Yatırımcı Arıyorum

Kobiler ve Kosgeb

Kosgeb’in Kobilere Desteği

Ülkemizin istihdamı ve kalkınması için küçük ve orta ölçekli iş yerlerine çok büyük ihtiyaç duymaktayız. Ülkede rekabet gücü ve kaliteyi de arttıran kobilerimizi teşvik etmek ve desteklemek için kurulan KOSGEB, Sanayi ve Ticaret Bakanlığına bağlı olarak girişimcilerimize hizmet vermektedir.

Ülkemizin zümrüt taşları kobilerimizi üç grupta inceleyebiliriz. Öncelikle mikro ölçekli kobilerimizden bahsedebiliriz. Çalışan sayısı onu geçmeyen ve en küçük işletmelerdir. Küçük ölçekli kobilerimiz ise elli kişiden az çalışma kadrosu olan ve cirosu beş milyon TL’den az olan işletmelerimizdir. Bir de KOSBEG’ e bağlı orta ölçekli işletmelerimiz vardır ki, orta ölçekli işletmelerimizde çalışan sayıları 250’yi geçmeyen ve cirosu yirmi beş milyon TL’yi geçmeyen işletmelerdir. Bu rakamlar yıllık net satış hasılatı, mali bilançoları gösteren rakamlar olup, geliştirme ve araştırma faaliyetlerinden yararlanabilen ve KOSGEB’ e bağlı işletmelerdir. KOSGEB, kobilerimizi desteklediği gibi, mevcut pazarlama soru ve sorunlarına cevap, sonuç olmakta, yeni işletmelerin ise rekabet edebilme potansiyeline gelmelerine, bilgi edinmelerine, ilerlemelerine de yardımcı olmaktadır. Hibe veya faizsiz kredileri ile fevkalade önemli desteklerde bulunan KOSGEB, büyük ölçüde sanayide entegrasyonu da geliştirmektedir.Girişimcilerin desteklenmesinin ne büyük bir önemi olduğunu bilincinde olan devletimiz, tüm hizmetlerini ücretsiz sunmaktadır.

Kosgeb’in Verdiği Destekler

KOSGEB, kobilerimize ve kendi işini kurmak isteyen girişimcilere hibe ve faizsiz krediler ile destek olur iken, kuruluş masrafları gibi ince detayları da atlamamaktadır. Kısacası her adımda kobilerini ve girişimcilerini düşünen KOSGEB ayrıca ülkemizin ekonomik gereksinimlerini ve ekonomik gereksinimlere bağlı vatandaşlarının bireysel ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. Hem ekonomik hem sosyal anlamda büyük katkı sağlayan KOSGEB, kamu kaynaklarını kullanan bir kurumdur. En merak edilen sorulardan biri KOSGEB’ in kobilere ve girişimcilerine nakit desteği verip vermediğidir. KOSGEB, size nakit para desteği verecektir ancak projeniz kabul görse dahi ilk harcamaları sizin yapacağınızı, faturalar ve dekontlarla birlikte KOSGEB’ten ödemelerinizi alabileceğinizi unutmamanız gerekir. Ülkemizde binlerce başarılı KOSGEB hikayeleri var ve siz de bu hikayelerden birini yazabilirsiniz.

Kosgeb Girişimci Desteği

KOSGEB ile iş hayatına atılmak ve neticede başarılı olmak istiyor iseniz vizyon stratejilerine de büyük önem vermelisiniz. Bunun için benzerlerinizden ayrılmak, sıyrılmak durumunda olduğunuzu unutmamanız gerekir. KOSGEB size gerekli olan her hususta destek verecek olsa da tüketiciyi ve tüketicinin karar verme sürecini etkileyecek olan ise sizsiniz. Uzun vadede başarılı olmak artık sizin ticari becerilerinize ve maharetlerinize de bağlıdır. İşinize duyacağınız heyecanı ve akabinde gelecek başarıları ancak siz ayakta tutabilirsiniz.Elbette tüm bu süreçler çocuk oyuncağı değildir, çok kolay olmayacaktır. Ancak kendiniz için çalıştığınızı, kendi işinizin patronu olacağınızı düşünür iseniz ve en önemlisi devlet desteğinin arkanızda olacağını bilmek tüm işleri daha kolay ve olur kılacaktır. Dillere pelesenk olmuş olmasına rağmen başarıyı elde etme yolları sanıldığı kadar kolay olmamakla birlikte, aslında beşeri maharetlere de dayanmaktadır. Kobilerimiz, tecrübeleri ve ülkemiz insanına mahsus şahsına münhasır özellikleri ile başarıya çok daha yakın durmakla beraber, hedeflerine sadık kalmakla başarı basamaklarını çok daha hızlı çıkacaklardır. Başarının bir diğer anahtarı da iş hayatında her daim olan  stresi iyi yönetebilmek ve insan ilişkilerinden geçmektedir. Stres yönetimi ayrıca işinize olumlu etki edeceği gibi motivasyonunuz içinde fevkalade önemlidir.

Kosgeb Desteği Almak

Kobilerimizin istihdama kattıkları ve üretim payları düşünüldüğünde, bunun yanı sıra KOSGEB’ in kobilerimize verdiği destekler ile, hem kobilerimizi, hem de ülkemizi ileride çok daha aydınlık ve kazançlı günlerin beklediği aşikardır. Tüm bu çerçeve içerisinde artık küçük ve orta ölçekli işletmelere başarısız gözüyle bakılmamakta, dinamik yapıları ile aksine daha teşviksel bir yapıya sahiptirler. Günümüzde kobiler artık değişime ve gelişime çok daha yakın durmaktadırlar. En önemlisi kobiler artık kendi bünyelerinde de bir pazarlama ve satış birimi olmakta, kendi içlerinde stratejilere sahiptirler. Kreatif çalışmaların da artık çok daha fazla kobilerin hayatlarında yer aldığı ve sosyal medyaya çok daha hakim oldukları görülürken, KOSGEB’ in ileri ki yıllarda desteklerini de çok daha renklendireceği ve çeşitlendireceği beklenmektedir. KOSGEB kobilerimiz ve girişimcilerimiz için titizlik ile çalışmalarını sürdürürken, kobilerimiz de kendileri büyüdükçe ve kazandıkça ülke istihdamına da oldukça büyük katkı sağlamaktadırlar. KOSGEB’ in destekleri ile kobilerimiz büyürken, kobilerimiz ile de ülkemiz kalkınmaktadır.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz