Yatırımcı Arıyorum

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Ticari Kredi Notunu Yükseltme Yolları

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu; en basit tanımıyla kişi veya işletmelerin bankalar açısından değerlendirilmesiyle ortaya çıkan karne notudur. Çıkarılan bu detaylı kredi raporunda, kişi veya şirketlerin bankalarla olan ilişkilerindeki güncel borçları, ödeme düzenleri, geçmiş dönem borçlanmaları ve kullandıkları krediler gibi tüm bilgiler yer almaktadır.

Bu bilgiler ışığında belirlenen not, kişi veya kuruluşların kredi almak istediğinde, muhatap banka tarafından değerlendirilir ve kredilerinin onaylanıp onaylanmamasında belirleyici olur.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi notunu oluşturan verileri TBB (Türkiye Bankalar Birliği) ve KKB (Kredi Kayıt Merkezi) kişi ve şirketin banka işlemlerinden düzenli olarak kaydetmektedir. Herhangi bir kişi veya şirket kredi için başvuruda bulunduğunda, ilgili banka bu bilgilere bu merkezlerden ulaşarak risk değerlendirmesi yapar ve ona göre karar verir. Ticari Kredi notunda ise, adı geçen şirketin kredi, firma bilgileri ve çek bilgileri gibi elde edilen veriler değerlendirme yapılarak kredi notu oluşturulur. Fakat burada özellikle belirtilmesi gereken nokta şudur; bir banka için yeterli olmayan bir not diğer banka için yeterli olabilir, çünkü kredi kullandırma kriterleri bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

Bu not sisteminde, kredi notu verilirken 1-1900 arası bir puanlama yapılır ve bu puanlama sistemine göre yapılan risk değerlendirmesi şu şekildedir:

  • 0-500: Kredi alma ihtimali en düşük olan puandır
  • 500-800: Kredi başvurusu talebi yapıldığında riskle bakılan puandır fakat ipotek veya kefil gösterme ile kredi verilebilir
  • 800-1100: Kredi alması olası, az riskli puandır
  • 1100-1400: Kredi notu iyi olan puandır
  • 1400 ve üzeri: Tüm bankalardan kredi alabilen puandır

Kredi ihtiyacı olan, kredi kartı kullanan veya kredi başvurunda bulunmak isteyen kişilerin merak ettiği bir konuda, kredi notunu belirleyen faktörlerin ne olduğudur. Bu faktörler şu şekildedir:

  • Kullanılan kredili ürün ödemelerinin zamanında ve miktarında yapılması,
  • Kredi kullanım sıklığı
  • Yeni kredili ürün alımı
  • Mevcut hesaplar ve borç durumu​

İhtiyaç duyulduğu takdirde hızlı bir şekilde kredi çekebilmek için kredi notunun yüksek olması gerekir. Ve bu notun yükseltilmesinde bazı stratejiler uygulamak ve zaman iki önemli faktördür. İşte, hem bireysel hemde ticari krediler için kredi notunu yükseltecek tavsiyeler:

Şirketlerde İşletme Kredi Notunu Artırma Yolları

Birçok küçük işletme sahibi, işlerini başarılı kılmak için yoğun bir tempoda çalışırlar. Yeni ürünler tasarlamaktan, müşteriler ve tedarikçilerle ilgilenmeye kadar pek çok konuda yoğun olan bu iş tempolarıyla, işlerini büyütmek için ekstra bir yol kat etmeye çalışırlar. Fakat bu yoğunluk içimde genellikle atladıkları bir şey vardır; kredi notlarının ne olduğu… Kredi notu çoğunlukla kredi ihtiyacı doğduğu zaman hatırlanır,  çünkü kredi alabilmenin temel şartlarından biri bu kredi notunun yüksek olmasıdır.

Bir işletmenin çapı ne olursa olsun bir noktada etkili bir şekilde işi başlatmak veya sürdürmek için kredi ihtiyacı doğabilir, bu da iyi bir ticari kredi notuna sahip olmayı gerektirir. Ve bu krediyi almak için kredi puanının yükseltilmesi gerekir. Ne yazık ki birçok küçük işletme sahibi için, işletme kredibilitesi oluşturmak yani kredi notlarını yükseltebilmek, anında sonuç alabilecek bir durum olarak görülür. Oysa geçmişte kredi kart ve kredi ödemeleri gecikmeler dâhil, her gecikme dikkate alınarak çıkarılan bu notu yükseltmek için zaman ve stratejiler uygulamak gerekir. Kredi Notu Yükselir mi?

Şimdi kredi notunu yükseltebilmek için yapılabileceklere beraberce bir göz atalım:

Fatura ödemelerini zamanında yapmak

Faturaların zamanında ödenmemesi ve hukuki bir kayıt oluşturulması işletmenin kredi notunu düşüren faktörler arasındadır. Özellikle alacaklı tarafından hukuki bir boyuta taşındıysa kredi notunda düşüşe sebep olan bu gecikmelerin, yapıldığı o dönemlerde zararı pek fark edilmese bile kredi almaya yönelik bir başvuruda kişi ya da kuruluşun karşısına çıkar. İşletmenin faturalarını son ödeme tarihinden önce ödemesi sadece kredi puanlarını artıracak iyi bir iş alışkanlık edinmeyi sağlamaz, aynı zamanda alacaklılarla iyi sürdürülen iş ilişkilerinin sağlıklı yürütülmesini de sağlar.

Kredi kullanımını sınırlamak ve borç seviyelerini düşük tutmak

Bir işletmenin bankalara, kredi veren kuruluşlara çok fazla borcu olması kredi puanını düşüren faktörler arasındadır. İşletmeyi yürütmek ve belirli harcamaları karşılamak için zaman zaman bir veya iki krediye ihtiyaç olsa da, önerilen genellikle döner borçların düşük tutulmasıdır. Düşük borç seviyelerini korumak, kredi kullanımını düşürür ve bu da kredi notunu yüksek tutmayı sağlar.

Kredi notunu düzenli olarak kontrol etmek

Birçok işletme sahibi şirketlerinin kredi puanlarını bilmezler. Bu kredi notunun önemini, kredi ihtiyacı doğduğu ve yaptıkları başvurular olumsuz sonuçlandığında fark ederler. Bu yüzden, kredi puanı düşmesine neden olabilecek hatalardan ve yanlışlıklardan kaçınmak için işletme kredi notunu periyodik ve düzenli olarak izlemek çok önemlidir.

Kredi kullanmaya çalışmak

Birçok finansal uzmana göre kredi notunu yükseltmenin en etkili yollarından biri kredi kullanmaktır. Kredi kartları ve krediler gibi birkaç işletme kredisi hesabı açmak, kurallara uygun olarak kullanmak ve zamanında geri ödeme yapmak kredi puanını yükseltir.

Hesapları kapatmaktan kaçınmak

Kredi hesaplarının yapılan ödemelerin ardından kapatılması çok görülen bir durumdur. Uzun zaman borçla cebelleşen biri, eline fırsat geçtiği zaman borcu ve ardından da kartları kapatmak ister. Çünkü ilerideki dönemlerde olası ihtiyaçta kullanım riskini kaldırmayı hedefler. Oysa bu durum şirket ve kişilerin kaçınması gereken yanlış bir seçimdir. Ve bu hesapların kapatılmasının işletme kredisi puanı üzerinde olumsuz bir etkisi olabilirken bu durum gerektiğinde çıkan kredi miktarını sınırlayabilir.

Kredi raporunda olan hataları düzelttirmek

Kredi raporunda yer alan en basiti bir adres hatası bile kredi notunu düşürebilir. Bu yüzden bu tür hatalar varsa ve fark ediliyorsa düzelttirmek kredi notunun yükselmesine yardımcı olur. Çıkartılan kredi not raporunu dikkatli bir şekilde inceleyerek fark edilmesi durumunda ilgili banka veya kuruma müracaat edilip düzelttirmesi yapılabilir.

Riskten kaçınmak

İşletme kredisi notunu yükseltmenin en iyi yollarından biri, ilk etapta bu krediyi tehlikeye düşürecek risklerden kaçınmaktır. Alacaklıları veya kart veren kuruluşları şüphelendirecek herhangi bir finansal faaliyetten kaçınmaktan gerekir. Firma veya firma sahibi gelecekte hiçbir şekilde riske girecek faaliyetlere girmemelidir.

Ek hesap kullanmak

​Nakit ihtiyaçlar, açılacak ek hesap ve karttan karşılandığında bu kredi notu yükseltilebilir. Puan yükseltirken özellikle alışverişlerin bu karttan yapılması yanında borcun bankaya zamanında geri ödemesi de çok önemlidir.

Nakit yerine kredi kartı kullanmak

KKB raporuna göre kredi notunun %35’i kredili ürün ödeme alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır. Bankalar üzerinden yapılan işlemler kredi notunu direk etkilediği göz önünde tutulursa, alışverişlerde kredi kartı kullanmak zamanında ödemek kaydıyla kredi notunu yükseltir. Ödemeler yapılırken zamanında yapılması önemli iken, asgari tutar yerine dönem borcunun ödenmesi kredi notunun yükseltilmesinde daha da etkili olur.

Kredi Notu Nerelerde Kullanılır?

​Kredi notu; kredi başvurusunda bulunulduğu zaman banka veya kredi veren kuruluşlar tarafından risk değerlendirmesi yapılmak üzere kullanılır. Fakat kullanım alanları sadece bu kadar ile sınırlı değildir. Ev ve araç kiralanırken, beyaz eşya alınırken, yeni bir iş görüşmesi yapılırken gibi durumlarda da değerlendirilen bir durum olmaya başlanmıştır. Düşünüldüğü zaman herkes karşısındaki kişinin borcuna ne kadar sadık biri olduğunu bilmek istemektedir.

Bunun yanında toplumda yanlış bilinen bir durum vardır. Kredi notunu öğrenmek için sorgulama yapmanın kredi notunu düşürebileceği düşünülmektedir. Bu doğru değildir, çünkü kredi notu düzenlemek farklı, sorgulamak farklı şeylerdir. Bunun yanında kredi notunu merak edenler,  pek çok bankanın sayfasında, mobil uygulamalarında ve E-Devlette sorgulama yapılabilmeleri mümkündür. Mortgage Kredisi Nedir?

Kredi Notu Yükseltme Yolları

Kredi notunu yükseltmek, bir işletmenin veya bireyin olası kredi başvurularında elinin boş dönme ihtimalini azaltmaktadır. Günümüzde, aynı zamanda mali prestijinin de göstergesi olarak kabul edilen bir durum haline gelmiştir. Bilinmelidir ki; kredi notunun istikrarlı olarak takip edilmesi, olası bir ihtiyaçta kredi çekilebilme şansını yükseltir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz