Yatırımcı Arıyorum

Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi Ön Onayı Ne Demek?

Kredi ön onayı, kredi çekmek isteyen kişilerin bankalara başvurması sonucunda olumlu veya olumsuz olarak dönüş aldıkları ilk aşamaya verilen isimdir. Olumlu olarak dönüş alan kişiler ilk onayı bu şekilde almış olurlar ve diğer değerlendirmelere giderler. Kredi ön onayı internet şubeciliğinden ya da telefon şubeciliğinden yapılan başvurular için verilir. Olumlu olan başvurunuz sonucunda gerekli evraklarla bankanın en yakın şubesine gitmeniz gerekir.

Ön Onaylı Kredi İçin Bankalar Nelere Dikkat Eder?

Bankalar internet ya da telefon ile yapılan başvurularda değerlendirme için gelirinize ve borç ödeme düzeninize, krediye başvurduğunuz tarihte olan borçlarınıza, ek gelirlerinize, kredi için başvuruda bulunduğunuz bankanın hesaplarında para giriş ve çıkış bilgilerinize bakar. Eğer incelenen gelir düzeyiniz ve borç ödeme düzeniniz ve diğer bilgileriniz uygunsa kredi ön onayını alırsınız. Eğer başvuruda bulunduğunuz bankada daha önce bir hesabınız yoksa banka bilgilerinizi kredi kayıt bürosundan alacaklardır. Bu nedenle kredi ön onayı alabilmeniz için gelir düzeyinizi dikkatlice inceleyin. Eğer kredi çekmek istediğiniz miktar gelir düzeyinizle geri ödemeyecek miktardaysa gelir düzeyinizi arttırmaya çalışabilirsiniz veya bankadan talep ettiğiniz miktarı azaltmaya çalışabilirsiniz. Bu sayede bankaların kredinizi geri ödeyebileceğinizi görmesini sağlayabilirsiniz.

Kredi için başvuruda bulunduğunuz tarihte borcunuzun bulunmaması veya borcunuz varsa bile düzenli şekilde ödemeniz önemlidir. Bu koşullara dikkat etmeniz halinde kredi ön onayını almanız mümkündür.

Kredi Onayı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi onayı için en başta istenen belgenüfus cüzdanıdır. Nüfus cüzdanının olmadığı durumlarda ikamesi olarak pasaportun kabul edildiği durumlar söz konusudur. Nüfus cüzdanı dışında sizden istenecek olan bir diğer belge gelir durumunuzu kanıtlayacak olan belgedir.

Bu belgeler şu şekildedir;

 • Ücretli çalışanlar için resmi gelir yazısı ya da gelir bordrosu
 • Emekli olan kişiler için emekli belgesi
 • Şahıs şirketine sahip olan kişiler için şirket belgeleri (vergi levhası, gelir vergisi beyannamesi)
 • Sermaye şirketine sahip olan kişiler için şirket belgeleri (vergi levhası, gelir vergisi beyannamesi)
 • Ek gelire sahip olan kişilerin ek gelirini kiradan sağlayan kişilerin kira gelirlerini gösteren bir belge
 • Ek geliri faiz olan kişiler için faiz gelirlerini gösteren hesap cüzdanları
 • Çiftçi olanlar için çiftçi belgeleri
 • Eğer konut kredisi için başvuruda bulunulduysa alınacak konutun tapu fotokopisi
 • Eğer taşıt kredisi için başvuruda bulunulduysa alınacak taşıta ait proforma faturası
 • Eğer ikinci el taşıt alabilmek için kredi talebinde bulunulduysa alınacak taşıtın ruhsatı

(beliritlen içerikler, kurumlara göre değişkenlik gösterebilir)

Kredi Ön Onayı Nasıl Alınamaz?

Kredi ön onayı alınamaması durumunda bazı durumlar söz konusu olabilir. Kesin bilgiyi alabilmeniz için kredi ön talebinizin red edilmesi durumunda banka ile iletişime geçmelisiniz.

 • Kredi ön onayı alamama sebebiniz kredi notunuzun düşük olması olabilir
 • Gelir durumunuzun düşük olması ve istediğiniz kredi miktarını geri ödeyemecek olmanız olabilir
 • Kredi için başvuruda bulunduğunuz esnada borcunuz olabilir
 • Daha önce kredi çekmeniz ve krediyi ödememeniz durumunda kredi ön onayı alamayabilirsiniz

Kredi Ön Onayı Neden Gereklidir?

Kredi ön onayı sizin zamandan tasarruf etmeniz için önemlidir. Telefon bankacılığının bu kadar gelişmediği zamanlarda bankaların müşterileri kredi başvurusunda bulunmak için bankaların şubelerine gidiyorlardı. Banka şubelerine giden ve uzun süre bekleyen kişiler sürecin sonuçlanması içinde uzun süre bekliyorlardı. Telefon bankacılığında yaşanan gelişmelerle insanların uzun süre bekleme süreleri düşmüş oldu.

Kredi ön onayı bankalar içinde gereklidir. Bankaların gelişen teknolojiyle kredi başvurusunda bulunan kişilerin hızlıca kredi risk derecelerinin hesaplanarak geri dönüş sağlamaları mümkün hale gelmiştir. Bu sayede hem bankadan kredi talep eden kişilerin zamanından tasarruf sağlanır hemde bankanın değerlendirmeleri hızlı şekilde yaparak zamandan tasarruf etmesi sağlanır.

Ön Onaylı Krediye Nasıl Başvurulur?

Ön onaylı krediler genellikle ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi için verilir. Ön onaylı kredi için başvuruda bulunduğunuz bankaya göre başvuru şekli değişse bile genellikle üç şekilde yapılır. Bankanın telefon hattıyla, sms yoluyla ve internet şubeciliğinden başvuru yapılabilir.

 • Telefon hattıyla başvuru yapılması

Ön onaylı kredi için müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hattını arayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Telefonla görüştüğünüz görevliye ön onaylı kredi almak istediğinizi söylediğinizde görevli kişi sizi gerekli şekilde yönlendirecektir. Bankadan bankaya sürecin değişmesiyle birlikte genellikle telefon hattı üzerinden başvurunuz direkt olarak alınır.

 • Sms yoluyla başvuru yapılması

Sms yoluyla başvuruda bulunulması için bankanın web sitesini ziyaret ederek gerekli numarayı bulabilirsiniz. Bankalar web sitesinde nasıl kredi başvurusu yapılacağını içeren bilgileri belirtir. Edindiğiniz bilgilerle sms üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

 • İnternet şubeciliğinden başvuru yapılması

Bankaların mobil şubelerinden ön onaylı kredi için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu şekilde başvuruda bulunmak istiyorsanız müşterisi olduğunuz bankanın mobil uygulamasını indirerek gerekli işlemleri sağlayabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi için Kredi Ön Onayı

İhtiyaç kredisi için kredi ön onayı daha kolay şekilde sağlanabilir. İnsanların genellikle ihtiyaç kredilerinde istedikleri tutar diğer kredi ürünlerin daha düşük miktardadır. Bu nedenle bankalar tarafından değerlendirilme süreci daha hızlı şekilde olabilir. İhtiyaç kredisi için başvuruda bulunduğunuzda bankanın istediği gerekli belgeleri sağlamanız süreci daha fazla hızlandıracaktır.

Daha önce müşterisi olduğunuz bankaya başvuruda bulunmanız daha hızlı şekilde sonuçlanmasına yardımcı olabilir. Bankanın müşterisi olduğunuz için banka sizden gelir belgesi istemeyebilir. Bankanın sizden belge istememesi halinde süreç daha hızlı şekilde sonuçlanabilir.

Taşıt ve Konut Kredisi için Kredi Ön Onayı

Taşıt ve konut kredisi için kredi ön onayını almak ihtiyaç kredisine kıyasla daha uzun sürebilir. Bunun nedeni alınacak taşıt ve konutun kredi verilmesi için gerekli şartları taşıyıp taşımadığının araştırılmasıdır. Başvuruda bulunduktan sonra banka tarafından taşıt veya konutun incelenmesi için bir görevli kişi atanır. Görevli kişi araştırmaları sonucunda bir rapor hazırlar ve kredi için engel bir durum varsa ön onay verilmez. Kredi için engel bir durum yoksa kredi ön onayı verilir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz