Yatırımcı Arıyorum

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Online Eğitim İmkânı

KOSGEB e-Akademi Online Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB, E-Devlet Girişimcilik Eğitimi ile girişimci adayları için güzel bir yeniliğe imkân tanıdı. 2020 Mart ayında tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle, yine tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de, eğitim online yani uzaktan eğitim olarak verilmeye başlandı. Girişimcilik eğitimi almak isteyen çok sayıda kişi var. Pandemi nedeniyle normal sınıf ortamında eğitim kısıtlı olarak verilse de, online eğitim çok daha fazla kişiye erişim imkânı veriyor. Üstelik istendiği zamanda ve yerde dizüstü bilgisayar, tablet ve cep telefonu ile de sisteme erişmeniz mümkün.

Bir de E-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Sisteme giriş yapabilmek için zorunlu. E-devlet şifreniz yoksa bulunduğunuz yere en yakın PTT şubesine gidip kimlik bilgilerinizi vererek bir E-Devlet şifresi alabilirsiniz.

KOSGEB Online Girişimcilik Eğitimi Nasıl Alınır?

E-Devlet şifrenizi aldınız. Yapmanız gereken https://lms.kosgeb.gov.tr/ sayfasını ziyaret ederek giriş yapın. Sağ üst köşede “giriş yap” butonuna tıklayın. Açılan pencerede E-Devlet ile giriş yap butonunu tıkladıktan sonra E-Devlet giriş bilgilerinizi yazarak sisteme giriş yapın. Sistem sizi alacağınız eğitimler ile ilgili yönlendirecektir.

Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

KOSGEB Girişimcilik belgesi almak için gereken başvuruyu yapmadan evvel, dikkat edilmesi gereken önemli bir konu var. Daha önceleri tek program ile verilen eğitimler, online programda iki ayrı kapsamda ele alınıyor. İlki, Geleneksel Girişimcilik Destek Programı, ikincisi ise İleri Girişimcilik Destek Programı. İlk olarak Geleneksel Girişimci Eğitimi programını tamamladıktan sonra diğer eğitim olan İleri Girişimcilik Destek Programı eğitimine başlamanız gereklidir.

Geleneksel Girişimci Eğitimi

Eğitimde ilk aşama olan Geleneksel Girişimci Eğitimi, yeni başlayacak olan girişimci adaylarının işlerini nasıl kuracakları ve yürütecekleri hakkında gerekli bilgiye sahip olmaları, sorumluluklarının ve rollerinin farkına varmaları, yapmak istedikleri işi hazır hale getirebilecek deneyim ve bilgi kazanmaları amaçlı verilen eğitimdir.

İleri Girişimci Eğitimi

İkinci aşama olan İleri Girişimci Eğitimi, yenilikçi yaklaşımla, orta, yüksek ve ileri teknoloji seviyesindeki sektörlerle, imalat sektöründe faaliyet göstermek isteyen girişimcilerin ve girişimci adaylarının, faaliyetleri sırasında ihtiyaç duyabilecekleri bilgileri edinmelerine yönelik bir programdır.

KOSGEB ve devletin desteklediği ve faaliyet konuları tablosunda yer alan sektörlerde iş kurarak, ülkeyi dünya piyasasında rekabet edecek düzeye getirecek, marka oluşturabilecek, istihdam potansiyeli yüksek olacak, ihracat kabiliyeti bulunan, inovasyon ve teknoloji altyapısına sahip olan sektörlerde bulunan işyeri sayısının artırılmasını hedef alan bir programdır. İleri Girişimcilik Eğitimini almak için ilk önce Geleneksel Girişimci Eğitimi programını tamamlamak gerekir.

KOSGEB Online Girişimcilik Sertifika Geçerlilik Süresi

Uzaktan eğitim için belli bir geçerlilik süresi henüz netleştirilmedi. Ancak, derslerinizi sınıf ortamında, derslere katılarak almış iseniz 1 Ocak 2022 tarihine kadar geçerli sayılacaktır. Ayrıca, sınıfta derslere katılarak eğitim almış girişimciler, uzaktan eğitim derslerine katılarak yeniden belge aldıkları takdirde, daha önce almış oldukları girişimcilik eğitimi sertifikası süresini de uzatma imkânına sahip olabilirler.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Almak

Bir girişimcinin en önemli problemi, iş kurmak istediği zaman yeterli sermayesinin olmamasıdır. KOSGEB tarafından düzenlenen girişimcilik eğitimi kursları sonunda alacağınız sertifika, sizin İŞKUR ve KOSGEB üzerinden almak istediğiniz hibe kredilerde yarar sağlayacaktır. Evet, doğru okudunuz. Almış olduğunuz sertifika, sadece KOSGEB değil, İŞKUR aracılığıyla hibe kredi almanıza da olanak sağlayacaktır. Bu yüzden her girişimcinin, bu kurslara katılması önem arz etmektedir.

Bu demek oluyor ki, hem girişimci olmanın niteliklerini öğrenmek, hem de hibe kredi almak istediğinizde, İŞKUR ve KOSGEB olanaklarından yararlanmak için, bu kurslara ciddi bir şekilde katılmak gerekliliktir. Aldığınız dersler, sizin iş fikrinizin gerçekten uygun ve doğruluğunu belirlerken, pazar araştırılması yapılırken hangi yöntemin izlenmesi gerektiği, rakip analizi yapmanın önemini, finansal planlamanın nasıl yapılacağı hakkında bilgi almanızı sağlayacaktır.

KOSGEB Online Girişimcilik Sertifika Kaybolursa Ne Yapılmalıdır?

Girişimcilik eğitiminin E-Devlet üzerinden online olarak verilmesinin bir iyi yönü de, girişimcilik belgenizin kaybı durumunda, tekrar bir çıktısının alınma olanağının sağlanmış olmasıdır. Daha önce, belgenin kayıp edilmesi durumunda, tekrar belgeyi almak için, girişimciler birçok prosedür ile ilgilenmekte idi.

Online eğitime geçilmesi ile sertifikanın yeniden çıkartılması için çekilen bunca zahmetin de önüne geçilmiş oldu. Bunun için E-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapıp, KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Katılım Belgesi Sorgulama bölümünden Girişimcilik Sertifikanızı sorgulayıp istediğiniz kadar çıktısını alabilirsiniz.

Nace Kodu Nedir ve Girişimcilik Sertifikasında Ne İşlevi Vardır?

Nace Kodu, kısaca faaliyet kodudur. Ekonomik faaliyetlerin istatistikî sınıflandırılması anlamındadır. Nice kodu, tüm sektörlerde yapılan faaliyetlerin, çalışılan alana göre tehlike sınıflarını belirler ve 6 haneli koddan oluşur. 22.22.22 gibi.

Özellikle, İleri Girişimcilik Sertifikasını almak için NACE Kodu önemlidir. Çünkü eğitimler kısmından hangi eğitimi almak istiyorsanız, NACE Kodunuza göre eğitime başlayabilirsiniz. Hem Geleneksel Girişimcilik hem de İleri Girişimcilik eğitimleri, Girişimciliği Geliştirme destek Programı adı altında verilmektedir. Yapacağınız iş ile ilgili alacağınız eğitim de NACE Kodu ile belirlenmektedir.

Girişim iş fikriniz, NACE Kodu ile desteklenen iş fikri ise, İleri Girişimcilik Eğitimi derslerini almanız gerekir. Yine iş fikriniz, İleri Girişimcilik Kapsamında desteklenen sektörlerde yer almayıp, KOSGEB tarafından desteklenen sektörler ve NACE kodları içinde yer almaktaysa, sadece Geleneksel Girişimcilik Eğitimi derslerine katılıp, sertifika almanız yeterlidir.

Bu kapsamdaki tüm iş fikirleri İMALAT sektörü altında toplanmıştır. Ancak işiniz ticari faaliyet ise, yani lokanta ve kasap gibi faaliyet gösterecekseniz, Geleneksel Girişimcilik derslerine katılıp, sertifikanızı almanız yeterli olacaktır.

KOSGEB E-Devlet Girişimcilik Sertifikanızı Ne Zaman Alabilirsiniz?

Tüm videoları izlediniz ve sizin için hazırlanan mini sınavdaki tüm soruları yanıtladınız. Bundan sonra yapmanız gereken bir süre bekleyerek, https://edevlet.kosgeb.gov.tr/UGE/Certificates adresinden, sertifikanızı kontrol etmek. Sertifikanız giriş yaptığınız alanda görülüyorsa istediğiniz sayıda çıktısını alabilirsiniz.

Sınıf Ortamında KOSGEB Girişimcilik Dersleri Alma

KOSGEB Girişicilik Eğitimi belirttiğimiz üzere E-Devlet üzerinden uzaktan eğitimin yanı sıra, sınıflarda bire bir ders alma imkânı da sağlamaktadır. Bunun için 4 gün yeterlidir. Uzman görevli kişi tarafından 4 gün boyunca, yüz yüze verilen eğitimler, 25 yada 30 kişilik dersliklerde veriliyor.

Bunun için kursların başlama tarihlerin öğrenip, 5 gün öncesinden kurs başvurunuzun tamamlanması da gerekli. Bir diğer önemli husus da, hangi ilde eğitimlerin düzenlendiğini bilmeniz gerekliliği. Eğer bulunduğunuz ilde Girişimcilik Eğitimi, yüz yüze verilmiyorsa, en uygun olanı, online eğitimlerdir. Böylece zaman ve mekân sorununuz da ortadan kalkar. Evinizden hatta tatile gittiğinizde tatilde bile eğitimlere katılma ve sertifikanızı alma imkânına sahip olacaksınız.

Hangi illerde eğitim verildiğini öğrenmek için arama motoruna; https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste yazmanız yeterli. Burada kurs verilen illeri, ilçeleri ve kurs tarihlerini görebileceksiniz. Eğitimin hangi kurum tarafından verildiği, kontenjan sayısı ve eğitmenin bilgilerine kadar tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bulunduğunuz yerde kurs imkânı varsa ve katılmak istiyorsanız;

E-Devlet ile giriş yapın

Arama kutucuğuna Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi yazın

Yeni başvuru > Örgün Eğitim > başvur butonlarına tıklayın. Kurs Seçimi ve İş fikri sekmelerini doldurduktan sonra Kaydet tuşuna bastığınızda, kaydınız tamamlanmış olacaktır. Bu durumda eğitim kaydınız oluşturulmuştur. Size gerekli bilgiler verilecektir.

Son Olarak Linkleri Tekrar Hatırlatalım

Sisteme giriş yapmak için

https://lms.kosgeb.gov.tr/

Sertifika görüntülemek için

https://edevlet.kosgeb.gov.tr/UGE/Certificates

Yüz yüze Girişimcilik Derslerinin İllerini Gösteren Liste

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz