Yatırımcı Arıyorum

KOBİ’lerin Ticari Fuarlardan Elde Edebileceği Avantajlar

Fuarlarda Stand Kiralamadan Tanıtım Yapmak

Ticaret fuarlarına katılma, genellikle büyük şirketlerin veya çok uluslu şirketlerin katılım sağlayabileceği bir durum olarak düşünülmektedir. Bunun bu şekilde düşünülmesini sağlayan ilk neden; fuar katılım maliyetlerinin küçük işletmeler için pahalı olarak görülmesinden kaynaklanmaktadır. Oysa planlı bir katılım sağlandığında fuarlar küçük işletmeleri hızlı bir şekilde inşa etmenin uygun maliyetli bir yolu olabilir.

Doğru ticaret fuarına katılmak, marka bilinirliğinin artırılmasına, iş ilişkilerinin geliştirilmesine, yüksek hedefli potansiyel müşteri portföyü oluşturmaya, pazardaki rekabet hakkında bilgi edinmemeye ve endüstrideki en son gelişmelerden haberdar olmaya kadar pek çok konuda yardımcı olabilir. Ve fuar katılımı pazarlama bütçesinin büyük bir kısmını stand kirasında vermeden, pek çok avantaj elde edecek şekilde katılım sağlamak mümkündür.

Küçük işletmelerin stand kiralamadan ticari fuarlardan elde edebileceği faydalar

1. Marka Bilinirliğini Artırmak

Ticaret fuarları, birkaç düzine tedarikçinin bulunduğu küçük etkinliklerden yüz binlerce metre karelik konferans salonlarını dolduran büyük etkinliklere kadar geniş bir gamı ​​yönetebilmektedir. Ancak, katılım sağlamayı düşünülen çoğu ticari fuar, ne büyüklükte olursa olsun, bir stant kiralamanın haricinde de, ticari katılımcılara fırsatlar sunmaktadır. Örneğin, bir sponsorluk programına katılmak için veya logo etkinlik swagına (rozet boyunluklar veya katılımcı hediye çantaları gibi) koymak için bir ödeme yaparak katılım sağlamak mümkündür.

Fakat bu avantajların çoğu küçük işletmeler için yüksek gelebilecek fiyat etiketleriyle birlikte gelir. Küçük şirketler için daha iyi bir çözüm; sunum yapma veya panel oturumlarına katılma fırsatlarını araştırmak olabilir. Bu araştırmayı yapmak için ücretsiz fuar biletlerinden almak yeterli olmasa da, bir etkinlikte konuşmak marka bilinirliği oluşturmaya ve iş alanında lider olarak konumlandırılmaya yardımcı olabilir.

Öncelikle ne tür satış konuşmaları kabul edilebileceğini anlamak için müşterilere hangi konularla daha fazla ilgilendiklerini belirlemek için sorular sormak gerekir. Örneğin, bir konferans sunumu yapmayı hedefleyenler, müşterilerine ne öğrenmek istediklerini soran anket soruları göndererek bunu tespit edebilirler. Bu bilgileri yalnızca konferans sunumu için değil aynı zamanda, etkinlik pazarlama malzemelerinde müşterileri bilgilendirmek için kullanılabilir.

2. İş İlişkilerini Geliştirmek

Bir ticaret fuarına katılmaya karar verdikten sonra, deneyimden tam olarak ne hedeflendiğini belirlemek gerekir. Ana hedef gerçek müşterilere ulaşmak mı? Tedarikçi işletmelerle ağlarına ulaşmak mı? Ve ya endüstri hakkında daha fazla bilgi edinmek mi? gibi hedefleri belirlemek gerekir. Fuar yatırımından ne elde etmek istendiğine karar vermek, fuara daha iyi hazırlanmaya ve pozitif bir geri dönüş elde etmek için ne kadar bütçe harcana bilineceğinin belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Örneğin, fuar katılımı hedef kitlelerle bağlantı kurmak ve iş ilişkileri kurmak için bir fırsat olarak kullanıyorsa, sonuçları iyileştirmek için önceden yapabilecek birkaç işlem vardır:

  • Katılımı tanıtmak: Müşterilerin katılımını sağlamak için tüm sosyal medya hesaplarında hashtag yaparak etkinlik tanıtımını yapmak gerekir. Bazı etkinlikler, etkinlikten önce katılımcıların bir listesini sağlar ve bu bilgiler etkinlik tanıtımı iyileştirmek için kullanılabilir. Katılımcıları fuar standına davet etmek veya zamanı optimize etmek için fuardan önce veya sonra toplantılar planlanabilir. Yapılacak etkinliğe ilgili olan diğer kişileri bulmak için LinkedIn’e göz atmak da iyi bir fikirdir. Hedef müşteri kitlesi tanımlanarak bu etkinliğin sağladığı değer veya faydalar hakkında bilgi verilmelidir.
  • Sunum şeklinde yaratıcı olmak: Konferansta kullanılacak kalemler, not defterleri ve diğer pek çok denenmiş promosyon seçenekleri sıkıcı ve eski etkisini yitirmiş durumdadır. Bunun yerine, hedef kitle için yararlı, markayla alakalı, ilginç veya esprili bir özelliğe sahip olan yeni sunum araçları bulmak gerekir. Mesela bluetooth hoparlörler, yeniden kullanılabilir su şişeleri veya şemsiyeler yaratıcı sunum araçlarına örnek gösterilebilirken, marka veya endüstri ile alakalı öğeler etkili olabilir. Mesela müzik endüstrisine hizmet veren bir fuar katılımcısı, kulaklık koymaya yarayan tote bir çanta ile katılımcıların ilgisini çekebilir.

3. Yüksek Kaliteli Olası Satış Oluşturma

Elbette kimse sadece eğlenmek için bir ticaret fuarına katılmayı düşünmez. Fuar etkinliğinde amaç; yüksek kaliteli potansiyel müşterilere ulaşmaktır. Ve bu amaç doğrultusunda en iyi araçlardan biri satış ve pazarlamadır. El ilanları, broşürler, klasörler, kartvizitler ve daha fazlası dahil olmak üzere bu öğeler şirket hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Bu bilgi vermek için dağıtılacak materyallerin nasıl paketlediği, potansiyel müşterilerin materyalleri okuyup okumadığını belirleyebilecek önemli bir ilk izlenim bırakmaktadır. Örneğin, ev tadilatı yapan bir şirket katılımcıların topladığı broşürleri taşımalarına yardımcı olacak cep klasörü  dağıtılabilir. Bu cep klasörün üzerinde genç bir çiftin evlerinin tadilat fotoğrafı altında tadilat şirketinin iletişim bilgileri verilebilir.

4. Rakipler ve Trendleri Takip Etmek

Fuar süresinde sadece stand’ta müşteri beklemekle fuar başarısı için yeterli değildir. Ve stand kiralamadan da rakip ve trendler takip etmek mümkündür. Katılan fuarladaki rakiplerin neler yaptığını ve hangi trendlerin ortaya çıktığını görmek için sergi salonundaki stantları dolaşmak,  etkinliklerini izlemek için zaman ayrılması gerekir. Rakipler ne tür tanıtımlar yapıyor, kimleri hedefliyor, ne tür Showlar yapıyorlar ve en çok hangi görsel öğeleri öne çıkartıyorlar? Bu tür gözlemler sadece gelecekteki stant deneyimlerine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda müşterilerin gelecekte firma hakkında ne duymak istediği gibi değerli bilgiler sağlayabilir.

Örneğin, şirketin birkaç farklı sektörde çevrimiçi rezervasyon yapılmasını kolaylaştıran bir yazılım programı sattığını varsaydığımızda tüm pazarlama materyallerindeki düşük maliyetlerine öncelik veriyor, ancak tüm rakipler kullanım kolaylıklarının reklamını yapıyorsa, bu reklam mesajını güncellemek veya özellikleri iyileştirmek için bir işaret olabilir.

Birçok küçük işletmenin fark etmediği bir şey vardır;bir fuara katılmak için bir fuara katılımcı olmaya gerek olmamasıdır. Konferanslar ve etkinlikler genellikle yalnızca gösteri katına erişim içeren geçişler sağlar. Bu biletleri, mevcut olduğunda, daha geniş endüstri ve stant görüntüleme trendlerini daha iyi anlamak için markalarını hedefleyen bu gibi belirli pazar nişlerine hizmet verirken gösterilere katılmak için kullanılabilir.

5. Endüstrinin Zirvesine Tırmanmak

Küçük işletmelerin fuarlara katılarak elde ettikleri son bir fayda, endüstrinin zirvesinde kalma yeteneğidir. Fuarda, bazı yeni iş eğilimlerini ve anlayışlarını ortaya çıkaracaktır. Ancak, fuar katılımının değerini en üst düzeye çıkarmak için atılabilecek birkaç adım daha vardır. Bu adımlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Fuar gündemini yakından takip etmek: Bir oturuma katılmayı düşünenlerin bu oturuma başarılı bir şekilde hazırlanması için diğer panel ve oturumlar konusunda bilgi sahibi olması önemlidir. İş veya hedef kitleyle alakalı oturumlar için etkinliğin gündemini kontrol etmek pratik ve gerçek dünyayla ilgili fikirler paylaşabildiği içinde genellikle iyi fırsatlardır.
  • Endüstri liderleri oturumlarına katılmak: Fuarlarda endüstri liderlerinin katılım sağladığı oturumlara katılmaya özellikli özen gösterilmelidir. Bu oturumların olduğu akşam sunumlarından ne kadar hoşlanıldığına dair bir e-posta göndermek, yeni bir iş ilişkine hızlı bir şekilde başlamak için harika bir yol olabilir.
  • Etkinlik verimliliğini yükseltmeye özen göstermek: Katılımcıların fuardaki hangi etkinliklere katılacağı konusunda başarılı bir plan hazırlaması ticari gösterilerin maliyetli olabileceği gerçeğini ortadan kaldırır. Katılım sağlanan etkinlikler konusunda önceden bilgi sahibi olmak hedeflenen sonuçları en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur. Tüm bu etkinlikler küçük işletmelerin hızlı bir şekilde büyütülmesine yardımcı olmak için harika bir yol olabilir.

Ticari fuarlarındaki katılımcı avantajlarından faydalanmak için illa ki stand kiralamak gerekmiyor. Pek çok avantaja ev sahipliği yapan bu fuarlardaki fırsatlar göz önünden geçirilerek hangisinin sizin firmanız için bir şans olabileceğini tespit etmek yaratıcı düşünerek ve bir plan geliştirerek maksimum düzeyde fayda sağlamak mümkündür. Unutmayın! O fırsatı yaratmayı düşünenler için vardır.

Fuar Takvimi

Sizde bir kobi olarak bulunduğunuz şehirde veya diğer şehirlerde yer alan tüm ticari fuarların yer, mekan, zaman ve tarih bilgilerine ulaşmak için: internet üzerinde fuar takvimi araştırması yaparak detayları öğrenebilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz