Yatırımcı Arıyorum

Kosgeb Yanılgısı

Çoğunluk devletin vereceği 50.000 tl’lik hibeyi nasıl alacağı konusunda bir yanılgı içindedir. Şöyle bir hata yapılmaktadır. “Ben iş kuracağım, Hadi bana 50.000 tl verin.” mantığı iş kurmaya niyetlenen kişiyi gerçeği duyduğunda tamamen vazgeçirebilecek nitelikte olabilir. Çünkü devlet vereceği bu miktarı düşündüğümüz gibi vermemektedir.

İlk bilinmesi gereken şey şudur. Devlet bu miktarı bize iş kuralım diye vermez. Bu miktar biz işimizi devam ettirebilelim ya da batmayalım diye vardır. Yani devlet iş kurma parası değil, kurulduktan sonra destek olmak için böyle bir ödeme yapar. Keza adı da girişimci desteğidir. O zaman şunu söylemekte fayda vardır. Eğer iş kuracaksak cebimizde zaten bunu yapabilecek bir miktar olması gerekmektedir. Yani örnek verecek olursak kuracağımız iş için bize 50.000 tl gerekiyorsa o paranın zaten cebimizde olması gerekir. Çünkü devlet bu parayı harcamayı yaptıktan sonra ve belli yüzdelerle verir. Yani kuruluş ve teçhizat gideri gibi harcamaları yaptıktan sonra faturalandırıp, bu fatura ile ödememizi almak için başvurabiliriz. Herhangi somut bir şey ortada yokken devletten para almayı bekleyemeyiz. En azından iş yeri açılışı yapılmış olmalı ve resmi bir açılış evrakına sahip olmalıyız.

Şu da bir gerçektir ki eskiden bu destek iş kurmadan önce verilmekteydi. Zaman içerisinde bunu bir çıkar haline getiren kişiler, bu desteği ev peşinatı ya da araba alımında kullanmaktaydı. Yani ortada bir iş yokken alınan para farklı yerlerde harcanıyordu. Bunun önüne geçmek adına bu şekilde bir uygulama ile devlet kişinin iş yeri için yaptığı harcamayı görmek ister ve bu harcamanın faturası üzerinden işlem yapar.

Unutmayalım ki devlet bu desteği sektör genişletmek ya da yeni girişimciye destek vermek için karşılamaktadır. Eğer ki farklı amaçlarla bu işe girişiyorsak şimdiden bundan vazgeçmek gerekir. Çünkü detaylı bir araştırmayla bütün olay meydana çıkmaktadır. Basit bir fatura işlemi olmadığı için yapılan ödeme karşısında devlet bunun karşılığını almak isteyecektir. Kaş yapayım derken göz çıkarmamaya dikkat etmek gerekir. Hüsrana uğramamak için dikkatli olmakta fayda vardır.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz