Yatırımcı Arıyorum

Kozmetik Sektörüne Yatırım Yapmak İster misiniz?

Kozmetik Sektöründe İş Kurmak

İstatistiksel verilere göre ülkemizde kozmetik ticareti her yıl %10 büyüme gösteriyor ve Türkiye’de %10 oranında yerli üretim yapıldığı bilgisi önemli bir detayı oluşturuyor. Ülkemizde, yerli üretim az olmasına rağmen Avrupa Birliği Kozmetik Yönetmeliğine uygun çalışmalar yürütmekte, kalite standartları belgesini alarak ihracat gerçekleştirmekte, yeni trendleri takip etmektedir.

Kozmetik sektörü dijital olanaklardan yararlanarak yeni bir sosyal medya pazarlama stratejisi kullanmaya başladı INFLUENCER.

INFLUENCER Nedir?

Belirli tüketici kitleleri hedeflenerek kişilerin sosyal medya üzerinden ürün ve marka hakkındaki görüşlerini paylaşarak ürünün tanıtımını yaptıkları pazarlama biçimi olarak tanımlanıyor. İnternet ortamında araştırma yapan tüketici adayları, ürün hakkındaki yorumları değerlendirerek karar verdiğinden tüketicinin kararını etkilemekte başarılı bir yöntem olduğu görüşünde birleşiliyor. Özellikle tanınan birilerinin yorumlarının çok daha fazla etkili olduğunu ayrıca belirtiyorlar.

Kozmetik sektöründe INFLUENCER yöntemi tercih edilen bir pazarlama faaliyeti. Araştırma sonuçlarına göre, kozmetik ürünlerine Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerinde ilginin yükseliş gösteren bir grafik izlediği yönünde. 2020 yılına kadar Kozmetik pazarında %10 oranında bir büyüme beklendiği bilgisine de yer verilmiş.

Önemli tespitlerden biri ülkede hangi sorunlar yaşanıyor olur ise olsun kozmetik sektörünün bu durumdan fazla etkilenmediği yönünde, pazar büyüklüğünün 2 Milyar TL civarında bulunduğu belirtilen kozmetik sektörü, son on yılda en hızlı büyüyen sektörlerden biri olmuş.

influence nedir

HANGİ FAALİYET BİÇİMİNİ TERCİH EDECEKSİNİZ?

Kozmetik sektörü çok büyük bir alan, nerede ise yüzlerce ürün çeşidi bulunuyor siz küçük çapta sadece birkaç ürün satışı yapacaksanız belki e-ticaret durumunuza en uygun alternatif olabilir. Finansal kaynaklarınız yeterli büyüklükte ise Bir AVM’ de ya da farklı bir yerde uygun bir konsept ile mağaza açmayı düşünebilirsiniz.

Ürün çeşidi çok olduğundan seçimi dikkatli yapmak, doğru karar vermek sonuçtaki başarı durumunuzu önemli ölçüde etkileyecektir. Erkek kozmetik ürünlerinin de genellikle eşler tarafından satın alındığı düşünülür ise hedef kitlenin çoğunluğunu bayanların oluşturduğunu söylemek yerinde bir tespit olacaktır.

ONLİNE SATIŞ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Online satış yapacak olmanız size türlü kolaylıklar sunacak olsa da bazı yasal sorumluluklarınız olacaktır. Gerekli belgelerinizi bağlı olduğunuz kurumlardan alarak doldurmanız ticari faaliyet gösterdiğinizi bilişim yasaları çerçevesinde beyan etmeniz gerekecek ruhsat alma ve vergi dairesine kayıt olmak gibi yükümlülükleriniz doğacaktır.

İkinci aşamada ürün satıcısı toptancılara ya da ulaşabiliyor iseniz fabrikalara ulaşmaya çalışın en uygun hangi koşulda ürün tedarik edebilirsiniz ve satışı hani biçimde gerçekleştireceksiniz anlaşma sağlayın.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan kozmetik mağazası iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

DİSTRİBÜTÖRLÜK ALABİLİRSİNİZ

Ürünlerini alacağınız firmanın Distribütörü olmak size oldukça fazla avantajlar sağlayacaktır, tanınmış bir firmanın Distribütörü olmanız o markanın hedef kitlesine kolayca ulaşmanızı sağlayacak, satış grafiğinizi yükseltmek ve rakipleriniz ile başa çıkmak konusunda iş birliği yapabileceğiniz bir ana merkeziniz olacaktır.

Ürünlerinizi sadece halka arz etmeyecek mağazalara da satış gerçekleştirme imkanını yakalayarak pazarınızı genişletmiş olacaksınız.

BAYİ OLABİLİRSİNİZ

Bağımsız bir işyeri açarak riskleri tek başınıza göğüslemek, tanınmayan bir kimlik ile işe başlayıp marka olma konusunda zorlu çalışmalar gerçekleştirmek, yüksek maliyetler gerektiren yatırımlara kalkışmak gözünüzü korkutuyor ise Bayi olmak sizin için bir hayli cazip bir fikir olabilir.

Tanınmış bir markanın sahibi olan firma ile iş birliğine giderek toplumda prestij sahibi olmuş bir kimlikle birkaç adım önde başlarsınız ticari yaşamınıza, risklerinizi en hafif noktaya çekerek ana firma ile paylaşmış, olası fırsatları yakalarken güç birliği sağlamış olursunuz. Ayrıca reklam çalışmaları ana merkez tarafından sürekli güncel tutulduğundan sizin böyle bir reklam tanıtım giderleriniz olmaz.

Kozmetik sektöründe çok fazla ürün çeşidinin bulunuyor olması avantaj olduğu kadar bazı dezavantajları da beraberinde getirmekte her ürün için tüketici kitlesinin takibi, tüketici zevk ve tercihlerinin neler olduğu gibi oldukça karmaşık çalışmaları yürüterek bir Satış-Pazarlama yöntemi izlemek, stratejiler oluşturmak, önlemler almak zahmetli ve nitelikli çalışmalar gerektirmekte üstelik maliyetleri de bir hayli fazla olmaktadır.

Bayi olmayı tercih ederek tüm bu zahmetli çalışmalardan kendinizi soyutlayabilir, güvenilir bir markanın çatısı altında bu zor işlerin gerçekleştirilmesini merkez firmaya bırakarak kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Markanın kendi mağaza dekorasyon uygulamaları, çalışma prensipleri olabilir ve aynı biçimde hareket etmenizi bekleyebilir ki bu yaklaşım da bir avantajdır sizin için.

Kozmetik Bayiliği Almak

Bayi olmayı düşünüyor iseniz, Kobi Vadisi platformunda yer alan; Kozmetik Sektöründe Bayilik Veren Firmalar sayfamızı ziyaret ederek size en uygun yeni iş ortağı adaylarınız ile tanışabilir iletişime geçebilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz