Yatırımcı Arıyorum

KOBİ’lerin Ürün Hattını Genişletme Nedenleri

Ürün Hattını Büyütmek

Bir ürün hattını genişletmek, gelirini ve pazar payını artırmayı hedefleyen küçük işletmeler için çok önemli bir büyüme stratejisidir. Ürün yelpazesi genişletme, mevcut bir ürünün yeni sürümlerinin çıkarılması, mevcut ürünlerin yükseltilmesi veya sıfırdan yeni ürünler çıkarılması da dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde olabilir.

Ürün Hattı Genişletme Çalışmaları

Ürün hattı genişletme çalışması başlatmakta kararsız olanlar için işte ürün hattını genişletmek için 4 ana neden:

1- Yaşam Döngüsü

Ürün yelpazesinde genişleme, yaşam döngüsünün son aşamasında olan ürün sahibi şirketler için önemlidir. Ürünler genellikle başlangıç, büyüme, olgunluk ve düşme olmak üzere dört aşamadan geçer. Mevcut ürünler müşteri ihtiyaçlarını karşılamadığında ya da daha iyi performans veren yeni malzeme veya teknolojilerle üretilen ürünlerle karşılaştırıldığında düşüşe geçebilir. Bu yüzden şirketlerin, yüksek performansla üretilen ürünler karşısında iş kaybetmekten korunmaları için mevcut ürünlerini yükseltmeleri ya da etkin bir şekilde rekabet edebilecekleri yeni ürünler geliştirmeleri gerekir.

2- Pazar Fırsatları

Ürün yelpazesi genişlemesi, şirketlerin sektörlerindeki farklı pazar fırsatlarından yararlanmalarını sağlamaktadır. Örneğin bir evcil hayvan yemi üreticisi, şu anki tekliflerinin geleneksel sürümlerini pazarlamak için daha karlı fırsatlar araştırabilir. Bu şirket, mevcut ürün ve hizmetleri özelleştirerek veya hedef sektörlerde müşteri ihtiyaçlarına uygun yeni ürünler sunarak ürün hatlarını genişletebilir.

3- Müşteri İhtiyaçları

Ürün yelpazesinde genişleme için, değişen müşteri gereksinimlerini karşılayabilecek ürünlerin tanıtımı önemli bir faktördür. Bunun için geri bildirimin teşvik edilmesinde anketler veya sosyal ağlardaki müşteri yorumlarının izlenmesi; müşterilerin gereksinimleri ve tercihleri ​​hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlamaktadır. Müşterileri işbirliğine veya ürün geliştirmeye katkıda bulunmaya davet etmek, aynı zamanda fırsatları vurgular ve geliştirme önceliklerine odaklanır. Ürün Yönetimi Nedir?

4- Müşteri Sadakati

Bir ürün hattını genişletmek müşteri sadakatini artırmaya yardımcı olabilir. Yeni ürünler veya var olan ürünlerin çeşitlerini artırmak, şirketlerin yeni müşteriler edinmesine ve maliyeti getirmeden mevcut müşterilere daha fazla satış yapmalarını sağlar. Şirketler, rakiplerin şu anda tedarik ettiği ürünleri belirlemek için mevcut müşterilerin satın alma kayıtlarını araştırır. Örneğin, bir mühendislik firması tedarikçisi, müşterilere daha fazla çeşitlilik sunmak için başka tedarikçilerden ürünler üretmek veya satın almak için yeni ürünler geliştirebilir.

Ürün Hattını Genişletmenin Sağladığı Avantajlar

Ürün hattını genişletmenin yukarıda belirtilen dört ana nedeni haricinde sağladığı başka avantajlarda bulunmaktadır. Bu avantajlara kısaca bir göz atalım;

Uzmanlık: Firma ürün hattı genişletme aşamasında başarılı olmak için hali hazırda ürettiği ve pazarladığı ürün yelpazesine odaklanarak, şirket içinde mevcut uzmanlığa sahip olduğundan emin olabilir.

Perakende ilişkilerinin güçlenmesi: Ürün hattını genişletirken aynı ürün kategorisinde kalan firmalar genelde toptancı ve perakendeci dağıtım ağlarını kurması muhtemeldir. Bu durum yeni ürünün mevcudiyetinin oldukça geniş olması anlamına gelirken pahalı promosyanlara ihtiyaç duyulmadan oldukça hızlı bir şekilde piyasaya sürülmesi anlamına da gelir.

Üretim maliyetinin düşmesi: Bir şirket bu ürün kategorisi için mevcut uzmanlığa ve süreçlere sahip olduğundan, üretim maliyetlerinin nispeten düşük olması muhtemeldir. Çünkü yeni ürün şirketin mevcut sistemlerinden yararlanılarak üretilecektir.

Ürün geliştirme maliyetlerinin düşmesi: Şirket bu kategorideki ürünü daha önce geliştirdiği için nispeten daha düşük maliyetli bir ürün geliştirme çalışması yapar.Çünkü temel olarak gerekli üretim yetenekleriyle birlikte şirket içi uzmanlık ve bilgiye sahiplerdir.

Piyasa hakkında tecrübe sağlar: Aynı ürün kategorisinde bir dizi benzer ürüne sahip olan şirketler, bu markalardan / ürünlerden biri için bir seferde çeşitli pazarlama karması sunabilir ve diğer markalar veya ürünleri piyasayı kontrol etmek için kullanarak değerli pazar tecrübeleri edinirler. Bu, şirketin daha az pazarlama çalışması ve deneme yapmasına sebep olurken daha fazla müşteri bilgisi edinmesine olanak sağlamaktadır. Üretim Yönetimi Anlayışı, İşlevleri ve Önemi

Rekabetçi engelleri azaltır: Aynı ürün kategorisinde daha geniş bir ürün yelpazesine sahip olmak, rakiplerin pazarda belirgin bir boşluk bulmasını zorlaştırır. Ayrıca, piyasayı parçalama ve segmentleri nişlere bölme etkisine de sahip olmaktadır. Bu, bir rakibin benzer bir ürünü pazara sunmasının önüne geçer.

Uygulama kolaylığı sağlar: Daha önce bu tür bir ürünü pazarladıktan sonra, yeni ürün geliştirme sürecinin ve pazarlama lansmanının şirketin uygulaması oldukça basit olması muhtemeldir. Bunu dışarıdan danışman ve uzmanlıklara başvurmadan mevcut personelle kolayca yapabilirler.

Daha iyi bir ölçek ekonomisi sağlar: Daha geniş bir ürün yelpazesi ve daha yüksek satış hacmi ile daha iyi ölçek ekonomileri elde etmek mümkündür. Bu da daha düşük bir maliyet yapısı ve daha yüksek bir kâr marjı oluşturmayı mümkün kılmaktadır.

Tedarikçi ilişkileri güçlenir: Tedarikçi ilişkileri, firmanın mevcut tedarikçilerden daha fazla malzeme satın alması ile muhtemel olduğundan, benzer bir ürün veya hizmet tedarikçi ilişkilerini geliştirir.

Şirket Büyüme Planı

KOBİ’ler ilk yıllarını aştıktan sonra genellikle firma büyütme planları yaparlar. Bu büyüme büyütme planları içinde, ürün hattı geliştirme en iyi fırsatlara sahip olmasından dolayı, öncelikle düşünülmesi gereken bir büyüme stratejisidir.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz