Yatırımcı Arıyorum

Kısıtlı Bütçeyle Pazarlama Teknikleri

Düşük Bütçeli Pazarlama Yöntemleri

Küçük bir işletme sahibiyseniz, pazarlama için çok büyük bir bütçe ayırma şansınız genelde olmayabilir. Çünkü pazarlamaya yüksek bütçe ayırabilmeniz için yüksek gelir elde edecek satışa ihtiyacınız vardır. Fakat satış yapmak içinde pazarlamaya harcama yapmak gerekir ki bu kısır bir döngüdür. Fakat başarılı bir büyüme temellerini atmak için ürünlerinizi biraz zaman ve çaba harcayarak pazarlama yayabilirsiniz.

Başlangıçta kısıtlı bir bütçeyle ürünlerinizi pazarda nasıl tanıtabilirsiniz, işte bazı pratik tavsiyeler;

Az Sermaye ile Pazarlama Yapma Modelleri

Web sitenizi geliştirin

Güzel hazırlanmış bir web sitesi müşteri ile ilk karşılaşmadır ve ilk izlenim için ikinci bir şans yoktur. Siteye gelen ziyaretçiler için ilgi çeken ve sürekli güncel bir sayfa oluşturmak, sayfaya girdiklerinde şirketiniz hakkında iyi bir intiba bırakmak için önemlidir. Burada web sayfası için yapacağınız küçük bir yatırım kısa sürede kendi masrafını karşılar. Bu konuda orta halli bir uzmandan ekonomik bir çözüm almanız bile firmanıza kat be kat geri dönüşünün olması muhtemeldir.

Sosyal medya ve e-posta listeleri geliştirin

Web sitenizi tamamlamak için yaratıcı bir sosyal medya hesapları oluşturun ve ziyaretçilerinizi sayfanıza çekin. Kitlenizle eşleşebilecek veya eşleşmeyebilecek listeler oluşturmadan önce işletmenizdeki kişisel karşılaşmalarla bir e-posta listesi oluşturmaya çalışın. Bir e-posta tanıtımı gönderdiğinizde, içeriğin uygulanabilir olduğundan ve sitenize geri bağlandığından emin olun. Günümüz pazarlama yöntemlerinde e-mail pazarlama çalışmaları birçok işletmeye çok fazla geri bildirim olarak dönüş sağlamaktadır.

Blog oluşturun

Sitenizde bir blog başlatmak, ürünleriniz/hizmetleriniz hakkındaki uzmanlığınızı göstermenizi sağlar. Ziyaretçilere hemen kullanabilecekleri yararlı içerikler sağlamanıza olanak tanır. Potansiyel müşterilerinize yardım etmek, bilgilendirmek sayfanızı sık sık ziyaret etmelerini sağlarken markanızı tanıtır.

İyi bir yarışma düzenleyin

Ürününüz veya hizmetiniz piyasa tarafından hiç bilinmiyorsa bir çekiliş düzenleyin ve ödülünü çekici kılın. Sosyal medyadaki izleyicilere bağlantıyı paylaşmaları konusunda çekilişe daha fazla katılma hakkı verileceğine dair teşviklerde bulunun, böylece daha fazla bağlantının yayılmasını sağlayabilirsiniz. Bu reklam modeli firmanızın bilinirliği hakkında çok ciddi bir artışa sebep olacaktır.

Sponsorluk yoluyla ilişkiler kurun

Sponsor olarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Örneğin, sitenizde ve sosyal medyada, mağazanızda veya ofisinizde ve e-bülteninizde bir yardım topluluğunu tanıtmayı önerebilirsiniz. Yardım, karşılığında, programdaki etkinliğin sponsoru olarak, web sitesinde, etkinliğe giden sosyal medyada markanızı ücretsiz olarak tanıtmanızı sağlar. Veya bulunduğunuz şehirde bir sporcuya, öğrenciye vb. kişilere sponsor olarak bu etkileşimi daha fazla arttırabilirsiniz.

Şahsınız veya firmanız olarak bu tipte bir çalışma yapmak istiyorsanız, Kobi Vadisi platformunda yer alan sponsorluk arayan kişilerin ilanlarını inceleyerek hızlı bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

Hikâyeler yayınlayın

Sosyal medya sayfalarında açtığınız hesaplarda ürünleriniz ile ilgili sürekli güncel hikâyeler yayınlayın. Bu hikâyeler zamanla artan takipçileriniz sayesinde ürünlerinize olan ilgiyi artıracaktır. Ve marka bilinirliğini inşa edecektir.

Etkili Ağlara kaydolun

Bölgenizdeki işinizle ilgili birkaç ağ grubunu ziyaret edin. Topluluk iş dernekleri, ticaret odaları, ağ kurma fırsatlarını aramak için mantıklı yerlerdir. Buralar birbirlerinin işini tanımak, satın almak isteyen diğer işletme sahipleriyle veya yöneticileriyle tanışmanın aktif bir yolu olarak kullanılan yerlerdir.

Dernek üyeliklerine kaydolun

Bir endüstri birliğine katılmak size birkaç büyük avantaj sağlar. Ortak fırsat alanlarını tanımanızı sağlar ve sektörünüzdeki değişikliklerin zirvesinde kalmanızı yardımcı olur. Rakipleriniz nerede iş buluyor? Hangi kanalları kullanıyorlar? Nerede bekliyorlar? Bunu bir araştırma olarak düşünün.

Sitenizde nasıl yapılır dersi verin

Ne yaptığınız ve nasıl yapacağınız konusunda bilgilisiniz, değil mi? Potansiyel müşterileri iş yerinizdeki “nasıl yapılır” dersine davet  edin ve ürünlerinizi veya hizmetlerinizi en iyi şekilde nasıl kullanabileceğinizi gösterin, bunu ücretsiz ve eğlenceli hale getirin. Doğrudan angajman her zaman güçlüdür ve konukları kaydolmaya teşvik etmek için sosyal medyayı, bülteninizi ve web sitesini kullanın. Ayrıca bu tip çalışmalarda hazırlayabileceğiniz videoları da hem web sitenizde hemde youtube kanalınızda yayınlayarak çok daha fazla yeni kitlelere de ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz bir misafir konuşmacı olun

Birçok profesyonel sosyal grup ve hizmet kulübü, aktif olarak toplantıları için çok çeşitli konularda konuk konuşmacıları aramaktadır. Hizmet verdiğiniz demografiyi düşünün ve o gruba özelleştirilmiş bir konuşma önermek için bazı fırsatları araştırın. Grubun ne kadar büyük olduğu önemli değil, beş kişi veya 55 kişiye fark etmez. Bu sayede markanızı yeni kişiler tanıyacaktır.

Yıldız müşteri hizmeti sunun

Başarılı iş, davet edildiği yere gelir ve iyi muamele gördüğü yerde kalır. Müşterilerle ilgilenirken her sözleşmeyi/bağlantıyı olumlu bir etkileşim haline getirin. Müşteri olarak memnuniyetlerinin sizin ve ekibinizdeki herkes için önemli olduğunu anladığınızdan emin olun. Onları dinleyin ve sorunları çözmeye çalışın, proaktif olun. Siz ve markanız için gönüllü pazarlamacılarınız olmalarını istersiniz, onları memnun etmeniz gerekir. Günümüzde Satış Pazarlama Kavramı

Pazarlama Yapmanın Faydaları

Bu basit adımların atılması, markanızı oluştururken, itibarınızı sağlamlaştırır,  müşteri tabanınızı büyütmenize yardımcı olacaktır.

İlerlemeye ve para kazanmaya başladıktan sonra, gerçekten bir pazarlama bütçesine ne kadar fon ayırmanız gerektiğine dair daha iyi bir fikir yürütme şansını elde edebilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz