Yatırımcı Arıyorum

Kredi Notları Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu Hesaplama

Bugün bankaların müşterilerine bakış açısı ve teknikleri bir hayli değişmiştir. Müşterilerin menfaatine gerçekleşen bu değişimler çeşitlenen krediler ile de güçlenmiş durumda. Ancak yine de kredi notları önemini korumakta. Biriken ve sadık kalınmamış kredi kartı borçlarının bile etkilediği kredi notları banka kredisi almanızda engel teşkil edebilir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

Kullanılmayan banka hesaplarınızın kredi notunuzu düşürebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu sebeple kullanmadığınız hesaplarınızı kapatınız. Kredi kartı olanların ve kredi başvurusunda bulunanların finansal davranışları kredi notlarını belirlemektedir. Hakkınızdaki tüm bilgiler bir havuz sisteminde toplanmakta ve kredi notunuz oluşturulmakta. Kredi notunuzu oluşturan bilgiler beş yıl boyunca gölgeniz gibi sizi takip etmektedir. Ne zaman, hangi koşullarda ve nasıl krediye ihtiyaç duyacağımızı bilemediğimizden, kredi notumuza her daim dikkat etmemiz son derece önemlidir. Kredi kayıt bürosu ve merkez bankasının tuttuğu kayıtlar neticesinde kredi alıp alamayacağınız konusunda bankalar bu iki adresten hakkınızda bilgi ediniyor.

Kredi alacak yakınlarınıza kefil olurken de iki kez düşünmenizde fayda var. Kefil olduğunuz şahıs kredi borçlarını ödemez veya borcuna sadık kalmaz ise kefil olduğunuz için sizin de kredi notunuz etkilenecektir. Bankaların kredi verme politikaları değişiklik göstereceğinden bir banka size kredi vermez ise bir başka banka verebilir. Ancak aynı zaman diliminde kredi için birçok bankaya aynı anda başvurmak yanlış bir davranış olacak ve size olumsuz dönüşlere sebebiyet verecektir.

Belirli kriterlere göre düzenlenen kredi şartları neticesinde, bankalar mevcut geliriniz konusuna oldukça ilgili davranacaklardır. Almak istediğiniz kredi miktarına karşılık geri ödemelerde geliriniz yeterli olacak mıdır bankalar için bu önemli bir husustur.

Bankalar zaman zaman krediler hususunda promosyonlar yapmaktadır. Bu doğrultuda da kredi alabilirsiniz. Kredi alırken faiz oranlarına da dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Kredi çeşidine ve banka isimleri ve protokollerine göre kredi faizleri değişiklik göstermektedir.Kredi Oranlarını Araştırmak

Talep ettiğiniz kredi türüne göre her bir bankanın farklı farklı faiz oranlarını araştırmalı, karşılaştırmalısınız. Size en uygun faiz oranını seçmek size avantaj sağlayacaktır. Ayrıca mevduatınızın bulunduğu ve sürekli çalıştığınız bankadan kredi almak yahut ödeme koşullarında anlaştığınız taktirde bu bankayı öncelikle tercih etmenizi öneririz. Sürekli çalıştığınız bankanızdan düşük komisyon isteyebilirsiniz. Ayrıca sizi tanıyan bankanız kredi ihtiyaçlarınıza göre bakış açısını ve koşullarını esnetebilir. Ayrıca bir çok banka yıl sonlarına doğru esneklikler göstermektedirler. Bankalara bağlı kredi kartları borçlarınızı düzenli ödemeniz, ticari hayatınız ne kadar başarılı olduğu, kredi ilişkilerinizde sözlerinizi tutup tutmadığınız her zaman önünüze çıkacaktır.

Bugüne dek ticari faaliyetiniz olmadıysa bu noktada bankalar bireysel performanslarınıza dikkat edecektir. Kredi notunuz için tüm bunlar büyük önem taşımaktadır. Finansal geçmişinizin bir aynası olan kredi notunuz elbette bankalar için tek kriter değildir. Ancak unutmamak gerekir ki en önemlisidir. Çalıştığınız kurum, ne kadar zamandır çalıştığınız ve gelir durumunuz bankalardan kredi almanızı etkileyen diğer önemli faktörlerdir.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz