Yatırımcı Arıyorum

Kitap Seslendirerek Ek Kazanç Elde Etmek

Kitap Seslendirme İşi Yapmak

Ek gelir elde etmenin pek çok yöntemi vardır. Bu yöntemlerden biride, kitap seslendirmektir. Sesli kitaplara artan ilgi sayesinde oldukça popüler olan bir ek gelir kaynağıdır. Özellikle kalabalık şehirlerde yaşayan ve şehir içi yolculuk sırasında sesli kitapları dinleyen insanların sayısı her geçen gün daha fazla artmıştır.

Kitap okumayı seviyorsanız, ek gelir elde etmek için kitap seslendirme işini sizde yapabilirsiniz.

Sesli Kitap Nedir?

Sesli kitap, belirlenen kitabın kelime kelime olarak seslendirilmesidir. Sesli kitaplar; akıllı telefonlar, müzik çalar, talep, laptop, hoparlör gibi sesi dışarı verebilecek her aletle dinlenebilir. Online ortamdan indirebileceğiniz gibi aynı zamanda, pek çok mağazada seslendirilmiş kitapları bulabilirsiniz.

Kitap Seslendirme İşi Kimlere Uygundur?

Kitap seslendirmek kolay bir iş değildir. Sahip olmanız gereken özellikler vardır. Kendinizi geliştirmeniz halinde bu işten iyi paralar elde edebilirsiniz. Ama bu işe başlamadan önce sahip olunması gereken özelliklerinizin uyuşup uyuşmadığına bakmanız sizin için oldukça faydalı olacaktır.

 • İyi bir ses tonunuzun olması gerekir. İnsanların sizi dinlerken keyif aldığını düşünüyorsanız, sesinizin kulağa hoş geldiğini düşünüyorsanız kitap seslendirebilirsiniz. Aynı zamanda ses tonunuzu farklı duygulara göre şekillendirip yaşanılan duyguyu dinleyiciye aktarmanız gerekiyor.
 • İyi bir oyuncunun yeteneklerine sahip olmalısınız. Kitapta geçen duyguyu anlayabilmeli ve sizi dinleyecek insana bu duyguyu abartmadan geçirebilmeniz gerekiyor. Bu yüzden oyunculuk yeteneklerinizin iyi olması gerekiyor. Daha önce tiyatro çalışmalarında bulunduysanız kitap seslendirme işini düşünebilirsiniz.
 • Sabırlı olmanız gerekiyor. Bir kitabı seslendirirken kayıt bittiğinde beğenmeyip tekrar başlamanız gerekebilir. Aynı sayfayı defalarca kez okumanız gerekebilir. Bu nedenlerle sabırlı olmalısınız.
 • Tutarlı bir performans sergilemelisiniz. Tutarlı şekilde ilerlemeniz önemlidir. Kayıt edilen ses dosyasında düzeltme yaptıktan sonra ses tonları arasında bariz bir fark varsa tekrar bunu düzeltmeniz gerekmektedir.

Kitap Seslendirme Süreci Nasıldır?

Evden kitap seslendirme işinde çalışarak kendiniz kayıt yapabileceğiniz gibi, bir pazarlama şirketiyle de anlaşabilirsiniz. Aynı zamanda bir yazar veya yapımcı ile anlaşmanızda mümkündür. Bir proje ile çalışmaya başlarsınız bu sayede. Bu projenin son teslim tarihi olacaktır. Son teslim tarihine kadar bitmiş bir şekilde projenizi sunmanızı bekleyeceklerdir.

Projenize başlamadan önce size verilen metini okumalısınız. Metnin akışını bilmek ve metini tanımak önemlidir. Anlamını bilmediğiniz kelimelerin anlamlarına bakarak hangi ses tonu ile seslendirileceğine karar verebilirsiniz. Metin içinde geçen yabancı kelimelerin telaffuzuna bakarak doğru şekilde telaffuz etmelisiniz.

Bu giriş aşamaları tamamlandıktan sonra sessizlik ortamı yaratabileceğiniz bir oda lazım. Sessiz bir ortam yarattıktan sonra seslendirmeye başlayabilirsiniz. Uzun bir sesli kitap yapacaksanız parçalara bölmek işinizi kolaylaştırabilir. Ses kayıtlarınızı dinlemeniz, doğru ses tonu ile kayıt alınıp alınmadığına bakmanız, ses kalitenizin düzgün olması gibi detaylara önem vermeniz gerekmektedir. Tüm kayıtlarınızda ses tonunuzun net şekilde duyuluyor ve ses kalitesinin mükemmel seviyede olması gerekmektedir. Tüm detaylardan geçen sesli kitabınız müşterinize teslim edilmeye hazır hale gelir. En İyi 26 İş Kitabı

Kitap seslendirme yapabilmek için ihtiyacınız olan malzemeler nelerdir?

Kitap seslendirme işine başlayabilmeniz için bazı ekipmanlara sahip olmanız gerekiyor. Bu ekipmanların maliyeti düşük olsa da belirli bir miktar ayırmanız gerekiyor.

 • Laptop veya akıllı telefon
 • Mikrofon
 • Kulaklık

Bu işe yeni başlamayı düşünenler için bu malzemeler ilk etapta yeterli olacaktır. Ses düzenleme uygulamaları kullanmanız halinde kullanılan uygulamanın son sürümünün olması önemlidir. Mikrofon seçiminizin ise harici mikrofon tercih ederseniz daha kolay işinizi halledebilirsiniz. Mikrofon seçiminiz sizin düşük kalitede ses kaydetmenizin önüne geçecektir. İyi bir ses kaydı oluşturmanın sırrı iyi ekipmanlarla yaptığınız kayıtları dinlemenizdir. Kendi ses kaydınızı objektif şekilde dinleyerek gerekli düzetmeleri sağlamalısınız.

Sesli kitap kayıtlarınızı bir müşteriye teslim etmeyecekseniz uygun platformlara yüklemeniz gerekmektedir. İngilizce konuşabiliyorsanız İngilizce tabanlı pek çok kitap seslendirme platformu vardır. Türkçe sesli kitap uygulamaları sayısı azdır. Bu size avantaj sunabileceği gibi dezavantaj da sunabilir. Türkçe sesli kitap uygulamalarında seslendirilmeyen kitapları bularak seslendirme yapabilirsiniz. Çok satanlar listelerine bakarak kendinize uygun bir kitabı seçerek seslendirme yapabilirsiniz. Bu sayede ses tonunuzun hangi kitaba daha uygun olduğunu anlamanız mümkündür.

Kitap Seslendirme Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Pek çok platformun kendine özel kuralları vardır. Bu kurallar dinleyiciye daha kaliteli bir hizmet sunmak nedeniyle konulur. Bu kurallar dikkat edilmesi gereken önemli şeylerdir:

 • Metin hatasız ve akıcı şekilde okunmalıdır.
 • Seslendirme yapan kişinin mikrofona olan uzaklığını iyi şekilde ayarlaması gerekir. Yakın durursa ses tonunda patlama, uzak durursa ses duyulmaması gibi problemler yaşayabilirsiniz.
 • Kitap seslendirilmeye başlarken kitabın yazarının ismi ve kitap ismi söylenmelidir.
 • Kitabın önsözü ve içindekiler kısmı seslendirilmelidir.
 • Kitabın arkasındaki yazıları seslendirmeniz dinleyicilerin kitap hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar ve seslendirilmiş kitabınızı almaya karar verebilir.
 • Dinleyicilerin kitap sayfalarının sesini duymaması gibi küçük ses dalgalarına bile dikkat etmeniz gerekmektedir. Sessizlik ortamı bu nedenle çok önemlidir.

Kitap Seslendirerek Ne Kadar Para Kazanılabilir?

Kitap seslendirerek kazanabileceğiniz para miktarı sabit değildir. Her platformun kendine göre ücretlendirme politikası vardır. Bazı platformlar kitabı bitirdiğinizde bir ücret öder, bazı platformlar ise kitap satıldıkça telif haklarınızı öder, bir önceki ayın kitap satışlarını baz alınarak ödeme yapan platformlarda mevcuttur. Bu nedenle bir yazar ile anlaşarak sabit bir ücret karşılığında da çalışabilirsiniz. Kazanacağınız miktarı önceden belirlemeniz bu şekilde mümkün olabilir.

Sesli kitaplara olan ilginin artması bu alanda kendinizi geliştirmeniz halinde elde edebileceğiniz geliri arttıracaktır. E-Kitap Satışı Yapmak

Sesli Kitap İşi Nasıl Alınabilir?

Bu işe yeni başlayacaksanız kendinize bir portföy oluşturmanız sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Bu sayede daha kolay iş alabilirsiniz. Kendinize bir freelance iş sitesi profili oluşturarak kitap seslendirme işi arayabilirsiniz. Yada bu işi yapan şirketlere CV’nizi göndererek ön görüşme sürecinizi başlatabilirsiniz.

 • Deneyimlerinizi anlatabilmek için bir profil veya CV oluşturun.
 • Yeteneklerinizi, tarzınızı ve ses vurgularınızı gösterebilmek adına örnek ses kayıtlarınızı bu profile yüklemelisiniz.
 • Beklenilen ücreti veya ücretinizi nasıl alacağınız gibi detayları profilinize ekleyin.
 • Bir yazar ile çalışmak istiyorsanız yazarın kitaplarından, makalelerinden belirli kısımları seslendirerek yazara yollayabilirsiniz.

bayilik veren firmalar

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
35 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Sevinç
Sevinç
3 ay önce

Ekonomi mezunuyum, turizm sektöründen emekliyim kitap okumayı çok seviyorum. Görme engelliler için gönüllü olarak 3 yıl 30 u aşkın bir stüdyoda kitap okudum ve bunun için, bir kaç Kişi arasından test e tabi tutularak seçildim. Pandemi de bırakmak zorunda kaldım.… Devamını oku »

tulins
tulins
1 yıl önce

arkadaşlar bu yazı sadece bilgi amaçlı farkında iseniz araştırmalarınıza devam edip başvuru yapılacak biryer arama lısınız kanımca:))

Gözde
Gözde
2 yıl önce

Merhaba,
Daha önce görme engelliler için gönüllü kitap seslendirdim. Diksiyonum düzgün ve ses tonum bu iş için müsait Bu işi yapabileceğime inanıyorum.

Bahar KUL
Bahar KUL
2 yıl önce

Merhaba,
Ankara’da yaşıyorum. Başkent İletişim Akademisi’nde dublaj eğitimi aldım. Ses rengimin güzel olduğunu söylemişlerdi. Kitap seslendirmeyi denemek istiyorum.

TAMER NURDOĞAN
TAMER NURDOĞAN
2 yıl önce

Merhaba… Kitap seslendirmek ve bütçeme ek bir kazanç sağlamak istiyorum… Sesime güveniyorum… 2008 ile 2016 yılları arasında kahramanmaraş belediye konservatuvarı tiyatro bölümünde oyunculukta yaparak, bir çok oyunda ve şiir dinletisi programlarında yer aldım… Amatör olarak müzikle de uğraşiyorum ve kendime… Devamını oku »
bayilik veren firmalar
iş planları
Yatırımcı Bul
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Uyarı: bu sayfada bulunan; bilgiler, içerikler veya yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz