Yatırımcı Arıyorum

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur

KOSGEB, son zamanlarda pek çok girişimciye fırsatlarını sunarken, elbette ki bu konuda bazı bilgilere sahip olabilmemiz bizlere yardımcı olabilmektedir. Kendi işinizi kurmak, mevcut bulunan işiniz için devlet desteği almak ve bazı eğitim programlarına katılabilmek üzere bu yazımız üzerinden bilgilere ulaşabilirsiniz. İlk olarak KOSGEB nedir, başvuru nasıl yapılır ve başvuru şartları nedir, hangi destekleri alabilmek mümkündür ve bunların yanı sıra daha pek çok girişimci için önemli bilgilere yer vererek sizlere yardımcı olalım.

KOSGEB nedir?

Açılımı olarak, küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme idaresi başkanlığı olarak tanımlamamız mümkündür. Küçük ya da orta ölçekli işletmeler, üretim kapasitelerini artırmak, AR – GE konusunda kendini geliştirmek, kurumsallaşma gibi özelliklere de sahip olabilmek için bu başkanlıktan hizmetler alabilmektedir. Rekabet gücünüzü geliştirmek ve piyasa da hatırı sayılır isimlerden olmak istiyorsanız, bu konuda aşağıda yer alan tüm önemli bilgilere göz atmanız gerekiyor.

KOSGEB başvuru nasıl yapılır

Girişimci bireylerin, işletmelerini daha iyi bir yere taşıyabilmesi üzerine, bazı eğitimlere katılması ve KOSGEB girişimcilik belgeleri alması gerekmektedir. Daha sonrasında ise işletme için yapılan harcamaları faturalandırarak, devlet desteği olan hibeyi alarak, işletmelerine destek olabilir. İşletmeler için harcanan tutarlar, bayan ve erkek kişilere göre % farkı ile geri iade ediliyor ve işletmenize destek oluyor. Yine bunun yanı sıra sizlere 0 faiz ile verilen destek kredisi KOSGEB’e nasıl başvurulur sorularını gündeme getiriyor. Şimdi kısaca başvuru için gerekli bilgilere yer vererek sizlere yardımcı olalım.

 • İlk olarak, KOSGEB merkez binasının Ankara Mamak’ ta yer aldığını bilmenizi isteriz. Aklınıza takılan tüm sorulara merkez binaya bir ziyaret gerçekleştirerek yanıt bulabilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra başvuru hakkında detaylı bilgiler yine 444 1 567 ( KOS ) müşteri hizmetleri numarası ile alınabilmesi mümkündür.
 • Sizlere sunulan desteklerden yararlanabilmek üzere ilk olarak KOSGEB veri tabanına üyelik işlemlerini gerçekleştirmeniz ve sistemde yer almanız gerekiyor
 • Kayıt yapıldıktan sonra ise KOBİ beyannamesi doldurarak işlemlere devam edebilirsiniz. Bu üyelik ve formların doldurulması esnasında, doğru ve bilgilerin eksiksiz olmasına özen göstermeniz gerekiyor
 • Bu başvuru ilk olarak kontrolden geçmektedir. KOSGEB ilgili departmanı ile bu başvuruları inceleyerek, kabul görmesi halinde artık desteklerine başvurma imkânı bulmuş olacaksınız.

KOSGEB destekleri nelerdir?

Bu destekler arasında, hibeler ve teşvikler yer alırken, yine krediler de bulunmaktadır. Hibe, yeni kurulan bir işletme için, giderler faturalandırılarak, devlet tarafından geri iadesi yapılan kısım olarak tanımlanacaktır. Yanlış bir düşünce var ki, işletme sahibi olanların, direkt olarak bu hibeye sahip olabilme düşüncesidir. Maalesef KOSGEB hibe konusunda sizlere destek vermiş olsa da, sektörde hizmet vereceğiniz işlere güven vermenizi ve birikiminiz olduğunuzda görmek istiyor. Bunun için ilk olarak sizlerin harcama yapması ve bu yaptığınız harcamaları sizlere belirli bir yüzde belirleyerek geri iade etmek istiyor. Destek ve teşvikler aşağıda ki gibi yer alırken yine, KOSGEB’e nasıl başvurulur sorularınıza detaylı yanıt bulabilmek için müşteri hizmetleri ile görüşmeler sağlayabilirsiniz.

 • Girişimcilik Destek Programı
 • Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı
 • Genel Destek Programı
 • KOBİ Proje Destek Programı
 • Tematik Proje Destek Programı
 • İşbirliği-Güç birliği Destek Programı
 • Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı
 • Laboratuvar Hizmetleri Desteği
 • Kurumsallaşma ve Markalaşma Destek Programı Çağrısı

Verilen hibe, teşvik ve destekler bunlar kapsamında olurken, yine girişimcilik destek programı, iş ve güç birliği, tematik proje destek programı, ARGE ve inovasyon, kredi faiz desteği gibi destekleri de bulunmaktadır. Konu hakkında tüm genel bilgiler sayfamızda yer alırken, yine KOSGEB resmi web sayfasından da hizmet alabilmeniz mümkün kılınmıştır.

Kosgeb Hakkında Sorular

KOSGEB hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara, Kobi Vadisi yazarları tarafından hazırlanan KOSGEB destek sayfalarına göz atabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz