yatırımcı arıyorum

KOSGEB Eğitim Sertifikası Nasıl Alınır

İlk olarak, KOSGEB hakkında bilgi sahibi olmayanlar için kısaca ön bilgiler vererek, daha sonrasında girişimcilik sertifikası nasıl alınır konularda da bilgiler sunarak, okurlarımıza, girişimcilerimize yardımcı olalım.

KOSGEB nedir?

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme destek programı olarak bilinen KOSGEB, yeni iş sahibi olmak isteyenlere, iş kurmak ve işlerini geliştirmek isteyen kitleye hitap etmektedir. Bu kapsamda, hibe, destek ve teşvikler bulunurken, artık hibe desteklerinden yararlanarak, işletmeniz için ilk kurulumda harcamış olduğunuz tutarları, devlet desteği ile geri alabileceksiniz. Tabi ki bu durumda ilk olarak KOSGEB veri tabanına kayıt yapmanız gerekiyor. Yine bahsedilen girişimcilik belgesini alabilmek için de bazı şartlar bulunuyor. İlk olarak veri tabanına kayıt olmak isteyenler hakkında şu bilgilere yer verelim. Sonrasında ise KOSGEB eğitim sertifikası nasıl alınır hakkında sizlere yardımcı olalım.

KOSGEB kayıt işlemleri

Kobi Vadisi web sayfası üzerinden alacağınız bilgiler dahilinde, bu kayıt için gerekli bilgilere diğer başlıklarımız altında ulaşabilirsiniz. Sonrasında, KOSGEB resmi web sayfasına giriş yaparak, üye girişi butonu kullanılarak, mevcut kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekiyor. Tabi ki ilk kayıt işlemleri için yine aynı buton kullanılarak açılan sayfanın sağ kısmında yer alan ilk kayıt butonu tercih edilerek, diğer yazılarımızdan alacağınız bilgiler dahilinde formları doldurmanız gerekiyor. Böylelikle veri tabanına kaydınız alınarak, kontrol edilmektedir. Kısa süreç içerisinde kayıt kontrol edilerek onaylandıktan sonra artık devlet desteklerine başvuru hakkını kazanmış olabileceksiniz.

Eğitim sertifikası nasıl alınır?

Girişimcilik sertifikasına sahip olabilmek için, 70 saatlik bir eğitime katılmanız zorunludur. Bu eğitim ise ortalama 1 ile 1.5 ay sürerken, başarı ile eğitim tamamlandıktan sonra sertifikalarınızı alabilecek, başvurularınızı gerçekleştirmeye hak kazanacaksınız. Böylelikle KOSGEB eğitim sertifikası nasıl alınır bilgilerinin yanı sıra eğitim hakkında bilgiler de şöyledir.

Eğitim içeriği 4 ana parça kapsamında oluşuyor:

  1. Girişimci özellikleri test ediliyor ve yaratıcılık egzersizleri ön planda tutuluyor
  2. İş planı ve öğeleri anlamak eğitimin ikinci modülünde yer alıyor
  3. İçerik geliştirme ise 3. Modül bünyesinde yer alırken, uygulamalı olarak meslek dalınıza uygun atölye çalışmaları da yine bu aşamada gerçekleştirilmektedir
  4. İş planı nasıl hazırlanır ve sunulur anlatımı ile 4. Modül de tamamlanarak, %80’lik bir devam zorunluğunuz bulunuyor. Eğer ki %80 bir katılım gerçekleştirirseniz, girişimcilik sertifikası almaya hak kazanmış olacaksınız.

Eğitim sonrasında alınan sertifika ile birlikte artık kayıt yapmanızın ve girişimcilik destek programlarına başvurma zamanınız gelmiştir. Elbette ki yine bu başvuru için, yasal olarak bir işletmenin kuruluşunu yapmanız gerekiyor. Bu konuda muhasebeciler sizlere yardımcı olurken, gerekli harç ve işletme kuruluşu giderleri karşılandıktan sonra, birkaç gün içerisinde yasal olarak bir işletme sahibi olmanız mümkün oluyor.

Yaptığınız başvurular artık değerlendirilmeye alınarak; kontrol edilmektedir.

Elbette ki yine destek ödemelerinin sizlere yapılmadan önce başvuru yapan kişiden bazı belgeleri ibraz etmesi istenmektedir. Bu belgeler ise şöyle oluyor:

  • Devlet desteği almak için ilk olarak kurulum için harcamalar yapmanız gerekiyor. İşletmeniz için makine ve teçhizat, muhasebe giderleri ve diğer işletme giderlerinin hepsi faturalandırılması gerekiyor. Elbette ki bu giderler sizlere KOSGEB dahilinde tekrar iade edilmesi ile hibe desteği almış olacak ve cebinizden çok düşük miktar fiyatlar çıkmış olacaktır.
  • Giderler için fatura yok ise eğer, o ödemenin yapıldığı banka makbuzu da kabul edilmektedir.
  • Yine bunun yanı sıra tahsilat makbuzları da girişimciden talep edilebilecektir
  • Bu hizmetler yeni girişimciler için hazırlanmıştır. Bundan dolayı mevcut işletmesi olan kişilerin başvuruları maalesef kabul edilmemektedir. Bu konu hakkında da detaylı bilgi KOSGEB tarafından sizlere sunulacaktır.

Kosgeb Hakkında Merak Edilenler

KOSGEB hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara, Kobi Vadisi yazarları tarafından hazırlanan KOSGEB destek sayfalarına göz atabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

KOSGEB Eğitim Sertifikası Nasıl Alınır

okuma süresi: 2 dk
0