yatırımcı arıyorum

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi Kartı Gecikmesi

Kredi kartları bankaların bizlere sağladığı limit oranında kullanma şansına sahibiz. Ancak bu kullanımı doğru şekilde yapmamız gerekmektedir. Diyelim ki aylık ödememizi ekstre geldiğinde 1000 TL olarak 30.12.2019 tarihinde yapmamız gerekiyor. Bu tarihte iki farklı ödeme yapabiliriz. İsterseniz asgari ödemesini yapabiliriz istersek de aylık ödemenin tamamını yapabiliriz. Ancak eğer o gün gelip ödeme yapılmazsa banka sizden faiz ile gelecek ay daha yüksek bir ödeme yapmanızı isteyecektir. Sadece bu durum olmayacaktır aynı zamanda bu geciken ödeme nedeniyle kredi notunuzda büyük oranda düşecektir. O nedenle size tavsiyemiz borcunuzu tarihinde ve tam olarak yapmanızı tavsiye ederiz.

Gecikme Faizi Hesaplama

Geciken borç için banka sizden faiz alacaktır. Bu faiz bir gün geçse de bir ay geçse de sizden talep edilecektir. Ancak hesaplaması biraz farklı yapılmaktadır. Aylık faiz oranı üzerinden hesap yapılmaktadır. Faiz hesaplaması asgari tutar kısmına gecikme faizi uygulanırken, geriye kalan borca ise akdi faiz uygulanacaktır. Asgari tutar 1000 TL limitle bir kartta 400 TL olacaktır. Geriye kalan borç ise 600 TL olacaktır. Gecikme faizi ve akdi faiz merkez bankası tarafından yıl içerisinde 4 kez belirlenmektedir. Hesaplamalar o oranlar üzerinden yapılacaktır.

1 Ekim 2018 tarihinde Merkez bankası tarafından yapılan açıklama ile gecikme faizi %2,75, akdi faiz ise %2,25 olarak hesaplanacaktır. Eğer asgari tutarın tamamını öderseniz bir ay boyunca kartınıza faiz işlemeyecektir. Asgari tutar için tam olarak ödeme de yapılmaz ise faiz işleyecektir. Tabi bir ay boyunca ödemezseniz işlem aylık olarak yapılacaktır. Ancak son ödeme tarihi geçtikten 10 gün sonra ödemenizi yaparsanız diğer ay sonunda sizden bu süre için faiz alınacaktır. Son olarak bilinmesi gereken işleyecek faize ek olarak devlet tarafından alınacak ve banka tarafından özel olarak alınacak olan KKDF için %15, BSMV için %5 ek vergi kesintisi de hesaplara eklenecektir. Eğer kendi kredi kartınız için gecikme bedeli hesabı yapacaksanız bu iki bilgiyi de işleminize eklemeniz size doğru rakamların verecektir. Bizim size tavsiyemiz kredi kartınızı gününüzde ödemeniz ve bu hesaplamalar ile uğraşmamanız olacaktır.

Borç Ödeme Geciktirme Limiti

Örneğin bir bankada kredi kartınız var. Ve bu kartınızın borcunu 1 yıl içerisinde 3 kez asgari ödeme tutarını ödemediniz. Banka sistemi tarafından otomatik olarak bloke konulur. Kartınızın tüm limiti tutarınca olan borcu ödemediğiniz sürece kredi kartınız kullanıma açılmamaktadır.

Ayrıca, bankalar tarafından 2. aydan sonra ödemesi geciken kredi kartı borcunuz için yasal takip başlatılabileceğini de unutmayın.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

okuma süresi: 1 dk
0