Yatırımcı Arıyorum

Kozmetik Dükkanı Açmak

Tarihin ilk dönemlerinden bu yana var olan sektörlerden birisi; kozmetiktir. Kozmetik dükkanı her zaman kar elde edilmesini sağlayan bir özellik taşır ve yapılan incelemelerde kriz dönemlerinde batmayan sektörlerden birinin de kozmetik olduğu ortaya çıkmıştır. Kozmetik dükkanı açmak her zaman kadınların ilgisini çekebilecek bir sektör içerisinde yer almak yani daima kar edebilmek anlamına gelmektedir.

Araştırmalarda kadınların; renkli yapıları ve sürekli merak uyandıran tasarımları ile kozmetik bağımlılığına yakın oldukları gözlemlenmiştir. Kozmetik sektörünün bu denli sağlam olmasının nedeni kadınların bu bağımlılığı ile bağdaştırılmıştır.

Araştırmalar kozmetik sektörünün sağlamlığını ortaya koyar nitelikler taşımaktadır.

Kozmetik Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Kozmetik dükkanı açmak içi gereken ekstra bir belge bulunmamaktadır. Ürünlerinizi satarken doğru ibarelerden yararlanmanız ve genel olarak sağlık bakanlığından onaylı ürünler satmanız sizin için yeterli olacaktır. Standart bir yasal prosedür ile kozmetik dükkanı açabilirsiniz.

Kozmetik Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

Kozmetik dükkanı ilgi isteyen ve yönetim içerisinde direkt olarak anlayan birinin bulunması gereken bir yatırım şeklidir.

 • Kozmetik trendlerini ve markalarını takip etmeniz gereklidir,
 • Kozmetik satışından ve kadınların cilt tipinden anlayan bir kadronuz olması ya da eğitim için gerekli sistemi kurmanız gereklidir,
 • Doğru bir bölgede satış yapmanız gereklidir,
 • Bu konuda yetenekli satıcılar ile çalışmanız oldukça önemlidir.

Özellikle bayilik almak istemeniz halinde markalar ürünlerin satılacağı bölge ile yakından ilgilenmekte ve buna göre yatırıma onay vermektedir.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan kozmetik mağazası iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Kozmetik Dükkanı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kozmetik dükkanı açmak kolay bir iş gibi görünse de aslında müşteri ile ilişkilerin en sıcak olduğu sektörlerden birisidir. Müşterilerinize ne sattığınızı bilmeniz ve ürünleri satarken oldukça dikkatli cümleler kurmanız gereklidir.

 • Müşteriye doğru bilgi vermesi adına deneyimli ve ürünleri tanıyan, mümkünse markaların kendi eğittiği elemanlar ile çalışmanız gerekmektedir.
 • Müşterilerin ne istediğini bilerek doğru pazarlama taktikleri izlemeniz gereklidir. Örneğin; yazın güneş kremlerin ön plana çıkarmak müşteri isteklerine yanıt veren bir harekettir.
 • En çok hırsızlık sorunu yaşanan sektörlerden birisidir. Küçük ürünler sattığınız için mutlaka iyi bir sistem ile mağazanızı korumanız gereklidir.
 • Ürünlerin tarihlerini kontrol etmeniz önemlidir.
 • Müşterilerinize bir uzman olmadığınızı belirterek satış yapmanız gereklidir.
 • Mağazanın mutlaka doğru bir noktada açılması gereklidir aksi halde müşterisiz kaldığınız için gerekli karı elde edemezsiniz.

Kozmetik Dükkanı Maliyeti

Kozmetik dükkanı açma maliyeti; seçeceğiniz satış yöntemine göre değişiklik göstermektedir.

 • Yabancı ve lüks olarak ele alınan kozmetik markalarından bir bayilik almak istemeniz halinde gereken sermaye 1 milyon TL kadar olabilir.
 • Yerli ve orta düzey kozmetik mağazalarından bayilik almak istemeniz halinde 250.000 TL gibi bir sermaye ihtiyacınız olacaktır.
 • Kendi markanızı oluşturmak isterseniz; 100.000 TL gibi bir sermaye ile detaylı bir kozmetik mağazası açmanız mümkündür.

Kendi markanızı kurmanız ve geliştirmeniz halinde markalar sizin bünyenizde yer almak ve stand kiralamak isteyecektir. Bu durumda kazancınızı arttırmanız mümkün olacaktır.

Kozmetik Sektöründe Bayilik Almak

Bu sektörde yeni bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız, bayilik / franchise satın alarak 1 adım önde olabilirsiniz. Arzu ederseniz; Kobi Vadisi platformunda yer alan kozmetik bayiliği veren firmaları araştırabilir, anlık olarak bayilik taleplerinizi iletebilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz