Yatırımcı Arıyorum

Kitap Seslendirerek Ek Kazanç Elde Etmek

Kitap Seslendirme İşi Yapmak

Ek gelir elde etmenin pek çok yöntemi vardır. Bu yöntemlerden biride, kitap seslendirmektir. Sesli kitaplara artan ilgi sayesinde oldukça popüler olan bir ek gelir kaynağıdır. Özellikle kalabalık şehirlerde yaşayan ve şehir içi yolculuk sırasında sesli kitapları dinleyen insanların sayısı her geçen gün daha fazla artmıştır.

Kitap okumayı seviyorsanız, ek gelir elde etmek için kitap seslendirme işini sizde yapabilirsiniz.

Sesli Kitap Nedir?

Sesli kitap, belirlenen kitabın kelime kelime olarak seslendirilmesidir. Sesli kitaplar; akıllı telefonlar, müzik çalar, talep, laptop, hoparlör gibi sesi dışarı verebilecek her aletle dinlenebilir. Online ortamdan indirebileceğiniz gibi aynı zamanda, pek çok mağazada seslendirilmiş kitapları bulabilirsiniz.

Kitap Seslendirme İşi Kimlere Uygundur?

Kitap seslendirmek kolay bir iş değildir. Sahip olmanız gereken özellikler vardır. Kendinizi geliştirmeniz halinde bu işten iyi paralar elde edebilirsiniz. Ama bu işe başlamadan önce sahip olunması gereken özelliklerinizin uyuşup uyuşmadığına bakmanız sizin için oldukça faydalı olacaktır.

 • İyi bir ses tonunuzun olması gerekir. İnsanların sizi dinlerken keyif aldığını düşünüyorsanız, sesinizin kulağa hoş geldiğini düşünüyorsanız kitap seslendirebilirsiniz. Aynı zamanda ses tonunuzu farklı duygulara göre şekillendirip yaşanılan duyguyu dinleyiciye aktarmanız gerekiyor.
 • İyi bir oyuncunun yeteneklerine sahip olmalısınız. Kitapta geçen duyguyu anlayabilmeli ve sizi dinleyecek insana bu duyguyu abartmadan geçirebilmeniz gerekiyor. Bu yüzden oyunculuk yeteneklerinizin iyi olması gerekiyor. Daha önce tiyatro çalışmalarında bulunduysanız kitap seslendirme işini düşünebilirsiniz.
 • Sabırlı olmanız gerekiyor. Bir kitabı seslendirirken kayıt bittiğinde beğenmeyip tekrar başlamanız gerekebilir. Aynı sayfayı defalarca kez okumanız gerekebilir. Bu nedenlerle sabırlı olmalısınız.
 • Tutarlı bir performans sergilemelisiniz. Tutarlı şekilde ilerlemeniz önemlidir. Kayıt edilen ses dosyasında düzeltme yaptıktan sonra ses tonları arasında bariz bir fark varsa tekrar bunu düzeltmeniz gerekmektedir.

Kitap Seslendirme Süreci Nasıldır?

Evden kitap seslendirme işinde çalışarak kendiniz kayıt yapabileceğiniz gibi, bir pazarlama şirketiyle de anlaşabilirsiniz. Aynı zamanda bir yazar veya yapımcı ile anlaşmanızda mümkündür. Bir proje ile çalışmaya başlarsınız bu sayede. Bu projenin son teslim tarihi olacaktır. Son teslim tarihine kadar bitmiş bir şekilde projenizi sunmanızı bekleyeceklerdir.

Projenize başlamadan önce size verilen metini okumalısınız. Metnin akışını bilmek ve metini tanımak önemlidir. Anlamını bilmediğiniz kelimelerin anlamlarına bakarak hangi ses tonu ile seslendirileceğine karar verebilirsiniz. Metin içinde geçen yabancı kelimelerin telaffuzuna bakarak doğru şekilde telaffuz etmelisiniz.

Bu giriş aşamaları tamamlandıktan sonra sessizlik ortamı yaratabileceğiniz bir oda lazım. Sessiz bir ortam yarattıktan sonra seslendirmeye başlayabilirsiniz. Uzun bir sesli kitap yapacaksanız parçalara bölmek işinizi kolaylaştırabilir. Ses kayıtlarınızı dinlemeniz, doğru ses tonu ile kayıt alınıp alınmadığına bakmanız, ses kalitenizin düzgün olması gibi detaylara önem vermeniz gerekmektedir. Tüm kayıtlarınızda ses tonunuzun net şekilde duyuluyor ve ses kalitesinin mükemmel seviyede olması gerekmektedir. Tüm detaylardan geçen sesli kitabınız müşterinize teslim edilmeye hazır hale gelir. En İyi 26 İş Kitabı

Kitap seslendirme yapabilmek için ihtiyacınız olan malzemeler nelerdir?

Kitap seslendirme işine başlayabilmeniz için bazı ekipmanlara sahip olmanız gerekiyor. Bu ekipmanların maliyeti düşük olsa da belirli bir miktar ayırmanız gerekiyor.

 • Laptop veya akıllı telefon
 • Mikrofon
 • Kulaklık

Bu işe yeni başlamayı düşünenler için bu malzemeler ilk etapta yeterli olacaktır. Ses düzenleme uygulamaları kullanmanız halinde kullanılan uygulamanın son sürümünün olması önemlidir. Mikrofon seçiminizin ise harici mikrofon tercih ederseniz daha kolay işinizi halledebilirsiniz. Mikrofon seçiminiz sizin düşük kalitede ses kaydetmenizin önüne geçecektir. İyi bir ses kaydı oluşturmanın sırrı iyi ekipmanlarla yaptığınız kayıtları dinlemenizdir. Kendi ses kaydınızı objektif şekilde dinleyerek gerekli düzetmeleri sağlamalısınız.

Sesli kitap kayıtlarınızı bir müşteriye teslim etmeyecekseniz uygun platformlara yüklemeniz gerekmektedir. İngilizce konuşabiliyorsanız İngilizce tabanlı pek çok kitap seslendirme platformu vardır. Türkçe sesli kitap uygulamaları sayısı azdır. Bu size avantaj sunabileceği gibi dezavantaj da sunabilir. Türkçe sesli kitap uygulamalarında seslendirilmeyen kitapları bularak seslendirme yapabilirsiniz. Çok satanlar listelerine bakarak kendinize uygun bir kitabı seçerek seslendirme yapabilirsiniz. Bu sayede ses tonunuzun hangi kitaba daha uygun olduğunu anlamanız mümkündür.

Kitap Seslendirme Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Pek çok platformun kendine özel kuralları vardır. Bu kurallar dinleyiciye daha kaliteli bir hizmet sunmak nedeniyle konulur. Bu kurallar dikkat edilmesi gereken önemli şeylerdir:

 • Metin hatasız ve akıcı şekilde okunmalıdır.
 • Seslendirme yapan kişinin mikrofona olan uzaklığını iyi şekilde ayarlaması gerekir. Yakın durursa ses tonunda patlama, uzak durursa ses duyulmaması gibi problemler yaşayabilirsiniz.
 • Kitap seslendirilmeye başlarken kitabın yazarının ismi ve kitap ismi söylenmelidir.
 • Kitabın önsözü ve içindekiler kısmı seslendirilmelidir.
 • Kitabın arkasındaki yazıları seslendirmeniz dinleyicilerin kitap hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar ve seslendirilmiş kitabınızı almaya karar verebilir.
 • Dinleyicilerin kitap sayfalarının sesini duymaması gibi küçük ses dalgalarına bile dikkat etmeniz gerekmektedir. Sessizlik ortamı bu nedenle çok önemlidir.

Kitap Seslendirerek Ne Kadar Para Kazanılabilir?

Kitap seslendirerek kazanabileceğiniz para miktarı sabit değildir. Her platformun kendine göre ücretlendirme politikası vardır. Bazı platformlar kitabı bitirdiğinizde bir ücret öder, bazı platformlar ise kitap satıldıkça telif haklarınızı öder, bir önceki ayın kitap satışlarını baz alınarak ödeme yapan platformlarda mevcuttur. Bu nedenle bir yazar ile anlaşarak sabit bir ücret karşılığında da çalışabilirsiniz. Kazanacağınız miktarı önceden belirlemeniz bu şekilde mümkün olabilir.

Sesli kitaplara olan ilginin artması bu alanda kendinizi geliştirmeniz halinde elde edebileceğiniz geliri arttıracaktır. E-Kitap Satışı Yapmak

Sesli Kitap İşi Nasıl Alınabilir?

Bu işe yeni başlayacaksanız kendinize bir portföy oluşturmanız sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Bu sayede daha kolay iş alabilirsiniz. Kendinize bir freelance iş sitesi profili oluşturarak kitap seslendirme işi arayabilirsiniz. Yada bu işi yapan şirketlere CV’nizi göndererek ön görüşme sürecinizi başlatabilirsiniz.

 • Deneyimlerinizi anlatabilmek için bir profil veya CV oluşturun.
 • Yeteneklerinizi, tarzınızı ve ses vurgularınızı gösterebilmek adına örnek ses kayıtlarınızı bu profile yüklemelisiniz.
 • Beklenilen ücreti veya ücretinizi nasıl alacağınız gibi detayları profilinize ekleyin.
 • Bir yazar ile çalışmak istiyorsanız yazarın kitaplarından, makalelerinden belirli kısımları seslendirerek yazara yollayabilirsiniz.

Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumlar(35)

 1. Cevap yaz
  Sevinç yorumu:

  Ekonomi mezunuyum, turizm sektöründen emekliyim kitap okumayı çok seviyorum. Görme engelliler için gönüllü olarak 3 yıl 30 u aşkın bir stüdyoda kitap okudum ve bunun için, bir kaç Kişi arasından test e tabi tutularak seçildim. Pandemi de bırakmak zorunda kaldım. Şimdi sevdiğim bu eylem den para kazanmak istiyorum

 2. Cevap yaz
  tulins yorumu:

  arkadaşlar bu yazı sadece bilgi amaçlı farkında iseniz araştırmalarınıza devam edip başvuru yapılacak biryer arama lısınız kanımca:))

 3. Cevap yaz
  Gözde yorumu:

  Merhaba,
  Daha önce görme engelliler için gönüllü kitap seslendirdim. Diksiyonum düzgün ve ses tonum bu iş için müsait Bu işi yapabileceğime inanıyorum.

 4. Cevap yaz
  Bahar KUL yorumu:

  Merhaba,
  Ankara’da yaşıyorum. Başkent İletişim Akademisi’nde dublaj eğitimi aldım. Ses rengimin güzel olduğunu söylemişlerdi. Kitap seslendirmeyi denemek istiyorum.

 5. Cevap yaz
  TAMER NURDOĞAN yorumu:

  Merhaba… Kitap seslendirmek ve bütçeme ek bir kazanç sağlamak istiyorum… Sesime güveniyorum… 2008 ile 2016 yılları arasında kahramanmaraş belediye konservatuvarı tiyatro bölümünde oyunculukta yaparak, bir çok oyunda ve şiir dinletisi programlarında yer aldım… Amatör olarak müzikle de uğraşiyorum ve kendime güveniyorum

 6. Cevap yaz
  Fatoş Alar yorumu:

  Diş hekimiyim. Milli kütüphane de 3 senedir görme engelliler için gönüllü okuyuculuk yapıyorum. Pandemiden ötürü ara verildi. Profesyonel olarak da yapmak isterim.

 7. Cevap yaz
  Songül yorumu:

  Merhaba bende Sekreterlik mezunuyum diksiyonum güzel kitap okumayı ve konuşmayı seviyorum kitap seslendirme işi yapmak istiyorum bana ulaşın lütfen

 8. Cevap yaz
  Sabriye yorumu:

  Merhabalar iyi diksiyon, güzel bir tonlama ve biraz oyunculukla kitap okumak ve seslendirmek hele ki bu işten para kazanmak çok eğlenceli olacak. Ben de kitap seslendirme işine talibim. Sipariş üzerine çalışabilirim. Bana ulaşabilirsiniz.

 9. Cevap yaz
  GÜLCAN ÇAKMAKk yorumu:

  MERHABA, KİTAP SESLENDİRMEYİ İSTİYORUM..

 10. Cevap yaz
  hamza yorumu:

  Merhaba öğrenci yim kitap okumayi severim lütfen donus yapin

 11. Cevap yaz
  nazlı güneş yorumu:

  merhabalar, lise öğrencisiyim kitap okumaktan çok hoşlanıyorum kitap seslendirmek istiyorum

 12. Cevap yaz
  Gökçe Taş yorumu:

  Merhaba!
  Kitap seslendirmeyi çok istiyorum. 2.5 sene oyunculuk ve özel bir tiyatroda sahne amirliği yaptım. Fonetik ve vokal eğitimleri aldım. Türkçe’yi ve okunuşunu doğru yapabileceğime dair kendime güveniyorum. Hikaye anlatmayı ve okumayı çok seviyorum. Yönlendirilebilirsem çok sevinirim, teşekkürler.

 13. Cevap yaz
  Neşe Dündar yorumu:

  İyi günler!
  Eski bir Adliye çalışanıyım. Adliyede çalıştığım yıllarda, Amirlerim düzgün Türkçe kullandığıma dair olumlu görüşlerini bildirmişlerdi. Ayrıca 1997 – 1999 yılları arasında Lebib Yalkın Yayımları ve Basım İşleri A.Ş.’nde düzeltmenlik yaptım. Çocukluk yıllarım, TRT’de yayınlanan Okul Radyosu, Arkası Yarın ve Radyo Tiyatrosu gibi programları dinlemekle geçti. Evde herhangi bir yazıyı okurken bile vurgulayarak okumaya özen gösteriyorum. Uygun bulunduğu takdirde kitap seslendirmek isterim. Bu işi zevkle yapacağıma inanıyorum. Teşekkür ederim.

 14. Cevap yaz
  Esra yorumu:

  Merhaba, kitap seslendirmek istiyorum getemde gonullu okuyucu olarak kaydım bulunmaktadır. Ancak profosyonel olarak devam etmek istiyorum.

 15. Cevap yaz
  Dilek yorumu:

  Merhaba Kitap seslendirmek istiyorum ses tonuma ve diksiyonuma güveniyorum ,keyifle bu işi yapacağımı düşünüyorum ..

 16. Cevap yaz
  şengül yorumu:

  Merhaba ses tonumun iyi olduğu söylenir kitap okumayı da seviyorum engelli bir birey olarak keyifle yapabileceğime inanıyorum şimdiden teşekkur ederim..

 17. Cevap yaz
  Varol UÇAR yorumu:

  Merhabalar, profesyonel seslendirmenlik yapmaktayım. Konuyu sadece bilgi olsun böyle bir sektör var diyerek açtıysanız teşekkürler. Aktif halde seslendirme konusunda birlikte çalışabileceğimiz bir platformunuz veya platform varsa belirtirseniz çok sevinirim iyi günler…

 18. Cevap yaz
  Arzu Derin Demir yorumu:

  Merhaba ses tonumun iyi olduğu söylenir kitap okumayı da seviyorum bu isi uygun görülürse keyifle yapabileceğime inanıyorum şimdiden teşekkur ederim..

 19. Cevap yaz
  Fırat Arslan yorumu:

  22 yaşındayım. Bareton ses rengim var. Seslendirme için gayet uygun olduğunu düşündüğüm bir sesim var. Kitap seslendirmeyi çok istiyorum.

 20. Cevap yaz
  Gulizar yorumu:

  Merhaba, çok kitap okuyan biri olarak kitap seslendirmeni olmak istiyorum. Ana dil düzeyinde yabancı dil mevcuttur.

  • Cevap yaz
   Duygu Savaş yorumu:

   Merhaba, kitap seslendirmek isterim diksiyonum ve ses tonum uygun.Keyifle bu işi yapacağıma inanıyorum.

 21. Cevap yaz
  merve yorumu:

  Merhaba, kitap seslendirmek isterim özellikle 3-6 yaş arasında ki çocuklar için hikaye kitaplarını okul öncesi öğretmenliği mezunuyum

 22. Cevap yaz
  Onur yorumu:

  Merhaba, konu hakkında ilgiliyim. İnstagram adresim : onurozer_10

 23. Cevap yaz
  Nur yorumu:

  Merhaba öğrenciyim ve kitap okumayı seviyorum. Kitap seslendirme işini yapmak isterim

 24. Cevap yaz
  eda yorumu:

  kitap okumayı seviyorum yeni mezunum ufak bir kazançta olabilir benim için teşekkür ederim

  • Cevap yaz
   Emine yıldız yorumu:

   Sıkça kitap okurum sesime de güveniyorum bu iş için nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

   • Cevap yaz
    Selin yorumu:

    Bir çok arkadaşım gibi okumaktan zevk alıyorum. Nereye başvuru yapmamız gerekli yönlendirme yok..
    Yardımcı olacak birileri lazım ??

    • Cevap yaz
     Evren yorumu:

     Okumada vugu çok önemlidir. Ve bu konuda kendime çok güveniyorum. Güzel şiir okurum. Eğer bir bu işten bir gelirim olursa rode nt usb mikrofonunudsa almayı düşünüyorum

   • Cevap yaz
    Ayla Gayretli yorumu:

    Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim, sesime güveniyorum. Kitap seslendirmek istiyorum.

  • Cevap yaz
   Yağmur yorumu:

   Merhaba kitap seslendirmek istiyorum . Lütfen degerlendirmenizi rica ediyorum iktisat fakültesi mezunuyum. Güzel bir hobim olsun ve keyif aldığım bir işten ek kazanç elde etmek istiyorum.

 25. Cevap yaz
  Deniz yorumu:

  Merhabalar, kitap seslendirmek isterim, kitap okumayı seviyorum ve bu işi yapmak isterim. Şimdiden teşekkürler.

  • Cevap yaz
   Merve yorumu:

   Okul öncesi mezunuyum.Kizima her gece masal okuyorm ses tonum ve okumam çok beğeniliyor kitap seslendirirme olayını araştırdım acaba napmam lazım

   • Cevap yaz
    Yasemin YIGIT yorumu:

    Merhaba çocukluğumdan beri kitap seslendiriyorum çevremdekilere, öğretmenim ancak bu iş benim için meditasyon gibi nereye başvurabilir ve bu işi nasıl yapabilirim ?

    • Cevap yaz
     İlknur Baştürk yorumu:

     Merhaba
     Çocukluğumdan bu yana kitap okumayı çok seviyorum. Kulağa hoş gelen bir ses tonum olduğu söylenir. Aynı zamanda bir eğitimci olduğumdan okulda düzenlenen özel bir takım programlarda her zaman konuşmacı olarak aktif görev almisimdir. Kitap seslendirmek istiyorum nasıl bir yol takip etmeliyim.
     Teşekkür ederim.

     • vuslatharici yorumu:

      Benim bu konuda yardıma ihtiyacım var. Kitap seslendirmek isteyen arkadaşlar için bir iş imkanı olabilir.

Yorumunuz