Yatırımcı Arıyorum

KOSGEB Destekleri Nelerdir?

KOSGEB’den Destek Almak

Birçok işletme sahibi için bütçe sağlayan ve işletmelerin daha bilinçli bir şekilde ticaret yapmasını sağlayan KOSGEB’in açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı’dır. KOSGEB ülkemizde 3624 sayılı kanun doğrultusunda 20 Nisan 1990 yılında kurulmuş olup Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili kuruluşudur. Bu kuruluşun amacına gelirsek ise; ülkemizdeki küçük ve orta işletmelerin rekabet seviyelerinin artırılması, KOBİ ve girişimcilik alanına ait politikaların belirlenmesinde etkin olan, KOBİ’lerin Ar-Ge, ihracat ve kurumsallaşma gibi bütün konularda kapasitelerinin daha fazla geliştirilmesi, küresel pazarda ülkemizdeki KOBİ’lerin daha fazla söz sahibi olabilmesini sağlayan, dünya çapında örnek alınan bir kuruluş olma vizyonuna sahip bir kuruluştur.

Kuruluşun misyonu ise; KOBİ’lerin sosyal ve ekonomik alanda kalkınmalarını hızlandırmak ve artırmak, KOBİ’lerin girişimcilik adına kültürlerini yaygınlaştırmak amacıyla gerekli ve nitelikli destek ve hizmetler sunmak ve son olarak KOBİ’lerin rekabet güçlerini artırmaktır.

Yeni İş Fikirlerinde KOSGEB Desteği

Sektörde birçok girişimci KOSGEB destekleri alarak işletmesi için sermaye sahibi olabilmektedir. Ancak birçok kişinin aklına yer alan sorulardan biri de KOSGEB destekleri nelerdir sorusudur. KOSGEB küçük ve orta işletmelerin geliştirilmesine ve kurumlarına birçok katkı sağlamaktadır. Öncelikle yeni iş fikirlerine oldukça açık olan KOSGEB girişimciyi dinleyerek iş fikirlerine bağlı olarak gerekli desteği sağlamaktadır.

Ancak öncelikle bir girişimcinin KOSGEB desteği alabilmesi için uygulamalı girişimcilik eğitimi alması ve bunun için bir sertifikaya sahip olması gerekmektedir. Bu eğitim ile birlikte girişimcinin iş fikirlerini nasıl bulacağı, yöneteceği ve geliştireceğine dair birçok öğrenim alabileceksiniz. KOSGEB sadece KOBİ’lere değil aynı zamanda girişimci adaylarına da 30.000 TL’ye kadar hibe verirken, 70.000 TL’ye kadar da kredi vererek girişimcilere destek sağlamaktadır.

KOSGEB’in Destek Vermiş Olduğu Sektörler

 • Madencilik ve Taş Ocakçılığı
 • Ulaştırma ve Depolama
 • İmalat
 • Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri
 • İnşaat
 • Bilgi ve İletişim
 • Motorlu Kara Taşıtlarının ve Motosikletilerin Onarımı
 • Toptan ve Perakende Ticaret
 • Su Temini; Kanalizasyon, Atık Yönetimi ve İyileştirme Faaliyetleri
 • Bilimsel, Mesleki ve Teknik Faaliyetler
 • İdari ve Destek Hizmet Faaliyetleri
 • Kültür, Spor, Sanat, Eğlence ve Dinlence Faaliyetleri
 • Diğer Hizmet Faaliyetleri

Görüldüğü üzere KOSGEB neredeyse her sektörde girişimcilere ve KOBİ’lere finansman sağlamaktadır. Eğer siz de bir girişimci olarak küçük veya orta bir işletme açacak iseniz KOSGEB’den finansman desteği alabilirsiniz.

KOSGEB’e nasıl kayıt olunur?

KOSGEB’e kayıt olmak için KOSGEB veritabanına kayıt olmanız gerekir. Bunun için ise KOSGEB sitesinin ana sayfasında yer almış olan E-KOBİ menüsüne girerek KOSGEB’e başvuru seçeneğine tıklamanız gerekecektir. Buradan gerekli bilgileri doldurarak KOSGEB veritabanına kaydınızı yapabilirsiniz.

Daha sonrasında eğer KOBİ desteği istiyorsanız öncelikle işletmenizin KOBİ kapsamında olup olmadığını öğrenebilmek adına KOBİ beyannamesi doldurmanız gerekmektedir. Doldurmuş olduğunuz beyanname KOBİ uzmanları tarafından kontrol edildikten sonra işletmenizin KOBİ olup olmadığını öğrenebilir ve istediğiniz krediyi, hibeyi veya KOBİ desteklerine başvurarak sahip olabilirsiniz.

Kobi’lerde Destek Unsurları

KOSGEB kuracağınız işletmenin büyüklüğüne veya işletme unsuruna göre sizlere belirli bütçelerde kredi veya hibe sağlamaktadır. Birçok kişinin aklında yer alan KOSGEB destekleri nelerdir sorusunun cevabı destek verilecek olan girişimci veya işletme sahibine göre de değişmektedir.

Verilecek olan hibenin geri ödemesiz olup olmamasını veyahut hibenin miktarını ise bazı unsurlar belirlemektedir. Verilecek destek girişimcinin veya işletme sahibinin; kadın, birinci derece gazi veya şehit yakını, engelli olup olmamasına göre değişerek belirli yüzdelere vurulur ve bu doğrultuda geri ödeme alınır veya alınmaz.

KOSGEB hakkında merak ettiğiniz tüm konulara, Kobi Vadisi yazarları tarafından hazırlanan KOSGEB bilgi paylaşımlarına göz atabilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz