Kredi Garanti Fonu Nedir, Kobilere Faydaları Nelerdir?

Kredi Garanti Fonu

1991 yılında kurulan Kredi Garanti Fonu, kar amacı gütmeyen anonim bir şirkettir. TOSYÖV, MEKSA, TOBB, TESK, KOSGEB, ve Halk Bankası tarafından kurulmuştur. Küçük ve orta ölçekli işletmelere kefalet sağlayarak, yatırım ve işletmelerin kredi kullanımını kolaylaştırmayı amaçlayan bir şirkettir. Yeni ve küçük ölçekli işletmelerin banka kredisi alması günümüzde oldukça zorlu bir süreçtir. Bankalar yeni ve küçük ölçekli işletmeler için güçlü teminatlar istemektedir. Bunun karşılanması ise günümüz şartlarında yeni kurulan işletmeler açısından oldukça zordur. Bunun yanında KOBİ’lerin uzun vadeli kredi kullanımı da bankalar tarafından güçlükle verilmektedir. Ayrıca işini büyütmek isteyen KOBİ’lerin mevcut kredi limitlerinin artırılması işlemi de ek teminatlar istemektedir. Kredi Garanti Fonunun buradaki işlevi ise, KOBİ’lere verdiği kefalet sayesinde işletmelerin daha çok banka kredi kullanabilmesi, uzun vadeli kredi imkanını kolaylaştırması ve uygun maliyetli kredilerden yararlanmasını sağlamaktır. Bu sayede girişimcilik teşviki ve KOBİ’lerin ülke ekonomisine katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Kredi Garanti Fonu (KGF) öncelikli olarak, ileri teknoloji içeren küçük girişimleri, ihracatın desteklenmesini, istihdam artışını sağlamayı ve bölgesel kalkınmayı sağlamayı amaçlamaktadır.Kredi Garanti Fonundan Kimler Yararlanabilir?

Başarılı ve yaratıcı girişimcilerle, küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyümesine ve gelişmesine destek veren Kredi Garanti Fonu, yenilikçi iş fikirlerinin önüne bir set olan teminat yetersizliğini ortadan kaldırmaktadır.

Büyük işletmelerin yanında küçük ve orta ölçekli işletmelerin de banka kredilerini kullanımındaki güçlüğü ortadan kaldırarak KOBİ’lerin desteklenmesini sağlamaktadır.

Türkiye’nin her yerinde bulunan KOBİ’ler, esnaf ve sanatkarlar, tarımsal işletmeler, kadın ve genç girişimciler Kredi Garanti Fonundan yararlanabilirler.

Kredi Garanti Fonuna Nasıl Başvurulur?

Kredi Garanti Fonu kefaletinden yararlanabilmek için tek yapmanız gereken bankanıza gidip, Kredi Garanti Fonu kefaletinden yararlanmak istediğinizi söylemektir. Bunun ardına dosyanız Kredi Garanti Fonuna gönderilecektir. Bankanız kredi başvurunuza olumlu bakarsa iletilen kefalet talebi yaklaşık 2 hafta içerisinde sonuç bulacaktır.

Kefaletin Maliyeti Nedir?

Kefalet talebinde bulunan işletmelerin değerlendirmeye alınabilmesi için maktu bir değerlendirme ücreti alınır. Kullanılan kredide KGF kefaleti kullanılacaksa kredi vadesi boyunca her yıl, kefalet bakiyesi üzerinden kefaletin nakti, gayri nakti veya diğer özelliklerine göre yıllık %1 ile %2 arasında komisyon alınmaktadır.

Örneğin 5 yıl vadeli 1 milyon TL kredi başvurusu yapıldı. KGF kefaleti kabul edildi. KGF yıllık %1 komisyon ile kredinin %80’ine kefil oldu. Bu şekilde olduğunda KGF ilk yıl ücreti olarak;

İnceleme ücreti + (800 bin TL X 0.01= 8000 TL) + tahsis komisyonu şeklinde ücret alacaktır.

Kefalet Limiti Ne Kadardır?

Küçük ve orta ölçekli bir işletme yani bir KOBİ için kefalet üst limiti 1.000.000 TL’dir. KOBİ’nin doğrudan ya da dolaylı olarak risk grubu oluşturduğu işletmenin üst limiti ise 1.500.000 TL’dir.

Değerlendirme Kıstasları Nelerdir?

 • Teminat yetersizliği nedeniyle kredi çekilemiyor olmalıdır.
 • Proje karlı, gerçekleştirilebilir ve sürdürülebilir olmalıdır.
 • Proje yönetimindeki kişilerin mesleki deneyime sahip olması gerekmektedir.
 • Proje istihdam artışı sağlamalıdır.
 • Proje kabul edilebilir riskler bulundurmalıdır.
 • Çevreye karşı duyarlı ve saygılı bir proje olmalıdır.

Hangi Tür Kredilere Kefalet Verilir?

 • Yeni iş kurma
 • Mevcut tesisin genişletilmesi
 • Ham madde temini
 • Yeni teknoloji kullanımı
 • Nakit sıkıntısı giderme
 • Yeni iş yerine taşınma
 • İhracatın ve ithalatın finansmanı
 • Teminat mektubu amaçlı krediler
 • Finansal kiralama
 • KOBİ’lerin kullandığı diğer nakdi ve gayri nakdi kredilere kefalet verilmektedir.

Verilen kefalet ise kredi tutarının en fazla %80’ine kadardır.kobi vadisi

Yorumunuz

kredi garanti fonu nedir kobilere faydaları nelerdir
Kredi Garanti Fonu Nedir, Kobilere Faydaları Nelerdir?
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?
Kredi Kartı Cazibesi
Kredi Kartı Cazibesi
Yabancı Kaynakların Kısa Vadeli Yönetimi
Yabancı Kaynakların Kısa Vadeli Yönetimi
Kredi Tahsis Ücreti İadesi Nasıl yapılır?
Kredi Tahsis Ücreti İadesi Nasıl yapılır?
Girişimci Kredileri: İş Açarken Nereden Kredi Alınır?
Girişimci Kredileri: İş Açarken Nereden Kredi Alınır?
kredi ön onayı nedir
Kredi Ön Onayı Nedir?
Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?
Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?
Kredi Kartı İnternet Kullanımına Açma ve Kapatma
Kredi Kartı İnternet Kullanımına Açma ve Kapatma