Yatırımcı Arıyorum

Kredi Sicili Nedir?

Kredi Sicili Ne Demek?

Banka Kredi Sicili Hakkında Bilgiler

Hepimiz biliyoruz ki hayat şartları oldukça zor. Zaman zaman beşeri olarak, zaman zamanda kurumsal kimliklerimiz ile bir takım şeylere yetemiyor ve kredi almak yani bankadan borç istemek durumda kalıyoruz. Bireysel ihtiyaçlarımız yahut kurumsal ihtiyaçlar, ev almak, aracımızı değiştirmek, evlenmek, tatile gitmek ve buna benzer bir çok ihtiyaçtan ötürü kredi için başvuruyoruz. Bankada oluşturduğumuz güven ve bir takım kriterleri cevaplayabilmemiz doğrultusunda banka bize belirli bir miktarda nakit para sağlıyor.

Biz de bu nakit ile ihtiyaçlarımızı gideriyor daha sonra belirli aralıklarla ödemek koşulu ile bankaya borçlanıyoruz. Bankalar da buna istinaden kredi verdikleri kişiler ve yaptıkları ödemeler ile alakalı bir sicil tutmaktalar. Bu sicil sizin borcunuza olan sadakatinizi yansıtmaktadır. Bu sicile de; kredi sicili denmektedir.

Zamanında Ödenmeyen Kredilerin Sorunları

Zamanında ödenmeyen krediler sicilinize eksi puan olarak yazılmaktadır. Burada önemli olan size en uygun krediyi doğru seçebilmek ve kredi borçlarınızı zamanı geldiğinde, tarihini geçirmeden ödemektir. Kredi borcunuzun gününü kaçırdığınız da sadece kredi sicili puanınız düşmemekte, ayrıca ödemenize faiz tutarı eklenmektedir. Bu yüzden kredi gününüzü geçirmemek son derece önemlidir. Kredi sicilinizin bozulması ise banka ile aranızdaki güven ve hukuku zedelediğinden bir daha kredi alma şansınız ve diğer bankalar ile aranızdaki münasebetinizde olumsuz anlamda etkilenecektir.

Bir daha ki kredi almanız ancak ipotek yahut teminat karşılığında gerçekleşebilir. Kimi bankalar bunları da kabul etmemekte ve kredi sicili bozuk olan kişi yahut kurumlara kredi vermekten imtina etmektedir. Kimler Kredi Kullanabilir?

Kredi sicilini sadece aldığımız krediler değil kredi kartı borçlarımızda etkilemektedir. Bankalar artık sadece kredilere değil kredi kartı borçlarına da titizlikle bakmaktadır. Ne zaman ve nasıl nakite ihtiyaç duyacağımız hiç belli olmaz. Bu sebeple ki kredi sicilimiz son derece önemlidir. Peki kredi sicili puanımız oldukça düşük diyelim. Bunu nasıl yükseltebilir ve kredi sicilimizi temizleyebiliriz? Evvela tüm mevcut borçlarınızı temizlemeniz gerekmektedir. Bunun için refinansman yahut borç yapılandırma yöntemlerine başvurabilirsiniz.

Borçlarınızı temizledikten sonra ancak kredi sicilinizi temizleyebilirsiniz. Kredi sicilinizin temizlenmesi bazen beş yılı bulmaktadır. Tüm bu sıkıntıları yaşamamak için size en uygun ve sizi dara sokmayacak krediyi almalı ve kredi borçlarınızı ve kredi kartı borçlarınızı zamanında, eksiksiz ödemelisiniz. Finansal kurum yani bankanız borçlarınıza ne kadar sadık olduğunuz ve verdiğiniz güvene çok dikkat eder. Sağlıklı bir kredi sicili de size hayatta her daim yardımcı olacaktır. İdari takip ve yasal takiplere takılmamak için borçlarınızı ödemek son derece önemlidir.

Banka Kredilerinin Düzenli Ödenmesi

Kredi kartlarımızın ve alacağımız kredilerin limitleri bu hususta oldukça önem taşıyor. Bu sebeple gelirinizi göz önünde bulundurmanız çok mühim. Özellikle kredi kartlarında sizin ihtiyacınızdan fazla olan limitleri düşürmenizi tavsiye etmekteyiz. Önemli olan bütçenize uygun bir kredi kartına sahip olmaktır.

Unutmamanız gerekir ki; kredi kartınızda, bankalardan aldığınız kredilerinizde tamamen sizin sorumluluğunuzdur. Gelirinizi ve giderinizi bilmek kredi sicilinizi olumlu etkileyeceği gibi, sizi bir takım sıkıntılardan da uzak tutacaktır.kobi vadisi

Yorumunuz