Yatırımcı Arıyorum

Kripto Para Borsaları

Kripto Paraların İşlem Gördüğü Borsalar

Kripto para birimleri son yıllarda fazlasıyla rağbet gören ve yatırımcıların göz bebeği konumunda yer alan unsurlar olarak değerlendirilmektedir. Kripto para türlerine dayalı olarak da kurların sürekli artış ve azalması durumları da gündeme gelmekte olup; bu tür grafiklerin de yatırımcılar tarafından baz alındığı durumlar da söz konusu olmaktadır. Kripto paralara dayalı borsalar içerisinde bu tip oynamalar söz konusu olmakla beraber dalgalanmalara bağlı olarak kâr ya da zarar durumları da yatırımcıların karşı karşıya kalacağı sonuçlar olarak görülebilecektir.

İşlem Gören Kripto Para Borsaları

Binance

Binance yaygın olarak kullanılan kripto para birimi borsaları arasında yer almaktadır. Çin merkezli bu kripto para borsası içerisinde günlük 1 milyar dolarlık işlem yapılmaktadır. Komisyon oranlarının da %0.1 oranında olması da bu borsaya olan talebin olmasını sağlayan etkenler arasında da yer alan temel sebepler arasında başı çekmektedir.

KuCoin

Alibaba Group’a ait olan KuCoin borsası da 150’den fazla kripto para seçeneğini yatırımcılara sağlayan bir borsa türü olarak değerlendirilmektedir. Para yatırma işlemleri esnasında herhangi bir komisyonun alınmaması ile öne çıkan KuCoin borsası; alım satım işlemleri esnasında ise %0.1 oranında bir komisyon talep etmektedir. Sanal paraları oldukça ucuz meblağlar karşılığında almayı da sağlamakla biliniyor.

CoinBase

Herhangi bir para transferi ya da ticaret için komisyon almayan borsalar arasında yer alan CoinBase; sanal paralar üzerinden güvenilir bir biçimde ticaret yapmayı da sağlamaktadır. Singapur, Avustralya, Kanada, İngiltere ve ABD’de faaliyet gösteren CoinBase; ülkemiz üzerinden herhangi bir alım satım işleminin gerçekleştirilmesine müsaade etmemesi ile de bilinmektedir.

Kraken

Genel olarak Euro üzerinden işlem yapması ile bilinen Kraken; en üst seviyede güvenliğin olduğu bir kripto para borsası olarak kendini göstermektedir. Kullanıcı ara yüzünün zorlu olmasının yanı sıra sınırlı ödeme metotlarını sağlasa da yatırımcıların ilgi odağında yer alması ile de bilinmektedir.

Cex.io

Çok rahat ve hızlı bir şekilde alım satım işlemlerini gerçekleştirmek isteyenler için Cex.io ideal bir platform olarak görülmektedir. Tek dezavantajı ise işlem ücretinin yüksek, müşteri desteğinin ise kısıtlı olması olarak görülmesidir.

Kripto Para Nedir?

Kripto Para Borsası Neye Göre Endekslenir?

Nakit akışı gibi sabit değerlere sahip olmayan kripto paraların borsası her gün değişebilmektedir. Bu yüzden bu alanda da nakit para piyasası gibi kripto para borsası da mevcut olup kripto para değerleri borsada satışa sunulabilmekte olup aynı zamanda nakit para piyasaları gibi anlık, günlük ve haftalık olarak iniş çıkışlar yaşamaktadır. Yatırım yapmak isteyen kullanıcıların öncelikle iyi bir araştırma yapıp kararlarını daha sonra vermeleri kripto para borsalarında kayıplara uğramamaları adına yararlarına olacaktır. Fiyatı en yüksek olan para değeri olarak yer alan kripto para birimi olduğu için bu artış ya da azalışları da yine bu para birimlerince gerçekleşmiş olur. Yatırım yapmadan önce mutlaka uzman birinden bir bilgi almaları kullanıcıları açısından daha yararlı olacaktır.

Kripto para borsaları içerisinde kişiler istedikleri para birimlerini kripto para adı verilen bitcoin, ethereum, litecoin gibi birçok coin para ile değişim imkanı sunmakta olup bir nevi döviz bürosu görevi görmektedirler. Kripto para borsalarında işlem görmekte olan coinler en çok Amerikan doları ve Euro ile alınıp satılabilmekte olup diğer para birimleri ile de işlem yapılabilmesi mümkün hale gelmiştir. Kripto para alıcıları ile satıcılarını bir araya getirmekte olan kripto para borsaları değiş tokuş işlemini gerçekleştirmelerini sağlamakta olup aynı zamanda aracılık hizmetleri sunduklarından kaynaklı olarak bir komisyon geliri de elde ederler. Bu komisyon işlem yapılacak olan kripto para birimine göre değişiklikler göstermektedir. kripto para borsası endeksleri kısmi sayılsa da arz talep faktörüne göre şekillenmektedir.

Kripto para borsasından kripto para almak istenmesi durumunda satmak isteyen birilerinin de mevcut olması gerekmektedir. Örneğin alınmak istenen bir ethereum almak istendiği takdirde satan bir kişinin de var olduğu anlamına gelmektedir. Bu sayede de işlemler gerçekleşmiş olurlar. işlem yapmak istenen borsa da bir hesap oluşturularak para yüklenir. Daha sonrasında kripto para için istenilen seviyeden almak için emir girilir. Girilen bu alış emrini karşılayan bir satış emri geldiği takdirde işlem gerçekleştirilmiş olunur. Kripto para piyasalarının çalışma sistemi bu mantık üzerine kuruludur.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz