Yatırımcı Arıyorum

İşletme Alırken Satıcı Finansmanı Kullanmak

İşyeri Devralırken Satıcı Finansmanından Faydalanmak

Küçük ya da büyük bir işletme olsun, bir işletmeyi kurmak ve onu uzun yıllar yürütmek zor bir iştir. İşi kurmak ve yürütmek kadar maliyetlerini karşılamak ta zordur. Bir iş kurmak isteyen girişimcilerin işi geliştirmek için sabrı ya da zamanı olmayabilir. Ya da finansmanları yeterli gelmeyebilir. Bunun için de banka kredisine başvursalar da bu kredilerin onaylanması %50 ihtimal dâhilindedir.

Ancak günümüzde, kredi kullanmak haricinde, kurulu bir işletmenin alım ve satımı için popüler seçeneklerden biri, satıcı ya da alıcı finansmanı kullanmasıdır.

Satıcı Finansmanı Nedir?

Küçük işletmelerdeki satıcı finansmanı, emlak işlerindeki mal sahibi finansmanına çok benzer. Çoğu alıcı, küçük bir işletme satın almak için gereken paraya sahip olmadığından, finansmanı tamamlamak için başka bir finansman arayışına girer.

Banka kredisi almak yerine bin finansör bulur ve işyerinin mülkiyetin alması karşılığında kendisine aylık ödeme miktarlarının yazıldığı bir düzenleme yapılır.

Alıcı, genelde işletmenin değerinin üçte biri kadar bir ön ödeme yapar ve daha sonra zaman içinde ödenecek toplam ödeme sayısını ( yıl olarak) özetleyen bir taahhüt senedi imzalar. Senette, ödemelerde temerrüde düşerse ne olacağını ve satıcıya ödeyeceği faiz oranlarına da öğrenir.

Satıcı Finansmanı Artıları Nelerdir?

Küçük bir işletme sahibi için satıcı finansmanı sağlamanın en temel avantajı, işi potansiyel alıcılar için daha cazip hale getirmesidir. Çoğu alıcı için, elinde yeterli nakit bulunmadığından ve bankadan kredi almaları da zor olduğundan, satıcı finansmanı ile desteklenen bir işletme daha cazip gelecektir.

Bu nedenle, işini hızlı bir şekilde satmak ve başlangıç aşamasında banka desteği görmek istemeden iş kurmak isteyenler için satıcı finansmanı daha uygun ve anlamlıdır.

Satıcı finansmanı, küçük işletme satan kişi için de caziptir. Yüksek bir fiyat verebilirler ve birkaç yıl içinde güvenilir nakit akışına sahip olup ödeme alacakları gerçeğini bilirler ve vergi yükleri de azalır. İşyeri Açarken Nereden Kredi Alınır?

Satıcı Finansmanın Eksileri Nelerdir?

En büyük eksisi risk faktörüdür. Satıcıların temerrüt riskini en aza indirmeleri için bazı adımları atmaları gerekir. Bunun için ön önemli iş bir avukat tutmak ve tüm işleri onun desteğiyle görmektir.

Mümkün olduğunca en iyi anlaşmayı imzaladığınızdan emin olmalısınız. Tüm olası durumlar için de pazarlık yaptığınızdan emin olmalısınız. (Geç ödemeler, sözleşme ihlali gibi vb.)

Satıcı finansmanının bir eksi tarafı da satıcı, günlük işlerde bir rol almasa da ödemeler tamamlanıncaya kadar mal sahibi sayılmaktadır.

Ne Tür Bir Alıcı, Satıcı Finansmanına Uygundur?

Genel olarak, güvenilir alıcıların bazı ortak özellikleri vardır. Her şeyden önce, ellerinde tam bir peşinat ile anlaşmak için gelirler. Satıcılar, peşinattan feragat etmelerini talep eden alıcılara karşı dikkatli olmalıdır.

Bir satıcı, alıcıda şu özellikleri de aramalıdır:

  • Endüstride iş deneyimi olup olmadığı
  • Daha önce küçük bir işletmeyi yönetip yönetmediği
  • Satın alınan işletme için iş planı olup olmadığı
  • Önceki kredi temerrüdü veya iflası olmayan temiz bir mali kayıt

Bir işletmeyi almak ya da satmak. Hangi işlemi yaparsanız yapın, bir üçüncü tarafın daha görüşlerini almak yararınıza olacaktır. Satıcı vekâletleri hazırlanırken bir avukata danışılmalıdır. Anlaşma imzalanmadan evvel de her iki tarafta avukatlarına danışmalı ve şirketin vergi sonuçlarını anlamak için de bir mali müşavire danışılması önemlidir.

İşletme Devralmak

Yeni bir iş kurmak yerine, hali hazırda var olan işletmeleri devir alıp direk kazanca geçmek istiyorsanız Kobi Vadisi platformunda yer alan; Devren İşyeri İlanları‘nı inceleyebilir, anlık olarak ilan sahibi ile iletişim kurabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz