Yatırımcı Arıyorum

Konut Kredisi Alabilmek İçin

Ev Kredisi Almak

Kendi evinizi almak veya hayalinizdeki eve kavuşmak istiyor ve bunun için konut kredisine baş vurmayı düşünüyorsunuz. Konut kredisi başvuru süresi nasıl işler ve nasıl konut kredisi alabilirsiniz? Buyurunuz birlikte göz atalım.

Evvela hangi bankaya başvurursanız vurun sizden isteyecekleri üç evrak olacaktır: Kimlik belgeniz, ikametgah belgesi ve düzenli geliriniz olduğunu gösteren gelir belgesidir. Bu üç belgenizi temin etmiş bir biçimde herhangi bir bankaya konut kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka için en önemli belge gelir belgenizdir. Aylık geliri resmi olarak ispatlanmış ve yeterli olan herkes konut kredisi kullanabilmektedir. Peki hangi durumlarda ret cevabı alınır? Daha önce sorunlu kredileriniz var ise yahut kara liste olarak halk arasında biline listede adı geçiyor, bankalar ile geçmişte kötü hukuku bulunuyor ise bu kişinin konut kredisi alabilmesi son derece güçtür. Konut kredisi elbette her kredi gibi ciddiye alınması gereken bir kredi olduğu gibi, iki değil üç kez düşünülmesi gereken bir kredi çeşididir. Başvuracak olan bireyin iyi analiz ederek bu kredi için başvurması en doğrusudur.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredilerinde genellikle kefil aranmaz. Daha çok ipotek yoluna gidilir. Aldığınız kredi tutarında evinize ipotek koyacaktır. Ödemeniz sorunsuz biçimde bittiğinde ise ipotek kalkacaktır. Geliriniz ölçüsünde kredi verildiğinden bankalar kefil istemeyecektir. Bankanızda ki uzman kişi size en uygun ödeme koşullarını ve en uygun krediyi verecek ve sizin evinizi almanıza vesile olacaktır. Yasamız içerisinde de bankanın müşterisine bir iş günü evvelinde bir bilgi formu hazırlaması ve maliyetleri, önemli detayları ve şartları müşterisine en şeffaf biçimde sunması gerektiği bulunmaktadır. Müşteri bu form ile evine döner ve kredi almadan önce bu belgeyi en iyi şekilde okur ve analiz eder. Sakin bir şekilde en doğru kararı verebilmesi için bu uygulamaya gidilmiştir.

Diğer ihtiyaç yahut taşıt kredisi gibi kredilerden biraz daha ciddiyet ve net bir karar isteyen kredi türü olan konut kredisi, ödeme planları hususunda ise bireyin nakit akışı ile çok yakından alakalıdır. Kredi, aylık gelir ile beraber giderleri de göz önünde bulundurularak hesaplanır. Ayrıca bir kiran var mı, giderlerin neler, ekstra ödemeleriniz neler, bunları en net biçimde bankadaki uzman ile paylaşmanız gerekmektedir. Aksi halde çok can sıkıcı günler yaşayabilirsiniz. Akabinde size özel bir vade sayısı ve uygun ödeme planı çıkartılır. Böylesi çok daha sağlıklıdır. Çünkü esas olan bir konut kredisinde, vade ne çok uzun olmalı, ne de müşteriyi dara sokacak kadar kısa olmalıdır. Unutmamalıdır ki çok uzun vade de müşteriye gereksiz faiz ödemek zorunda bırakır. En sağlıklısı daima olabilecek en kötü senaryoya göre kredi başvurusu yapılmasıdır. Örneğin mart ayında zam alacaksınız diyelim. Mart ayında zammın gelmediğini varsayarak ödeme planlarınızı düşünmelisiniz. Konut Kredisine Rekor Başvuru Talebi

Bir diğer önemli noktada bankalar paranın yüzde yirmi beşini karşılamanızı bekleyecektir. Örneğin almak istediğiniz ev 265.000 TL değerinde. Bankanın size kredi vermesi için elinizde evin değerinin yüzde yirmi beşi, yani altmış 60.000 TL paranız olması gereklidir. Satın almayı düşündüğünüz eve bankanın ekspertizi gelir ve ev ile alakalı bir rapor hazırlar. Bu rapor doğrultusunda krediniz çıkar yahut çıkmaz. Bu da kredi alabilmeniz de fevkalade önemli bir kriterdir. Tapusunda sorun var ise yahut inşaat kalitesi düşük ise veya ev çok eski ise krediniz onaylanmayacaktır. Ev seçerken bu hususlara da dikkat etmek gerekir.

Konut Kredisi Nasıl Alınabilir?

Hazır bir konut alınabileceği gibi konut kredisi ile bitmemiş bir inşaattan da ev almanız mümkündür. Ayrıca konut kredisi sizi gireceğiniz bitmemiş bir inşaat karşısında çok daha güvenli kılar. Bir banka o inşaat firmasına kredi veriyor ise bu inşaatın güvenilir bir adres olduğunun kanıtıdır. Böylelikle siz de çok daha huzurlu olursunuz. Hatta bitmemiş bir inşaattan ev almak istiyor ve peşin paranız dahi varsa, güvenliğini ölçmek için çok az bir miktarı da olsa konut kredisi ile almanızı öneririz.

Yeni düzenlemelere göre bitmemiş inşaata kredi veren bankalar inşaattan en az inşaat firması kadar sorumlu olmaktadırlar. Bu da sizi çok daha fazla güvence altına almaktadır. Kira öder gibi ev sahibi olabilmenin de avantajlarını size sunan konut kredileri, artık yeni yasa şartlarına göre de çok daha müşteri taraflı durmaktadırlar.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz