Yatırımcı Arıyorum

KOBİ’lerde Ticari Kredi Kartı Kullanımı

Kobi’ler İçin Kredi Kartı Çözümleri

Küçük işletmelerde finansman çözümler aranırken birden çok yönden yaklaşmak gerekir. En büyük finans kaynağı olan pazarın neler sunduğu ve tam potansiyeliyle nasıl kullanacağını iyi belirlemek gerekir. Çünkü şirketin gelişiminde ve uzun vadeli başarısında finansman çok önemlidir. Bunun yanında kredi kartı, küçük bir işletmeyi finanse etmek için en popüler yöntemlerden biridir, ancak dikkat edilmesi gereken bazı yönleri vardır.

Değerlendirirken bu yönlerden en önemlisi de, kredi kartı kullanımının işletme kredisi ile aynı durum olmadığıdır ve bilinmesi gereken bazı farklı etkileri olabileceğidir.

Ticari Kredi Kartı Nedir?

Ticari kredi kartı, şirketin harcamalarında kullanılmak üzere alınan kredi kartıdır ve kişisel harcamalarla şirket harcamalarını ayırmak için kullanılır. Bu ticari kredi kartları ile şirketin nakit akışı üzerinden kontrol sağlanarak, yapılacak aylık raporlamalar ile daha detaylı analizler elde edilebilir. Bunun yanında kredi kartı kullanımı pratikliği, hızlı çözüm sağlaması ile avantajlı bir çözüm gibi görünse de kullanımında dikkat edilmesi gerekenlere uyulmadığı takdirde olumsuz sonuçlar doğurabileceği de unutulmamalıdır.

Kobi’lerde Kredi Kartı Kullanmanın Temelleri

Küçük işletmeler işletmelerini finanse etmek için kredi kartı kullanmayı tercih ediyorlarsa, geri ödeme ve bakiyelerini dikkatli olarak kontrol altında tutmaları gerekir. Çünkü kredi kartı kullanımı işletme kredisi kullanımı ile aynı değildir. Bununla birlikte, kredi kartları sunduğu farklı fırsatlarla ile ek kazançlar sağlayabilir ve ihtiyaç olduğunda daha az miktarda para çekmeyi kolaylaştırır. Mesela müşteriden ödeme almak için beklerken, hesap bakiyenin pozitif tutulmasına yardımcı olurlar. Bunun yanında müşterilerin ödemelerini geç yapması durumunda şirket harcamaları için ödemek için destek sağlayabilirler.

Aslında, modern işletmelerin çoğu, sürekli olarak açık olan kredi limitlerine güvenmektedir. Bu, daha büyük şirketler de dâhil olmak üzere piyasanın hemen hemen tüm sektörleri için geçerlidir. Bunu göz önünde bulundurarak, şirketin nakit akışını desteklemek için ticari kredilere güvenmekten kesinlikle daha mantıklı bir finansal çözümdür.

Alternatif Fon Kaynaklarının Değerlendirilmesi

Kredi kartına başvurmadan önce başka finans seçenekler olup olmadığı önce kontrol edilmelidir. Örneğin, acil bir durumda kişisel tasarruflar kullanılabilirken mümkün olabilir küçük bir işletme kredisi çekilebilir. Veya alternatif alınabilecek bir borç ile, finansal geçici bir çözüm üretilebilir. Bunun yanında bir sonraki hamle bu kredileri kullanımını planlarken seçenekleri ve geri ödeme gereksinimlerini iyi planlamak gerekir. Finans çözümü için kredi kartı cazip hızlı bir fırsat olsa da, işletmenin geleceği için olası bir geri ödeme probleminde kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden işletmenin geleceğini tehlikeye atmamak adına alternatif finansal çözümler dikkatlice gözden geçirilmelidir. Kobiler İçin Kredi Çeşitleri

Girişimciler genel olarak kişisel ve iş kaynakları birbiriyle karıştırırken çok dikkatli olmalılardır, özellikle işi finanse etmek için kişisel tasarrufları kullanma konusunda net bir çizgi çizmeleri gerekir. Kişisel kredi kartı muhtemelen burada daha makul çözümlerden biri olmasına rağmen, geri ödeme takiplerinin sıkı bir şekilde yapılması şarttır. Bunun yanında şayet işletmeyi finanse etmek için bir kredi kartı kullanımı tercih ediliyorsa, geri ödeme için sağlam bir geri ödeme planı çıkarılmalı ve mali durum üzerindeki etkileri dikkatlice düşünülmelidir.

Kart kullanımına başlandığı ilk dönemler genellikle dikkate alınmayan bazı hassas noktalar vardır ve ileride dönemde bunlar problem teşkil edebilir. Bu yüzden durumun ne olduğu ve iş için en uygun sonraki adımın ne olacağını belirlemek gerekir.

Ticari Kredi Kartı Kullanırken Püf Noktalar

Akılda tutulması gereken en önemli ayrıntı, kredi kartı alırken piyasanın kredi kartı teklifleriyle dolu olduğudur ve bunları doğru bir şekilde değerlendirilerek seçim yapılmalıdır. Kredi kartı alınırken görülen ilk kredi kartına başvurmak için acele edilmemelidir. Küçük işletmeler kredi kartı alırken bankaların sundukları avantajlara özellikle dikkat etmeli ve işletmeye faydalı olup olmayacağını iyice düşünülmelidir. Farklı bankalarla görüşülmeli ve her bir kartın şirkete neler sunabileceği detaylı olarak öğrenildikten sonra seçim yapılmalıdır. Kredi kartı alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Bankalarla daha iyi şartlar için müzakere yapılmalıdır

Bir bankayla kredi kartı anlaşması yaparken bu anlaşma çoğunlukla müzakereye açıktır. Ve şirketin iyi kredi notu varsa genellikle daha iyi şartlar alabileceği göz ardı edilmemelidir. Şirket sahibinin ve şirketin kredi, kredi puanına dikkat edilmelidir. Bu, kart için daha iyi şartlar müzakere etmede kritik bir faktör olacaktır ve bu normalde başkaları için piyasada bulunmayan özel fırsatlar almak için avantaj sağlayacak bir durumdur. Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bir işletme kredi kartı almaya çalışırken, kredi kartı veren bankayla konuşurken tartışmak istediği noktaların veya koşulların bir listesi hazırlanmalıdır. İşletmenin büyümesiyle ilgili bazı özel bilgilere dikkat çekerek bu durum mutlaka ortaya koyulmalıdır. Çünkü bu kredi kartı alırken avantaj sağlayacak bir durumdur.

Zamanında ödeme yapmak

İşletmenin ihtiyaçları için kredi kartlarının kullanılması söz konusu olduğunda, zamanında ödeme yapmanın önemi fazla vurgulanmaz. Kartla bir ödeme yapmadan önce bakiyenin herhangi bir sorun olmadan ödenebileceğinden kesinlikle emin olmak gerekir. Aksi takdirde, şirket ilgili bazı önemli borç sorunlarıyla çok hızlı bir şekilde karşılaşabilir ve bunlar tüm operasyonları etkileyecek kadar önemli bir sonuç doğurabilir.

Bunun yanında bu kartın işletmenin imkanları dâhilinde aktif olarak kullanılacak şekilde bir bütçe oluşturulmalıdır. Finansal akışı takip ederek ödemelerin ne zaman yapılması gerektiğine dair bildirimler yapabilen muhasebe yazılımı ve bütçeleme araçlar kullanılabilir. Ayrıca şirketin mali büyük resmi sürekli gözden geçirilmelidir, çünkü şirketin tüm geleceği mali akışın başarılı olarak yürütülmesine bağlıdır.

Mali sorunları çözmek

Şirketlerin mali durumlarında sorunlar olması sıkça rastlanan bir durumdur ve bu kredi alımı için risk teşkil eder. Bu gerçekle yüzleşmek ve derhal sorunlarla başa çıkmaya hazırlanmak gerekir, aksi takdirde sorunlar birleşir ve sonuçları kötü olur. Yani bu sorunların üstünde gelinmeli ve bunların mümkün olan en kısa sürede çözülmesi sağlanmalıdır.

Bankaların tanıdığı fırsatlar konusunda güncel kalmak

Şirket kullandığı ticari kredi kartından memnun olsa bile, piyasada daha cazip fırsatlarla kart veren bankalar varsa bu fırsatların değerlendirilmesi gerekir. Kredi kartı veren bankalar her zaman yeni müşterileri ikna etmeye çalışmakta ve yeni fırsatlar sunmaktadırlar. Mevcut olan ticari kredi kartının iyi olup olmadığı ancak başka kartlar ile karşılaştırılarak anlaşılır. Ayrıca bu işin düzgün bir şekilde yürütülmesi içinde gereklidir çünkü mevcut piyasa trendlerinden haberdar olmak, girişimcinin sadece kendi bireysel pazarı için değil, bir bütün olarak finansal dünya için de geçerli bir durumdur.

İzleme araçları kullanmak

Kredi kartı kullanım alışkanlıklarına zaman içinde dikkat edilmelidir. Sadece bu konuda içgüdülere güvenmeyerek; sabit verilerle ve mali durumla zaman içinde nasıl değiştiği yakından izlenmesi gerekir. Bu kontrolleri kolayca ve çok fazla zihinsel karışıklığa sebep olmadan takip etmeye yarayan çeşitli modern izleme araçları vardır. Yapay zekâ ile çalışan bu uygulamalar yararlı olabilir, çünkü normalde fark edilmeyen küçük harcamaların ve mali akıştaki kalıpların belirlenmesine yardımcı olurlar. Ayrıca bu veriler, işletme büyüdükçe bilinçli kararlar vermeye de yardımcı olur.

Finansal durum değişikliğinde banka ile görüşmek

Şirket; durumu kötüye gitse değişen finansal durumuyla ilgili olarak, kredi kartını kullandığı bankayla durumunu açık olarak görüşülmelidir. Genellikle kredi kartı veren bankaların müzakerelerde beklenenden çok daha açık olduğu görülebilir ve geri ödemeye yardımcı olma konusunda özel olarak ilgilenirler. Çünkü banka şubelerinin başarı puanları, müşterilerinin olumsuz durumlarından olumsuz etkilenecek şekilde bir bağlantı durumu mevcuttur.

Ticari Kredi Kartı Kullanmak

Ticari kredi kart kullanımın, şirketler için hızlı ve pratik finansal çözümler sunduğu tartışılmazdır. Fakat bir işletmenin, kart kullanımının kendisi için doğru adım olup olmadığına karar vermesi için avantaj ve dezavantajlarını öncelikle iyice gözden geçirmesi gerekir. Bunu gözden geçirirken, başvuruda bulunulan kartların şartlarını ve avantajlarını değerlendirilerek karşılaştırılmalı ve ona göre seçim yapılmalıdır.

Unutulmamalıdır; kredi kartları ister bireysel ister ticari olsun, borçlanılan tutarlar tam olarak ödenebildiği sürece, hızlı ve pratik finansal çözüm sağlayabilirler.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz