Yatırımcı Arıyorum

Kripto Para Dünyasında ICO Nedir?

ICO Ne Demek?

Son zamanlarda aşırı yatırımcıların ilgisini artıran kripto para piyasalarında çok bahsedilen ico (Initial Coin Offering) terimi, piyasaya borsalara daha çıkmamış olan bir coin diyebiliriz. Daha çok projesi ve ekibi sağlam olanların talep toplama yada bilinirliklerini sağlamak için dağıtılan ücretsiz coinler olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Bir çoğu gelecek vaat etse de bir çoğu da dolandırma amaçlı veya piyasaya çıkamadan yok olup gitmektedirler. Şuan bu piyasanın içinde olanlar her gün açıklanan talep toplayan veya ücretsiz dağıtılan onlarca ico reklamını görebilirler, hatta son zamanlarda o kadar çok çoğaldı ki, yeni çıkan icoları ve coinleri takip eden onlarca site veya uygulamalar hayatımıza girdi. Geçmişe baktığımızda başarılı olmuş bir çok ico mevcut aynı şekilde başarısız olmuş da icolar bolca mevcut.

ICO’ların Cazibesi

Yatırımcıları cazip eden nokta, icoların ilk başlarda çok uygun fiyata olması ve borsalara eklenebilme imkanları olduktan sonra aşırı bir şekilde fiyatının yükselmesi, Tabi aşırı şekilde fiyatlarının yükseldiği gibi aşırı şekilde de düşüş olabilmektedir.

Sosyal medyada gördüğümüz, örneğin ico zamanında bedava aldığı 500 adet bir coinin 1 sene sonra toplamda 500-1000 dolara satıldığını gören özellikle küçük yatırımcıları bu tarz fırsatları değerlendirebilmek için ellerinden geleni yapıyor. Tabi kötü niyetli olan insanlarda insanların bu zaaflarını görerek onlarda virüs veya dolandırma amaçlı çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca waves platformunu kullanarak isteyen herkes istediği adet kendi coinini üretip piyasaya sürebilir. Belki bir gün piyasaya bizde kobicoin sürüp, kobiler arasında ki ticareti daha hızlı ve ücretsiz sağlayabiliriz.

Peki siz bir ico reklamı veya arkadaşınızdan birinden ücretsiz bir reklam mesajı aldığınızda ne yapmanız gerekiyor?

Öncelikle kripto para ve borsalar ile alakalı birisi iseniz, güvenliğinize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Gerçek borsalar ve banka hesaplarınız için kullandığınız mail ile bu tarz bilinmeyen siteler, forumlar gibi sitelere üye olmak için kullanacağınız mail adresleri farklı olmalarına genel olarak dikkat edin. Bu sadece icolar için değil, günümüz şartları içinde dikkat edilmesi gereken bir husustur.

1. Adım icolarda kullanmak üzere bir mail adresi oluşturun. Artık yeni ico reklamları gördükçe bu mail adresini hepsinde kullanabilirsiniz.

Bilgi ve araştırma, bir şeye balıklama atlamadan önce uzaktan bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Örneğin ico yatırımı yapacaksınız. Ücretli bir ico diyelim ve diyorlar ki 10 Dolar para gönder sana 10 bin adet coin vereceğiz. Aslında ilk başta çok güzel bir ticaret olarak görünüyor. Zamanında 1 bitcoinin 1 dolar 2 dolar olduğunu düşünürsek bu rakamlar kripto para dünyası için normal fiyatlardır. Şuan piyasada 1-2 dolar vererek, 1 satohsi ve 2 satohsi değerlerindeki bir coinden binlerce adet satın alabilirsiniz. Şimdi icomuzu araştırmaya başlıyoruz.

ICO’larda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nelere bakmalıyız?

  1. İconun kurucuları ve takımı, Başarılı olmuş tüm coinlerin arkasında profesyonel bir takım vardır. Takımı incelediğinizde özellikle bilgi ve proje yönetimi eşit dağılmış ve mesleğinde başarılı olmuş insanlar mıdır bakınız. Piyasa ile alakası olmayan, geçmiş kariyeri olmayan kişilerden oluşan bir takım güvenli değildir.
  2. Whitepaper (beyaz kağıt) denen bir coinin ne amaçla, ne için ve ne kadar üretileceği konusunda tüm teknik bilgilerinin açıkca yazıldığı metindir. Başarılı olmuş bir coinin aynı kopyası olan bir coin piyasada başarılı olma ihtimali çok düşüktür. Çünkü orijinali varken kimse kopyasını almak istemez. Onun için amaç ve projeleri benzersiz, bir problemi çözmeye odaklanmış icoları tercih edin. Whitepaper deyimine ben bir coinin anayasası diyebilirim.
  3. Kaç adet üretileceği ve coinin özellikleri. Bir coinin çok değerli olması için ilk üretilen adetin düşük olması büyük etki yapıyor. Örnek bitcoin tüm dünyada 21 milyon adet üretilecek. Şuan piyasada dolaşan miktarı belli, toplam ulaşacağı miktarda belli. İnsanlar yatırım yaparken, psikolojik olarak az olan şey değerlidir mantığı ile yatırımlarını yapmaktadır. Örneğin ripple coini milyarlarca adet iken bitcoin ondan yüzlerce kat daha az adetli. Kullanım amacı ve politikalarına göre değişmektedir. Coin adet sayısı, piyasa fiyatını doğrudan etkilemektedir. Eğer alacağınız veya yatırım yapacağınız ico piyasaya sürülmeden önce milyarlarca adetten oluşuyorsa ilk başta uzak durmanızı tavsiye ederiz. Çünkü piyasa doygunluğuna ulaşması, talep oluşturması için büyük paralar ve yatırımlar gerekmektedir. Bunu milyar adetli coinler zor sağlamaktadır. Ayrıca piyasada dolaşım adeti, yıllara göre üretim adeti, coin takımının elindeki coin adedi gibi kriterlere dikkat edin. Bir coinin miner yani kazılabilen bir coin olması da madenciler dolayı daha değerli ve güvenilir olmaktadır. Teknik konular hakkında lütfen araştırın.
  4. Yol haritası, piyasada ki tüm coinlerin web sitelerine girdiğinizde mutlaka görebileceğiniz alan yol haritasıdır. Yani coinin şuan hangi hedefinde olduğu, hedeflerinin neler olduğu, ilerde yapacağı teknolojik gelişmelerin, yapacağı toplantıların, yapacağı yeniliklerin önceden görülmesi ve bilinmesi ve geçmişte programına uygun hareket edip etmemesi önemli bir etkendir.
  5. İletişim ve sosyal medya hesapları; eğer bir coine yatırım yapacaksanız, iletişim hesaplarının aktif olup olmadığına, sosyal medya hesaplarını kontrol edin. Çünkü başarısız projelerde ekip, coini bırakıp yatırımcılardan kaçabiliyor. Ani düşüşlerde görülmüş konulardır. Siz bir duyum alırsınız ama o coinin ekibi yoksa, iletişimi yoksa çöp bir coindir diyebiliriz. Çünkü bir coinin değerlenmesinde ki en büyük etkenlerden biri, coin hakkında ki açıklamalar ve beklentilerdir. Bu beklentiler ve açıklamalar da sosyal medya hesaplarından yapılmaktadır. Daha önce ülkemizde de maalesef ard niyetli insanların yönlendirilmesiyle onlarca vatandaşımız bu hataya istemeyerek düştü. Poly coin denen, ekibinin nerede olduğu, sosyal medya hesaplarının kullanılmadığı, çok ölü bir coini, bazı uyanıklar önceden alıp, sosyal medyada ve kendi takipçilerini, bu coini alın, çok çıkacak kar edeceksiniz deyip, kandırıp, coinin fiyatını aşırı taleple yapay olarak çıkmasını sağlayıp, daha önce 1 satoshi seviyelerinde aldıkları coini 100 katına kendilerine inanan vatandaşlarını kandırıp satan dolandırıcılarda maalesef ülkemizde vardır. Onun için asla pump gruplarına ve bu ekiplere güvenmeyin. Size kazanma garantisi veren insanlar aslında sizi kullanarak önceden aldıkları coinleri, size pahalıya satabiliyorlar. Bunların ismi ister deniz olsun, ister Mahmut yada bir nickname ne kadar bizdenmiş gibi görünseler de lütfen bu tarz insanlara asla inanmayın.
  6. Topluluk, topluluk bir coinin arkasında onu destekleyen kitle olarak tanımlayabiliriz. Örneğin ethereum getirdiği akıllı sözleşmeler özelliği ile arkasına büyük bir kitleye sahip oldu. Bu topluluklar eğer kurumsal firmalar veya platformlar ise o coin güvenli olarak görebilirsiniz. Örneğin waves coinin de bunlarda biridir. Arkasına topluluklar almışlardır. Belirli bir kitleler oluşmuştur. Çünkü bu coinler bir ihtiyacı gidermek için, hayatı kolaylaştırmak için amaçları vardır. İota denen her borsada bulunmayan bir coin özellikle nesnelerin interneti denen yeni teknolojilerde, akıllı nesneler arasında iletişim ve ödeme yöntemleri geliştireceğinizden, dünya geneli teknoloji firmalarından açıklama ve destekler bulmuştur. Örneğim bosch firması açık desteğini dile getirdikten sonra bu coin birkaç kat değerlenmiştir. Bunun gibi yenilikçi çözümler üreten coinler ilerde daha çok değerlenecektir.

ICO’larda Başarıya Ulaşmak

Yukarıda belirtilen maddeler ne kadar ne kadar gerçekçi ise, birde icoların şu yönüne de dikkatli bakabilirsiniz. İcolar genelde genç ve hevesli ekipler tarafından kurulabiliyor ve bazıları yukarıdaki maddeleri sağlamayabilir ama bunların da başarısız olacakları söylenemez, bilinemez. Yatırım konusunda kendiniz karar vereceksiniz. Kendinizi fazla riske atmadan, yenilikçi projelerin icolarına girerek destek olabilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz