Yatırımcı Arıyorum

Kosgeb Girişimcilik Desteği Almak

Kosgeb’den Destek Nasıl Alınır?

Kosgeb girişimcilik destek programı ile alakalı çoğumuzun aklında nice sorular var. Toplumsal anlamda en popüler desteklerden biri olan Kosgeb, muhtelif şartlarda en uygun destekleri KOBİ’lere ve girişimcilere sunmaktadır. Desteklerden faydalanmadan evvel, Kosgeb’in vereceği eğitimden yararlanmış olmalı ve maliye kaydını da tamamlamış olmalısınız.

Kosgeb’in desteklediği sektörlerden birini seçmeniz de elbette en önemli hususlardan biridir. Bu konuda çok daha detaylı bilgiye ulaşmak için; bulunduğunuz şehirdeki Kosgeb ofisini ziyaret edebilir veya web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Kosgeb Desteği ile Kendi İşini Kurmak

Kendi işinizi kurarken Kosgeb ile yapacağınız iş birliği ile çok daha güvenli, çok daha kazançlı ve iş hayatına çok daha hazır olacaksınız. Kosgeb girişimcilerine ve KOBİ’lere maddi destek sağladığı gibi, verdiği eğitimler ile de iş hayatlarında çok daha sağlam ve başarılı olmalarını sağlamaktadır. Bir KOBİ işini nasıl kurar, nasıl geliştirir, kriz zamanlarında tavrı nasıl olmalıdır, nasıl ayakta kalır gibi hayati soruların cevaplarını da yine bu eğitimlerde bulabilirsiniz.

Bulunduğunuz ilde mevcut olan ve size en yakın Kosgeb müdürlükleri ile irtibata geçerek aklınıza takılan her sorunun cevabını detaylı bir biçimde alabilirsiniz.

Kosgeb Desteği İçin Girişimcilik Sertifikası Almak

Kosgeb sizi sertifika sahibi yapacağı gibi üstelik ücretsizdir. Girişimcilik sertifikası adı verilen bu sertifika Kosgeb imkanlarının kapılarını size açan belgedir. Kosgeb size sunduğu ve sunacağı hiç bir hizmete karşılık ücret talep etmemektedir. Bu hususta da dolandırıcılara karşı temkinli olmanız ve bu bilgiyi asla unutmamanız oldukça önemli. Hiç bir aşamada Kosgeb sizden ücret talep etmeyecektir.

Sertifikanızı aldınız ve iş yerinizi açmak için kendinizi hazır hissediyorsunuz. Öncelikle işletmenizin resmi anlamda yol alabilmesi için maliye kaydınızın yaptırılmış olması ve iş yerinizi açacağınız adresin bulunmuş olması önemlidir. İşletmenizi kuracağınız yerin belirlenmiş olması Kosgeb açısından önemli bir detaydır. Kuruluşunuz ile birlikte yapacağınız harcamaların Kosgeb’in ödeme şartlarına uygun olması ve yaptığınız harcamaların dekont ve faturaların tamamının saklanmış, tutulmuş olması fevkalade mühimdir. KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Online Eğitim İmkânı

Destekten yararlanabilmeniz için bir sonraki aşama, veri tabanına kaydınızın yapılmış olmasıdır. Akabinde açmak istediğiniz işe dair bir sunum hazırlamanız gereklidir. Bu sunum destek almanız açısından fevkalade büyük öneme sahiptir. Kurul karşısında yapacağınız sunum kosgeb’ ten yararlanıp yararlanamayacağınız hususunda karar vermelerine vesile olacaktır. Bu yüzden iyi hazırlanmış olmalı, kısa ve net ifadelerle anlatılmalıdır. Projenize hakim olmanız da oldukça önemlidir. On dakika kadar sürecek olan sunumunuzu iyi değerlendirmeniz gereklidir.

Kosgeb Destek Miktarları

Destek miktarlarına gelecek olur isek; 50 bin tl’ye kadar hibe kredi alabileceğiniz gibi, otuz bin ve üstü, 1.000.000 tl’ye kadar geri ödemeli, faizsiz kredi de alabilirsiniz. Bu tamamen işinizin yapısı ile alakalı çıkabilecek bir karar olup, geri ödemeli yüksek krediler makine ve makine ekipmanları için verilmektedir. Ayrıca kuruluş için alacağınız masraflar, işletme giderleri gibi masraflarda sizlere taktim edilecektir. Kadın girişimcilerimizin daha fazla desteklendiği ise aşikardır. Kadınların iş ve ticaret yaşamındaki cesaretlerini bir nevi ödüllendiren devletimiz, onların yolunu açmak için her imkanı sunmaktadır.

Not: belirtilen destek miktarları günümüz şartları ile değişkenlik gösterebilir.

İş yerinizi açtıktan sonra Kosgeb’den ödeme talebinde bulunabilmeniz için evvela hem fatura, hem dekontları saklamış olmanız gereklidir. Aksi durumda ödeme alamazsınız. Hem dekont, hem fatura üzerindeki ödemeyi gösteren rakamların bire bir uyuşması zorunludur. Bunlar küçük ancak Kosgeb için oldukça önemli detaylardır. Elbette ayrıca dekont ve fatura üzerindeki şirket isimlerinde aynı olması şarttır. Örneğin bir makine aldınız ve faturada aldığınız şirketin ismi yazılı. Ödemenizi gösteren dekontta da, ödemenin yapıldığı kısma şahıs ismi değil, yine aynı şirket isminin yazılı olduğuna çok dikkat etmelisiniz.

Yani ödeme yaptığınız şirkete ait bir banka hesabına ödemenizi yapmalısınız. Aksi halde Kosgeb’den geri ödeme alamazsınız. Bir önemli detay daha, aldığınız ürünlerin faturaya yansıması esnasında, her ürünü, tek tek yazdırmayı da ihmal etmeyiniz. KOSGEB Ar-Ge Destek Programı

Çalıma masası takımı olarak değil, bir adet çalışma masası, bir adet sandalye gibi, her biri ayrı ayrı faturaya işlenmelidir. Bu tür küçük ancak kosgebin hata saydığı detaylar sebebi ile ücretlerini kendi cebinizden ödemek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü bu hatalar karşısında ödediğiniz tutarları kosgeb size geri ödemeyecektir. Eğer bu detayların takiplerini zor bulur iseniz özel danışmanlıkta almanız elbette mümkündür.

Bu tamamen size kalmış bir karardır ancak nice ev hanımlarımız, gençlerimiz, kobilerimiz bu takipleri zorlanmadan kendileri yapmışlardır, yapmaktadırlar. Prosedürleri zamanında takip eder ve uygular iseniz kosgeb hem kolay hem de oldukça kazançlı bir destek türüdür.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz