Yatırımcı Arıyorum

Kredili Mevduat Hesabı

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili mevduat hesabı, kredi veren bir kurumdan alınan bir hesap, sıfıra ulaşıp limit bittiğinde verilen bir kredi çeşididir. Kredili mevduat hesabı, hesap sahibinin, hesapta para yokken veya para çekme miktarını karşılamak için yeterli fonu almasa bile para çekmeye devam etmesine izin verir.

Temel olarak kredili mevduat hesabı bankanın, müşterilerin belli miktarlarda para ödünç almalarına izin verdiği anlamına gelir. Krediye faiz uygulanmaktadır. Kredili mevduat hesabı başına genellikle bir ücret ödenmektedir. Kredili mevduat hesabı faizi oranlarını ve alınan masrafları bankaların kendisi belirlemektedir.

Kredili Mevduat Hesabı Özellikleri Nelerdir?

Banka ile ilişkilerine bağlı olarak her müşteri için yetkilendirilmiş bir kredili mevduat limiti belirlenir. Müşteri belirlenen limite kadar para çekebilir. Kredili mevduat olarak çekilen paralar için bankalar faiz oranı uygulamaktadır.

Özellikleri

Kredili mevduat hesabı, herhangi bir banka hesabını koruyarak kullanabilen bir tesistir. Bazı sektör bankaları bu tesisi, hem maaş hem de tasarruf sahipleri için sunar. Nakit para, müşterinin hesap değeri, geri ödeme geçmişi veya kredi puanı temelinde verilir. Banka tarafından sağlanan, öngörülen süre içinde ödenmesi gereken kısa vadeli kredidir.

Kredi tutarı veya kredili mevduat hesabı, kullanım süresi için birkaç gün ile birkaç hafta arasında olabilir. Geri ödeme süresi banka tarafından belirlenir ve hesap ve kullanımı üzerinde tam yetkisi vardır.

Kredili mevduat hesabı, bankaların işletme sermayesi harcamalarını karşılamaları için nakit akışı açısından yardım sağladığı için önemli ölçüde faydalı bir özelliktir. İşletmeler genellikle müşterilerin ödemelerini beklemek zorunda kalırlar ve bu da kendi taraflarından ödemelerin gecikmesine neden olur. Cari hesaplardaki kredili mevduat desteğiyle, işletmeler müşterileri için hesaplardaki kullanılabilir fonların ötesinde çekler imzalayabilirler. Bu, işletmenin itibarını da korur.

Günümüz bankacılık sisteminde, çok sayıda banka temel tasarruf ve maaş hesaplarında kredili mevduat hesabı sağlamaktadır. Ancak, bu tesis herkese sunulmamaktadır. Sadece geri ödeme alışkanlıkları ve iyi kredi notu açısından iyi bir üne sahip müşteriler için bu tesis uygundur. Emekli aylığı alan kişiler de bu hizmetten yararlanmaktadır.

Ayrıca kredili mevduat hesabı belirli bir yıllık ücret talep etmektedir ve müşteriler istedikleri zaman hizmeti bırakma hakkına sahiptir.

Kredili mevduat hesabı, kredibilitenize bağlı olarak çoğu bankanın cari hesabınızla sunabileceği kısa vadeli bir kredi tesisidir. Banka hesabınızda olduğundan daha fazla para harcamanıza olanak tanır. Ödemelerde gecikme yaşandığı takdirde de aylık olarak yüzde 1,70 gecikme faizi uygulanır ve iki dönem boyunca ödenmediği takdirde, müşteri hakkında yasal takip başlatılmaktadır.

Kredili Mevduat Hesabı İçin Nasıl Başvurabilirim?

Banka hesabı başvurunuz sırasında kredili mevduat başvurusunda bulunabilirsiniz. Mevcut bankanızla bir kredili mevduat başvurusu yapmak isterseniz, bunu genellikle bankacılık uygulaması, çevrimiçi bankacılık, telefon ile ya da şube için yapabilirsiniz. Bazen hemen bir yanıt alabilirsiniz veya daha fazla bilgi gerekirse, normal bankacılık saatleri dışında başvurmanız, birkaç gün sürebilir. Mevcut bir kredili mevduat hesabını genişletmek istiyorsanız, aynı işlem gereklidir.

Kredili Mevduat Limitini Nasıl Alacağım?

Kredili mevduat limitleri, sadece başvurduğunuz banka hesabına değil, çok çeşitli faktörlere bağlıdır. Çoğu büyük bankalar, kredi mevduat ücretlerinin genellikle bankanın en kazançlı ürünlerinden biri olduğu göz önüne alındığında, şaşırtıcı olmayan bir tür kredili mevduat imkânı sunmaktadır.

Bununla birlikte istisnalar vardır. Krediye yeni başlayanlar veya iflas durumunda olanlar için temel banka hesapları, kredili mevduat hesabı kullanma eğiliminde değildir. Kredili mevduat hesabı olan bir banka hesabı ürünü için başvurmuş olsanız bile, kredili mevduat kısmını her zaman elde edemezsiniz. Tamamen bankanın inisiyatifindedir ve statüye tabidir.

Kişisel kredi değerliliği, değerlendirilecek kredi limitinin aşılması için başvuruda bulunulduğu anda, banka tarafından yaşınız, kazancınız ve kredi derecelendirme gibi faktörler dikkate alınacaktır. Bankanın bulgularına dayanılarak, size özel olarak hazırlanmış bir kredili mevduat imkânı sunulacaktır. Kredimi mevduat sınırlaması aylık gelirin 3 katıdır.

Ne Kadar Süre İçin Kredili Mevduat Alabilirim?

Belirli bir süre içinde sabit geri ödemeler olan kredilerin geri ödemelerinin aksine, kredili mevduat hesapları, kredi kartları gibi bir tür döner kredidir. Bu, mevcut bir kredili mevduata ekleyebileceğiniz (yetkili kredi mevduat limitiniz dahilinde kaldığınız sürece) veya tamamen bir gün ödeyip, bir sonraki güne aktarabileceğiniz anlamına gelir. Kredili mevduat hesapları, banka yetki verdiği sürece ve katlanılan ücretleri ödediğiniz sürece kullanılabilir.

Kredili Mevduatların Maliyeti Nedir?

Bankaların kredili mevduat hesapları için ücret alabileceği bir dizi yol vardır. Eğer geçerli bir hesabınız varsa ve düzenli bir kredili mevduat kullanıcısı iseniz, geçiş yapmak istiyorsanız, kullanacağınız mevduat hesabı için ne kadar borçlandırılacağınızı hesaplayın. İlk bakışta ucuz gibi görünen şey, uzun vadede maliyetli bir hata olabilir.

Bankaların Kredili Mevduat Hesabı için Alabileceği Ücretler:

  • Aylık olarak tabir edilen ve çektiğiniz tutar üzerinden hesaplanan faiz. Her banka yüzde oranını kendisi bilerler. Örneğin Ziraat Bankasının aylık faizi %2’dir
  • Borç geri ödenene kadar günlük ücret alınır. Bu, borçlu olduğunuz miktara bağlı olarak sınırlandırılabilir. Ve önceden belirlenmiş miktara da kapatılabilir
  • Kredili mevduatınızı ilk kurduğunuzda ya da kullandığınızdaki düzenleme ücreti
  • Haftalık ücret

Günlük Ücret Esaslı Ücretler

Günlük kredili mevduat ücretleri, toplam kredili mevduat tutarınıza bağlı olarak, genellikle katmanlı bir yapı üzerinden ücretlendirilir. Bu, ücretlerinizin hesaplanmasını kolaylaştırabilir, ancak yüksek bir seviyeye kayarsanız, aylık kredili mevduat ücretinizde önemli bir artışa neden olabilir. Günlük ücretli esas kredili mevduat ödemeleri, neredeyse her zaman faiz bazlı kredili mevduatlardan daha yüksektir.

Kredili Mevduat Hesabı Varsa Banka Hesaplarını Değiştirebilir miyim?

Evet, kredili mevduat hesabı bulundurmak, mevcut bankanızı değiştirmeniz için engel teşkil değil. Geçiş hesabı işleminiz sırasında kredili mevduat hesabı için başvurabilirsiniz. Daha sonra yeni bankanız, kredibilitenizi değerlendirmek için bir kredi kontrolü yapar ve size bir kredili mevduat teklifi sunulur veya reddedilir.

Kredili Mevduat Ücretlerini Kullanmaktan Kaçınmak

En basit çözüm, ihtiyacınız olabilecek sınıra kadar ücretsiz bir kredili mevduat hesabı sunan bir banka hesabına geçmektir. Kredili mevduatınıza düzenli olarak girersiniz ancak bunu yapmak istemiyorsanız birçok banka, sınırınıza yaklaştığınızda size bir uyarı e-postası veya kısa mesaj gönderecek ücretsiz bir hizmet sunar.

Tüm finansal durumunuza ve kredili mevduatınız için alınan ücretlere bağlı olarak, kredili mevduatınızın ödemesini tamamen yapmak mantıklı olabilir. Bir toplu ödeme veya daha küçük taksitler halinde ödemeyi göze alamıyorsanız, borçlandırılmakta olduğunuz kredili mevduat ücretleri nedeniyle, para transferi kredi kartı düşünmeye değer olabilir.

Kredili Mevduat Koruması

Kredili mevduat koruması, müşteriye çek hesaplarını yönetmek için değerli bir araç sağlar. Bankalar bunun için belli bir ücretle hizmet verdiğinden, kredili mevduat koruması idareli ve acil durumlarda kullanılmalıdır. Kredili mevduat korumasının tutarı hesaba ve bankaya göre değişir. Kredili mevduat koruması kullanmanın artıları ve eksileri vardır.

Genellikle müşterinin kredili mevduat koruması eklemesi talebinde bulunması gerekir. Kredili mevduat koruması aşılırsa, finans kurumu korumayı hesaptan çıkarabilir.

Genel Olarak Açıklarsak;

Kredili mevduat hesabı, müşterinin hesaplarında yetersiz para olsa bile müşterinin faturalarını ödemeye devam etmesini sağlar.

Kredili mevduat hesabı diğer krediler gibidir, müşteri krediye faiz öder ve kredili mevduat hesabı durumunda, genellikle bir kerelik yetersiz fon ücreti alınır.

Herhangi bir kredide olduğu gibi, borçlu da vadesi geçmiş bir kredinin ödenmemiş bakiyesine faiz öder. Genellikle, krediye olan faiz, kredi kartlarına olan faizden daha düşüktür. Bu da kredili mevduatı acil bir durumda kısa vadede daha iyi bir seçenek haline getirir.

Kredili mevduat koruması, bazı bankalar tarafından hesapları sıfıra ulaştığında müşterilere verilen bir kredidir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorum(1)

  1. Cevap yaz
    figen yorumu:

    sanal kart

Yorumunuz