Yatırımcı Arıyorum

Kredi Kartı Cazibesi

Kredi kartı; bankalar tarafından verilen, nakit ödeme ve taksitli alışveriş yerine kullanılan para kartlardır. Elimizde nakit bulunmadığı zamanlarda kurtarıcı olsa da, zamanında ödenmeyen kart borçları, kişinin uykularını kaçırıyor hatta icralık olabiliyor.

Kredi kartı kullanımını yanlış anladığımız kesin. Kredi kartını güvence gibi görsek de ödeyeceğimizin üstünde harcamalar yapıldığı muhakkak. Ayrıca bazen tek kart bile yetmiyor, birkaç bankanın kredi kartını kullanıp, borç üstüne borç yapabiliyoruz.

Kredi Kartını Kullanma

Kredi kartı, içinde belli bir para veya ödeme limiti bulunan, kişinin maaşının belli bir katına göre düzenlenip verilen ve nakit yerine geçen kartlardır. Peki, siz kredi kartını gerçekten doğru kullanıyor musunuz?

Kredi kartını kullanırken, dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var. Bunlara dikkat edildiğinde kredi kartı bize yük değil, gerçekten ihtiyaçlarımızı gideren bir araç olmaktadır. En önemlisi de kredi kartını tıpkı bedavaymış ve geri ödemesi olmayacakmış gibi kullanılmasından vazgeçilmesi gerekir.

Kredi Kartını Kullanmanın Yolları

Kredi kartı kullanmanın en iyi yolu, kartı yalnızca ihtiyacınız olduğunda kullanmaktır ve yalnızca ihtiyacınız kadarını kullandığınızdan, geri ödemenizi rahatça yapabilirsiniz. Bu şekilde kullanıldığında, kredi kartları günlük harcamaları ödemek için uygun bir yol sunabilir ve karta bağlı kredi kullanmanıza, ödüller ve indirimler kazanmanıza, borcunuzu ödemenize veya zaman içinde ödeyeceğiniz bir satın almayı finanse etmenize yardımcı olabilir.

Ancak dikkat etmezseniz, kredi kartına ait borcun yüksek faizlerine, borcun artmasına ve kredi notunuzda düşüşe neden olabilir. Kredi kartı özellikle internet alışverişlerinde,  alışveriş yapmak için daha kolay ve güvenli bir alternatif olmaktadır.

Kredi kartları, mali durumunuzu yönetmenize ve kredi geçmişinizi oluşturmanıza yardımcı olacak faydalı bir araç olabilir. Ayrıca kredi kartınız kaybolursa ya da çalınırsa, kolayca değiştirilebilir. Bu özelliği ile nakit paradan daha güvenlidir. Nakit para çalınır ya da kaybolursa geri gelmesi mümkün olmayabilir. Kredi kartını internet ortamında kullanırken dikkat etmeniz gereken husus, güvenli ve tanınan internet sitelerinden alışveriş yapmak olmalıdır. Aksi takdirde güvenlik zafiyetlerinden yararlanan kişilerin kredi kartına bağlı bilgilerinizi çalıp kullanması olasılığı da bulunmaktadır. Bu yüzden hem alışveriş sitelerinde hem de ATM’den para çektiğinizde dikkatli olmanız gerekir.

Kredi Kartlarını Stratejik Olarak Kullanma

Bir kredi kartı, stratejik olarak kullanıldığında çok sayıda fayda sağlayabilir. Ancak, yüksek faiz ücretlerine, borcun artmasına ve nasıl kullandığınız konusunda dikkatli değilseniz, krediniz üzerinde olumsuz bir etkiye yol açabilir. Bütçenizi ve finansal durumunuzu takip etmenize yardımcı olacak birkaç uygulama;

  • Ödemelerinizi zamanında yapın. Ödeme geçmişiniz, kredinizi etkileyen önemli faktörlerden biridir. Aylık ödemelerinizi geç yaparsanız, kredi puanınızı olumsuz etkileyebilir ve muhtemelen gecikmiş bir ücret ödeyebilirsiniz
  • Kredi kartı borcunuzu tam zamanında ödeyin. Bakiyenizi tam ve zamanında ödemek, yüksek faiz ücretlerinden kaçınmanıza yardımcı olmaktadır. Hesap özeti bakiyenizin tamamını ödeyemiyorsanız, mümkün olduğu kadarını ödeyin ve en azından minimum ödemeyi zamanında yaptığınızdan emin olun
  • Sadece nakit olarak ödeyebileceğiniz şeyleri satın alın. Bu fazla harcamadan kaçınmanıza ve her ay bütçenize sadık kalmanıza yardımcı olur
  • Kredi limitinizin çok altında kalın. Kişisel kredi kullanım oranı – borçlu toplam denge ve bütün kredi kartlarıyla ilgili toplam kredi limitleri arasındaki oran- kredi puanlarını hesaplamak için kullanılan kriterlerden biridir. Tipik olarak, düşük bir oranın kredi puanları üzerinde olumlu etkisi olurken, yüksek bir oranın olumsuz etkisi vardır

Kredi Kartını Doğru Kullanmanın Yolları

Her banka, farklı fırsat ve limitleri ile pek çok kredi kartını müşterisinin kullanımına sunmaktadır. Kartı alan müşteri, bazen gerçekten ihtiyaçları için kartı kullansa da bazen ölçüyü kaçırabilir. Bu da kendisini zor duruma sokar, mali ve psikolojik olarak yıpratabilir.

Kredi Kartı Seçimi

Bir kredi kartını bankadan talep etmeden evvel, kartın size sunduğu imkânları iyice araştırmanız gerekmektedir. Bazı kartlar sadece yaptığınız alışverişte tek çekim imkânı verirken, bazı kartlar ise taksitlendirme imkânı verir. Bazı kartlar, alışveriş sitelerinde indirim kuponu kazandırırken, bazıları da bonus para hesabınıza yüklemektedir. Ayrıca bazı kredi kartları, bir başka hesaba ya da ibana havale yaparken belli bir miktar ücret kesmekte, bazı kartlarda ile havale gönderim ücreti gibi ücretler almamaktadır.

Ücret talep etmeyen banka kartlarını seçmeniz yararınıza olacaktır. Kartı alırken, harcarken kazandıran kartlardan tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Böylece yapacağınız alışverişlerden gelen bonusları biriktirerek, bazı alışverişlerinizi bedavaya getirmeniz mümkün. Ya da seyahatinizi daha uyguna getirebilir, sürekli uçakta seyahat ediyorsanız, biriken mil puanlarınızla, bir sonraki seyahatinizi ücret vermeden yapabilirsiniz.

Sizin için doğru kart türü, kazanmak istediğiniz ödüllerin türüne, yaşam tarzınıza ve harcama alışkanlıklarınıza bağlı olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken bir hususta, kredi kartlarının yıllık kullanım ücretleri. Yıl boyunca kartlara yapılan ödemelerin harici, bir de yıllık kart kullanım ücretlerinin kesildiği kartlar da mevcut. Sizin yapmanız gereken, kart seçimi yaparken, yıllık kullanım ücreti ödemeyeceğiniz kartlardan edinmek. Aksi halde, her yılsonu, bankanın takdir ettiği ücret kadarı ya da cebinizden 80 ila 100 TL civarında fazla bir para çıkacaktır.

Borcunuzu Zamanında Ödeyin

Ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz yapmak, sorumlu bir borçlanma modeli oluşturmanıza yardımcı olabilir ve kredinizi artırmanıza yardımcı olurken, geç ödemeler kredi notunuzu olumsuz etkileyebilir.

Kart harcamalarınıza ait her dönem ekstreler, posta ya da e-mail yoluyla tarafınıza gönderilmektedir. Kartlarınızdan alışveriş yaparken size verilen faturalar ile ekstredeki harcamalarınızı karşılaştırmanız da gerekir. Böylece yapmadığınız bir alışveriş var ise bununla ilgili itirazlarınızı yapabilirsiniz.

Bu ekstrelerde bulunan asgari ödeme, borcunuza karşı en düşük yapmanız gereken ödemeyi gösterir ancak, sadece asgari ödemeyi yaptığınızda, borç faizlenecek ve bir süre sonra daha da birikecektir. Bu nedenle, mümkün olduğunca borcun tamamını kapatın ya da asgari ödemenin üstünde bir ödeme gerçekleştirin.

Alışveriş Çılgınlığı Günlerine Kapılmayın

Bazı günler vardır ki, o gün mal ve hizmetlere yapılan indirim fırsatları, insanları cezbeder ve tabiri caizse alışveriş çılgınlığı yaşanır. Tabi bu da kredi kartlarına yüklenmelere ve aşırı borçlanmalara neden olmakta.

Amerika’da, Şükran gününden sonraki Cuma günü yaşanan alışveriş çılgınlığı, Kara Cuma olarak tüm dünyadaki yerini aldı. Tabii ki ülkemizde de o gün alışveriş çılgınlığı yaşanıyor. Ürünlere yapılan yüzde 70–80 ve 90 fiyat indirimleri, her ne kadar fark etmesek de kredi kartlarına yüklenilmesine ve bu da ödemekte güçlük çekeceğimiz miktarlar olarak bize geri dönüyor. Yapılması gereken aslında çok basit. Bu çılgınlığa kapılmamak. Çünkü bu alışveriş çılgınlığı, hiç ihtiyacımız olmayan ürünleri, sadece fiyatı çok düşük diye almamızı sağlıyor ki bu da keseye zarar.

Alışveriş yapmak için böyle günlere ihtiyacınız yok aslında. Pek çok firma, yılın belli zamanlarında indirimler yapıyor. Bu günleri takip ederek, gerçekten ihtiyacınız olan ürünleri almanızda yarar var. Böylece asla ödeyemeyeceğiniz ya da ödemek için kredi çekmeye mecbur kalacağınız durumlarla da karşılaşmazsınız.

Ayrıca borcunuzu bitirinceye kadar da kartınız ile alışveriş yapmamanız önemli. Yapacağınız her fazladan alışveriş, kart borcunuzun sürekli artmasını ve borcunuzu ödemenin daha da uzayacağını gösterir ve sizi mali açıdan sıkıntıya sokabilir. Bu sebeplerden dolayı kredi kartını doğru kullanmanızda yarar var.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz