Yatırımcı Arıyorum

KOSGEB’e Kimler Başvurabilir?

KOSGEB Desteği Almak

Ülkemizde 20 Nisan 1990 yılında kurulmuş olan KOSGEB’in açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı’dır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na ait ilgili bir kuruluş olan KOSGEB bazı vizyon ve misyonlara sahiptir. KOSGEB misyonlarını sayacak olursak; KOBİ’lerin ve girişimcilerin sosyal ve ekonomik kalkınmadaki paylarını artırmak ve genişletmek, KOBİ’lerin rekabet güçlerini geliştirmek ve bireylere girişimcilik kültürünü her geçen gün yaygınlaştıracak şekilde nitelikli bir hizmet ve destek sunmaktır.

Bunun dışında KOSGEB’in vizyonlarını sayacak olursak; KOBİ’ler arasında rekabet seviyesini genişletmek ve artırmak, küresel pazarda ülkemizde yer alan KOBİ’lerin de yer alması, KOBİ’lerin Ar-Ge, ihracat, kurumsallaşma vb. birçok konuda kapasitelerini artırmak ve son olarak dünyaya örnek olacak bir kuruluş olmak yer almaktadır.

KOSGEB Nedir? Ne İşe Yarar?

Birçok girişimci ve KOBİ’nin sektöre tutunabilmesi ve yeni bir iş fikri sunabilmesi için gerekli finansman sağlayan bir kuruluştur. Ülke politikasında bakacak olursak ülkenin kalkınmasını sağlayacak olan KOSGEB yeni iş fikri olan girişimciler için, küçük veya orta ölçekteki işletme açacak olan bireyler için farklı unsurları baz alarak gerek hibe gerekse de kredi olarak finansman sağlamasıdır. KOSGEB’in sağlamış olduğu bu kredi ve hibeler ise bazı şeyler göz önünde tutularak değişebilmektedir.

Örneğin; girişimcinin kadın olması, gazi veya şehitlerin birinci dereceden yakını olması veya engelli olması gibi durumlarda sağlanan yüzde daha fazla olmaktadır. Verilecek olan hibenin geri ödeme yüzdesi bu gibi durumlarda değişmektedir. Özellikle ticaret sektöründe işletme sahipleri için büyük bir avantaj sağlayan KOSGEB’e kimler başvurabilir sorusu birçok girişimcinin aklında yer almaktadır.

KOSGEB Destek Başvuruları

Günümüzde devlet destekli olarak çalışan KOSGEB ülkemizde gerçekleşen üretici proje ve fikirlerin desteklenmesi amacı ile oluşturulmuş bir birimdir. 70.000 TL’ye kadar hibe imkanı veren KOSGEB sayesinde birçok iş fikri ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda kredi isteyenlere 70.000den daha fazla da faizsiz kredi imkanı verilmektedir. Peki, bu hibe ve krediler için kimler başvurabilir? KOSGEB için projesi olan her girişimci KOSGEB’e başvurabilmektedir. Ancak KOSGEB sizlere bu kredi veya hibe imkanları tanımadan önce mutlaka sizin iş fikrinizi veya projenizi bazı test ve sınavlardan geçirmek zorundadır.

Bunun nedeni ise gerçekten yararlı olabilecek projeleri diğer projelerden ayırmak amacıyladır. Kısacası KOSGEB’e kimler başvurabilir sorusunun cevabı fikrinden ve projesinden emin olan ve faaliyete geçirmek isteyen her girişimci ve KOBİ bu kredilere ve hibelere başvurabilmektedir. Hatta hazırda bir işiniz veya işletmeniz varsa ve siz bu işinizi genişletmek ve geliştirmek amacı ile sermayeye ihtiyaç duyuyorsanız kolay bir şekilde başvuru yaparak hibe kredi veya karşılıksız kredi alabilirsiniz. Kosgeb Girişimcilik Desteği Almak

KOSGEB’e Başvuru Nasıl Yapılır?

KOSGEB’in desteklerinden faydalanmak istiyorsanız öncelikle KOSGEB’in veritabanında kaydınızın olması gerekmektedir. Eğer kaydınız yoksa ve kayır yaptırmak istiyorsanız, kayıt yaptırabilmek için ise KOSGEB ana sayfasına girerek menü bölümünde yer alan E-KOBİ tuşuna basmalısınız. Daha sonra ise burada yer alan KOSGEB’e ilk başvuru seçeneğine tıklayarak gerekli profil bilgilerini doldurmanız gerekiyor.

Veritabanı kaydınız gerçekleştikten sonra ise KOBİ olup olmadığınızı öğrenmeniz gerekir. KOBİ sınıfında olup olmadığınızı öğrenmek için ise KOBİ beyannamesi doldurmanız gerekmektedir. Daha sonra ise KOSGEB uzmanları tarafından doldurmuş olduğunuz beyanname kontrol edilerek KOBİ sınıfında olup olmadığınız haber verilmektedir. Eğer KOBİ sınıfında yer alıyorsanız KOSGEB’in sağlamış olduğu desteklerden, hibelerden ve kredilerden işletmenizin büyüklüğü ve iş fikrinize bağlı olarak belirli miktarlarda kullanabilirsiniz. Gerek mikro gerek küçük gerekse de orta ölçekli birçok işletmeye finansman sağlayan KOSGEB ile artık girişimciler çok daha başarılı olacaktır.

KOSGEB Hakkında Detaylı Bilgiler

KOSGEB hakkında merak ettiğiniz tüm konulara, Kobi Vadisi yazarları tarafından hazırlanan KOSGEB bilgi paylaşımlarına göz atabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz