Yatırımcı Arıyorum

Kredi Kartını Doğru Şekilde Kullanmanın Faydaları

Kredi kartı bankaların müşterilerine sunduğu post makinesinin olduğu her yerde kullanılabilecek bir araçtır. Kredi kartları nakit yerine geçen bir ödeme yöntemidir. Kredi kartı kullanan kişilerin belirli bir limiti vardır. Kredi kartı almak isteyen kişilerin pek çok bankadan kredi kartı alabilmesi mümkündür.

Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kredi kartı kullanıcılarına pek çok imkân tanır. Acil nakit ihtiyacının karşılanması, alışveriş esnasında taksit fırsatı sunması, kredi kartını kullandıkça para puan kazanma şansı gibi imkânlar sunar.

Kredi kartının doğru şekilde kullanılmasının faydaları şu şekildedir;

 • Kredi kartının borçlarını düzenli şekilde kullanmanız halinde bankalar tarafından kredi alınması daha kolay olacaktır.
 • Kredi kartını kullanırken nakite ihtiyaç duymanız halinde nakit avans kullanarak nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
 • Alışveriş esnasında taksit fırsatı sunmayan yerlerden kredi kartlarınız sayesinde taksitli alışveriş yapabilirsiniz.
 • Kredi kartının kullanım yerlerinden biri internetten yapılan alışverişlerdir. Kartını doğru şekilde kullanan kişilerin internetten alışveriş yapabilme fırsatları vardır.
 • Kredi kartının doğru kullanımı günlük hayatı oldukça kolaylaştırmaktadır. Fatura, kira ve diğer ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatı vererek zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.
 • Kredi kartı ödemeleriniz esnasında gelir düzeyinizi aşmayarak kartı doğru şekilde kullandıysanız ödemeyi ATM ve internet bankacılığı üzerinden kısa sürede yapabilirsiniz.
 • Kredi kartının doğru şekilde kullanılması kredi kartını kullanan kişilerin nakit para taşımalarına ihtiyaç kalmamasına yardımcı olur. Bu sayede daha kolay ödeme yapılabilir.

Kredi Kartı Nasıl Doğru Biçimde Kullanılır?

Kredi kartının faydalarından yararlanabilmek için doğru şekilde kullanılması gerekir. Kredi kartları kullanım şekline göre avantaj ve dezavantaj sağlayabilir. Bu nedenle kredi kartının avantajlarından yararlanmak isteyen kişilerin kartı doğru şekilde kullanması gerekir. Kredi kartının doğru kullanımı şu şekildedir;

 • Gelirinize göre harcama yapmalısınız

Kredi kartlarını kullanan kişiler harcama yaparken geri ödeme yapacaklarını düşünmezler. Bu nedenle karttan yapacağınız harcamaları gelir düzeyinizi ve temel harcamalarınızı hesaplayarak geride kalan bütçenize göre ayarlamalısınız. Bankalar kredi kartı isteyen kişilerin gelirlerine uygun olarak kart limiti belirler. Bu nedenle kartın kullanımında en önemli noktalardan biri gelir düzeyinizdir.

 • Taksitle yapılan harcamaların not edilmesi gerekir

Taksitle alışveriş yapılması istenen vade boyunca belirli bir faiz oranıyla taksitlendirmeyi ifade etmektedir. Taksitlendirilen harcamaların not edilmesi gelecek aylarda yapılacak harcamaları planlamakta yardımcı olacaktır.

 • Hesap kesim tarihlerine dikkat edilmeli

Hesap kesim tarihleri harcamaları düzenleyebilmek için önemlidir. Bir ay boyunca hesap kesim tarihlerinden önce yapılan tüm harcamaların aynı ayın içinde ödenmesi gerekir. Kredi kartı kullanıcıları hesap kesim tarihinden sonra harcama yaparsa gelecek ay ödeme yapacaklardır. Bu nedenle acil durumda kullanımı gereken kartın ödemesi için miktarınız yoksa hesap kesim tarihinden sonra harcama yaparak ödemenizi gelecek ay yapmanız mümkündür.

 • Düzenli ödeme yapılmalıdır

Düzenli ödeme yapılan kredi kartı sahiplerinin kredi notu yükselir. Hesap kesim tarihinin hemen ardından ödemelerinizi yapmanız halinde düşük limitli olan kartların bile kredi notu yükselir. Bu nedenle düzenli ödemeler yapmalısınız. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi kartı borçlarını geç ödedikleri görülmektedir. Kredi Kartlarının Cazibesi

 • Kredi kartının sağladığı kampanya ve indirimleri takip edin

Kredi kartlarından harcama yapıldıkça yapılan harcama türüne göre bankalar kart sahiplerine kampanyalar ve indirimler sunar. Kredi kartı kullanıcıları harcama yaptıklarında kazandıkları puanları ve bu puanları hangi kampanyada ve nerede kullanacaklarını öğrenerek kampanyalardan faydalanmaları mümkündür.

 • Kartınızın yalnızca asgari tutarını ödemeyin

Kredi kartının yalnızca asgari tutarını ödemek kart sahiplerini bir borç sarmalına sürükleyecektir. Eğer sürekli olarak kredi kartı borcunun asgari tutarını ödüyorsanız kredi notunuz düşecektir. Kredi notunuzun düşmemesi ve sürekli borç sarmalına girilmemesi için asgari tutarda ödeme yapmaya dikkat etmelisiniz.

 • Kredi kartı limiti doğru şekilde belirlenmeli

Kredi kartı limitini kart kullanıcılarının gelirleriyle doğru şekilde belirlenmesi gerekir. İhtiyaç duyulan para miktarının çok üstünde belirlenen bir limit kart kullanıcılarının gereksiz harcamalar yapmasına neden olabilir. Bu nedenle limitin gelir düzeyine göre belirlenmesi gerekir.

 • Kullandığınız kartın özelliklerini bilmelisiniz

Kredi kartını kullandığınız bankanın belirli özellikleri vardır. Kartların özelliklerini bilmeniz kredi kartının doğru kullanımı için önemlidir. Kredi kartı kullanıcılarının kartlarında sahip oldukları özellikleri bilmeleri kartı daha verimli kullanabilmelerine yardımcı olur.

 • Birden fazla kredi kartı kullanımı yapmamaya çalışmalısınız

Birden fazla kredi kartının takip altında tutulması zordur. Bu nedenle birden fazla kredi kartı olan kişilerin ihtiyaç duymadığı kartları kapatması gerekir. Birden fazla kullanılan kartın takibini yapamayan kişiler gelirinden fazla harcama yapabilir.

 • Kredi kartı borcunu ödemek için diğer kartlardan ödeme yapmayın

Kredi kartı borcu olan kart kullanıcıları borcunu ödeyebilmek için diğer kartlarından yardım almaya çalışır. Bu durumda bir kartınızda olan borcu kapatırken diğer kartınıza borcunuz oluşur ve sürekli bir borç döngüsü içine girilir. Bu durumun önüne geçebilmek için kart borçlarınızı ödemek için diğer kartlarınızı kullanmak yerine başka bir yol düşünmelisiniz.

 • Kredi kartı ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz

Kredi kartı ödemelerinin düzenli olması oldukça önemlidir. Bu nedenle banka kartınıza otomatik ödeme talimatı vererek düzenli şekilde ödeme sağlayabilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanmanın Avantajı Nedir?

Kredi kartı kullanmanın pek çok avantajı vardır. Kredi kartı kullanıcılarına günlük işlerde kolaylık sağlamak gibi pek çok avantaj sunar. Kredi kartının kullanıcılara sağladığı avantajlar şu şekildedir;

 • Kredi kartı kullanmak nakit taşımaktan daha avantajlıdır

Nakit para taşımanın dezavantajlarından biri paranın yetersiz olması ve kaybolabilme ihtimalidir. Nakit para kullanan kişiler genellikle cüzdan taşırlar ve cüzdanın kaybolması halinde para kaybedilir. Kredi kartında ise şifrenin bilinmesi halinde işlem yapılabilir. Kredi kartı kullanan kişilerin kartını kaybetmesi halinde iptal etme işlemleri oldukça kolay şekilde yapılacaktır. Bankalar kredi kartlarının kaybolması ihtimaline karşı kullanıcılarını korumak için kartın kullanımını durdurur. Aynı zamanda kredi kartı limitiniz dahilinde harcama yaparken yanınızda olacak nakitten daha fazla harcama yapabilme şansınız vardır.

 • Kredi kartı kullanımı kredi notunu yükseltir

Kredi kartının sağladığı avantajlardan biri kredi notu yükseltmektir. Kredi ihtiyacı duyan kişilerin bankalarla iletişim kurduğunda kredi notuna bakılır. Ödemelerin düzenli şekilde yapılması kredi notunu en çok etkileyen unsurlardan biridir. Kredi kartını kullanan kişilerin ödeme aşamasında zorluk yaşamaması için harcama tutarına sürekli olarak dikkat etmesi gerekir. Dikkat edilmediğinde borç sarmalına sürüklenerek kredi notunuzu düşürebilirsiniz. Bu durumun önüne geçebilmek için giderlerinizi düzenli şekilde not edebilirsiniz.

 • Son ödeme tarihine kadar yapılan ödemelere faiz işlenmez

Kredi kartınızın kesim tarihinden sonra son ödeme tarihine kadar kart borcuna faiz işlenmez. Kart sahiplerinin son ödeme tarihine kadar kart borçlarının tamamını veya asgari tutarını ödemesi halinde faiz ödemelerine gerek kalmayacaktır. Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

 • Kur fark etmeden ödeme işlemi yapabilirsiniz

Kredi kartlarından yurtdışından bir ihtiyacınızı karşılamak için ödeme yapmanız halinde kart bilgilerinizle para birimi değiştirmeden ödeme yapabilirsiniz. Bankalar tarafından kur dönüşü otomatik olarak yapılır ve kart kullanıcısının para birimini değiştirmesine gerek kalmaz. Bankalar kur dönüşümü yaptıkları için belirli bir oranda marj ekleyebilir.

 • Kredi kartları zaman ve kolaylık sağlar

Kredi kartları sayesinde ödeme işlemleri, alışveriş gibi işlemler sayesinde zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda günlük hayatınızı kolaylaştıracaktır.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz