Yatırımcı Arıyorum

Kobiler ve Bankalarla İlişkileri

Bugün kobilerin rakamları, başarıları ve bankaların kobilere olan itinaları fevkalade artmış vaziyette. Bu da bankalar ve kobiler arasında büyük değişimleri de beraberinde getirdi elbette. Örneğin artık kobilere kolaylık sağlayan bankaların kazandığı aşikar. Kobinin yanında, sahada çalışan bankacıların sayısında da muazzam bir artış söz konusu. Kobi bankacılığı adı altında yepyeni bir anlayışın yükseldiğini hepimiz görüyoruz. Bankalar artık kobinin yanında olmanın ne denli önemli olduğunun ayrımındalar. Kobilere yönelik bireysel bankacılıkta ta büyük yol kat edildi.

Bankacılık hususunda daima başarılı bir profil çizen ülkemiz, bir çok başarılı bankaya sahip. Bankacılığın bir çok ülke ile kıyasla çok daha hızlı ilerlediği oldukça net. Kobilerimize verilen destekler de bankalarımızın ileriyi ne denli doğru analiz edebildiklerinin de göstergesi. Artık müşterilerini yormayan bir bankacılık aldı başını gidiyor. Elimizin altındaki bilgisayarlar ve cep telefonları bankacılığı herkes için oldukça kolaylaştırır iken, kobilerimiz içinde banka çalışanları artık sahaya indiler. Peki neden?

Çünkü bankalar biliyor ki dengeli büyüme sahibi kobiler, sadece yeni iş alanları kazandırmaktan öte, ülkemizin sosyal ve ekonomik alanda da çok büyük artılarıdır. Ülke istihdamına sağladıkları katkı fevkalade büyük olup, bankalarda kobilerimizin sorunlarını çözmek konusunda her türlü kolaylığı sağlamaktadırlar. Kobiler ile birlikte büyüyeceğimizin inancında olan bankalar çalışmalarını ve projelerini de bu kapsamda yürütmekteler. Finans sektörünün mevcut kobi kredilerine ait portföyü büyütmüş olması teşvik amaçlı olup büyük fırsatları da beraberinde getirmektedir. Bölgesel ve sektörel etkenlerle birlikte değişiklik gösterebilir olup, kobilerimizin çoğu bekledikleri başarıları elde etmiştir. Bu veride elbette bankacıların ve bankalarında rolü oldukça büyüktür. Görüldüğü üzere büyümek ancak birlikte mümkün. Ekonomik istihdam ve kalkınma sorunlarının çözülmesinde de kobilerimizin gücü görmezden gelinemez. Kobilerin olağan problemlerinin çözümü ve yollarının açılması bir yerde girişimciliğinde önünü açmakta. Bu hem girişimcinin, hem kobilerimizin hem de bankalarımızın kazanması demek. Tüm bunların neticesinde asıl kazanan ülkemiz olmaktadır. Küçük ve orta boy işletmelerin öncelikli olduğu kobi dünyasında büyümek demek ise hep birlikte kalkınmakla eş değerdir neredeyse. Bankalar kobilerin zor zamanlarında da yanında olmaya özen gösteriyor.

Kobi bankacılığı ile kobilere tam destek veren bankalar, karşılaşılan sorunları girişimci ile birlikte çözme yoluna gidiyor. Yurt dışına baktığımızda bankacılık ve kobiler arasında hukukun genel anlamda ve özellikle destek hususunda yüzde değerinde ve rakamlar bazında geri kaldığımızı görsek te, burada asıl olan ülke içinde günden güne büyüyen rakamlar ve gösterilen istikrardır. Son bir kaç yıl içerisinde bile oldukça yol katedildi. Özellikle küçük ve orta boy işletmecilere gösterilen destekler ilerisi için çok daha umut verici. Üstelik ülke olarak kobi, yatırım ve girişimcilik adına büyük adımlar attığımız ve bir çok başarı hikayesine tanıklık ettiğimizde aşikar. Başarı hikayeleri ve kalkınmamızda rol oynayan kobiler ve bankalar arasında olumlu anlamda zihniyet değişimi yaşandığı da ortada.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz