz gibi, kişisel olarak da makale/içerik yazarlığı yapıp kendi adınıza özgür çalışabilirsiniz. Bu işi genelde emekliler, öğrenciler ve ek iş yapmak isteyenler tercih etmektedir.

Bazı makale siteleri 100 kelimesini 1–15 TL den alıp satışını yapmakta ise de, özgür çalıştığınız durumlarda makale başına ücretinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu da günlük yazı yazma limitinize bağlı olarak daha çok kazanmanızı sağlayacaktır. Bir bilgisayar, bir internet bağlantısı, yazma yeteneği ve araştırmacı ruhunuzu da yanınıza alarak, bu işten ciddi paralar kazanabilirsiniz.

4- Kışlık Aksesuar Örüp Satmak

Bere, atkı, şal, çorap ve hırka gibi kışlık kıyafetler, mağazalarda satılsa da, evde örülenlerin yerini ve sıcaklığını asla tutmaz. Annelerimizin yıllar önce ördüğü atkı ve bereleri hala giyiyoruz. Evde özellikle ev hanımlarının boş vakitlerini değerlendirmek için yaptıkları örgü işler bir süre sonra iyi gelir getirebilir. Ayrıca örgü örmek stres atmak için de birebirdir. Evde örgü işi yapıp para kazanmak istiyorsanız ve özellikle örgü çeşitleri hakkında da bilginiz varsa, rengârenk iplikler ve tığ-şiş gibi örgü araçlarını alıp işe başlayabilirsiniz.

Bu arada bebekler için örülen örgü pusetler ve bebek battaniyeleri oldukça moda ve örüp satanlar da ciddi paralar kazanıyorlar. Bu arada sadece bebek kıyafet ve aksesuarları üzerine yoğunlaşacaksanız, bebeklerin cildine zarar verip onları rahatsız etmeyen iplik çeşitlerini tercih etmeniz önemlidir. 25 Liraya mal ettiğiniz ürünü 40-50 TL’den satıp kazancınızı ikiye katlayabilirsiniz.

5- Boza Yapıp Satmak

Osmanlı’dan bu yana Türk kültürünün vazgeçilmezlerinden olan boza, soğuk kış aylarının en sıcak içeceklerinden biri. Yapımını internetten kolayca öğrenebileceğiniz bozayı, evde 2–25 TL gibi bir maliyetle üretip, bardağını 5 TL’den satabilirsiniz. Eğer kendi yaptığız bozaya pek güvenmiyor iseniz de hazır satılan bozadan alıp yanında leblebi ile birlikte satabilirsiniz. Günde 20 litre boza satışı yapsanız, iyi kazanç elde edersiniz ki kışın 2 saat gibi bir sürede 20 litre bozayı kolaylıkla satabilirsiniz.

6- İnternetten ya da Reelde Ders Vermek

Özellikle öğretmenlerin ve öğrencilerin ya da belirli alanlarda bilgi birikimi olanların internet üzerinden ders verip ek gelir elde ettikleri bilinmektedir. Bu dersler internet yoluyla ya da evde ders vermek olarak yapılmaktadır.

İnternetten ders vermenin bir iyi yönü birçok öğrenciye aynı anda ders verebilmektir. Reelde ders verdiğinizde öğrenci sayısı belli bir düzeydedir. Ancak internet dersleri sadece o ilden değil pek çok ilden öğrencilerin derse katılabilecek olmasıdır. Siz de belli bir branşınız varsa ya da bir müzik enstrümanı çalabiliyorsanız, özel ders verip iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

7- İnternetten Kullanmadığınız Eşyaları Satmak

Hemen hemen hepimizin kullanmadığı eşyaları elden çıkartma isteği olmaktadır. Hem fazlalıklardan kurtulur hem de satıştan elde edilen para ile kazanç elde edebiliriz. Okuduğunuz ve kitaplığınızda çok yer kaplayan kitaplar, gardırobunuzda bulunan kıyafetler, evinizde kullanmadığınız eşyaları satarak ek gelir elde edebileceğiniz gibi, çevrenizden ücretsiz topladığınız ya da çok küçük parayla satın aldığınız eşyayı satarak da ek gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

8- Özel Şoförlük Yapmak

Bazı insanlar kış aylarında araç kullanmayı sevmezler. Genelde karlı ya da yağmurlu havalarda araç kullanmayı sevmeyenler, kaza yapacağından korkanlar ya da ehliyetlerini yeni alıp kışın trafiğe çıkamayan kişiler, araçlarını kullanacak özel şoförlere ihtiyaç duyarlar. Bu iş genelde emekliler veya gece eğitim gören öğrencilerin tercih edebileceği işlerdendir.

9- Mantı-Erişte Yapıp Satmak

Hazır gıda sektöründe özellikle dayanıklı yiyecekler iyi talep görmektedir. Mantı ve erişte de Türk yemek kültürünün vazgeçilmez iki gıda çeşididir ve özellikle el emeği olanlar daha çok tercih edilir. Ayrıca yaz kış ayrımı yapılmadan her mevsimde tüketilir.

Türk kadınlarının mantı ve erişte konusunda marifetli olduğunu biliriz. Ve pek çok ev kadını da mantı ve erişte yaparak ev geçimine katkıda bulunmaktadır. Evinizde hazırladığınız mantıyı kiloluk paketler halinde satabilir, yakın marketlere pazarlayabilir belki ileride kendi mantıcı dükkânınızı bile açabilirsiniz. Yani ek gelir olarak başladığınız işiniz gerçek işiniz olabilir.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz