Yatırımcı Arıyorum

Küçük İşletmeler İçin Müşteri Çekme Yolları

İşletmeye Müşteri Çekme Stratejileri

Birçok küçük işletme için, pazarlama ve reklam söz konusu olduğunda maliyet önemli bir engeldir. Bilinen popüler yöntemlerin çoğu (radyo, TV, dergi ve gazeteler gibi) küçük işletmeler için genellikle çok pahalıdır. Radyo ve televizyondaki 30 saniyelik bir reklam vermenin, binlerce TL’ye mal olduğu göz önünde tutulursa küçük işletmelerin bu maliyetlerle başa çıkması zordur. Bu yüzden reklam panoları, gazeteler, dergiler, radyo ve televizyon reklamlarında büyük şirketler hâkimdir.

Çoğu küçük işletme, ayakta kalmak için ihtiyaç duydukları satışı yapacak düzeyde müşteri bulamadığından dolayı batar. Bu zorluklara rağmen, çok küçük düzeyde başlayan, ancak işin ayakta kalmasını sağlayacak kadar müşteri çekebilen işletmelerin sayısı da az değildir. Araştırmalara göre, bu akıllı işletmelerin ve girişimcilerin çoğu, birçok firmanın göz ardı ettiği bazı reklam yöntemleri kullanmaktadırlar. Ve bu yöntemlerin bazıları inanılmaz derecede basittir ve hiçbir maliyeti olmayacak çalışmalardır. Tabi bunun yanında bazı çalışmalar ise düşük maliyetli olabilir.

İnternet sayesinde küçük işletmeler için artık ücretsiz, daha ucuz ve ilginç reklam seçenekleri vardır. Aşağıda bahsedeceğimiz bu yöntemlerden bazıları tek başına kullanıldığında çok iyi çalışabilse de, en iyi sonucu elde etmek için farklı yöntemlerin birleştirilerek kullanılması tavsiye edilir. Çok Kanallı Pazarlama

İşte küçük işletmeler için yeni ve daha fazla müşteri bulmasını sağlayacak yollardan bazıları:

İşletmeye Müşteri Bulma Yöntemleri

Ağızdan ağıza pazarlama

Bu yöntem; kesinlikle dünya başladığından beri işletmeler tarafından kullanılan en eski pazarlama ve reklamcılık biçimidir. Radyo veya televizyondan daha yavaş sonuç getirebilmesine rağmen, hala çok iyi çalışmaktadır. İnsanlar ücretli reklamcılıktan giderek şüphelenmeye başladığı için hala ağızdan ağıza pazarlama, bugün dünyanın en güvenilir yöntemlerinden biri olmaya devam etmektedir. Tabi ki, bir müşteri, bir ürün veya hizmetten memnun olduğunda, bu deneyimi aile, arkadaşlar, meslektaşlar, komşular ve bazen yabancılarla yani güven ve nüfuz döngüsündeki kişilerle paylaşma olasılığı doğal olarak yüksektir.

Memnun bir müşteri, küçük bir işletmenin sahip olabileceği en etkili pazarlama ve reklam araçlarından biridir. Ağızdan ağzı o kadar etkili ve güçlüdür ki, birçok başarılı işletme, ürünlerinin ve hizmetlerinin reklamını yapmak ve pazarlamak için yalnızca bu yönteme güvenmektedir. Ağ pazarlama şirketleri buna iyi bir örnektir.

Ağızdan ağıza pazarlamanın birkaç adımı:

  • İlk ve en önemli adım, gerçekten çalışan ve kullanan herkese büyük değer sağlayan bir ürün veya hizmet satmaktır
  • Mükemmel bir müşteri hizmetleri sunmak, başarılı bir iş büyütme stratejisidir
  • Müşteriler işletmeyi tanıtması ve pazarlaması için teşvik ve motive edilmelidir

Ücretsiz ürünler sunmak

Herkes bedava bir şeyler almaktan hoşlanır. Bazı ürün ve hizmetlerinizi ücretsiz olarak vermek, küçük işletmeler için çok olumlu üç fayda sağlar. İlk olarak, oradaki kişilerin şirketin varlığını bilmelerini sağlar. İkincisi, markaya ürün veya hizmetin değerini kanıtlama ve gerçekten işe yaradığını gösterme fırsatı verir. Üçüncüsü, gelecekteki müşterilere, ürün veya hizmetleri para harcamadan denemek için risksiz bir yol sağlar. Ve müşteriler ürünlerde veya hizmetlerde değer bulurlarsa bunun için para ödemeye hazır olurlar.

Ancak, ücretsiz verilen ürün ya da hizmetlerin sonsuza kadar sürmeyeceği bilinen bir durumdur. Bu yüzden başlangıçtan itibaren, ücretsiz ürün almadan keyif alacak kişilerin sayısını veya promosyonun kaç gün süreceğini belirlenmelidir. Herkes bedava ürün veya hizmetten almamalıdır; çünkü onu çok çekici kılan kıtlık unsurudur.

İndirim ve fırsatlar sunmak

İndirim ve fırsatlar sunmak tıpkı ücretsiz ürün vermek gibi, iyi çalışır. Bunlar, işletmeye daha fazla müşteri çekmek için farklı yaratıcı ve düşük maliyetli yoldur. Kişiler genellikle indirimleri paradan tasarruf etmek ve çok daha az ürün veya hizmet almak için büyük bir fırsat olarak görürler. Aslında, indirimler ve fırsatlar genellikle müşterileri başlangıçta planladıklarından daha fazla ürün veya hizmet satın alma konusunda etkilerler. Fırsat elde etmeyi severler çünkü aynı ürünler yarın çok ucuz olmayabilir. Bu yüzden fırsatlar ve indirimler sunmak markayı tanıtmanın güçlü bir yoludur.

Yarışmalar düzenlemek

Herkes kazanmayı sever. Her zaman kazanma duygusu ödülle ilgili değildir, aynı zamanda şanslı olmanın ya da diğer kişileri yenmenin heyecanıdır. Bu duygu egonun bir getirisidir denilebilir ve her zaman işe yarar. Mesela düğün organizasyonu yapan bir firma, düğün planlayan kişilere gelinlik, gelin aksesuarları ve diğer düğünle ilgili hizmetler satmak için bir yarışma düzenleyebilir. Ya da tamamen sponsorlu olarak yerel bir tesise bir balayı gezisi de ödül olarak verebilir. Mesela bu yarışmaya katılmak için çiftlerin tek yapması gereken birbirleriyle nasıl tanıştıklarına dair romantik bir şiir sunmak gibi bir fikir olabilir.

Dikkatli olunması gereken nokta; firmanın vermeyi planlanan ödülleri rahatça karşılayabildiğinden emin olması gerekir. Bu ödüller makul bir bütçe dâhilinde planlanmalı ve bu bütçeye sadık kalınmalıdır. Ayrıca yarışma sırasında ürün satışından kazanılan paranın, çalışmanın maliyetini karşılayıp karşılamadığına dikkat edilmelidir.

Web sitesi açmak

İnternetin devasa etkisinin bir sonucu olarak çoğu kişi, günümüzde bir ürün veya hizmet bulmak istediklerinde interneti kullanmaktadır. Cep telefonlarının dünyanın hemen hemen her yerinde kullanılmasıyla birlikte, kişiler ürün araştırırken en yakınına sormak yerine Google’da arama yapmaktadırlar ve bu etkili olmaktadır. Bu yüzden bir şirketin kendine ait web sitesi olması artık sadece büyük şirketlere ait bir lüks değil, tüm şirketler için zorunluluktur. Bilinmelidir ki; internet artık herkesin veyaher şirketin, arandığında bulunma fırsatıvermektedir.

Popüler yerel dizinlerde listelenmek

Cep telefonu kullanmadan çok önce, ‘Sarı Sayfalar’ olarak bilinen bu çok büyük rehberler kullanılıyordu.Her kişi ve işletme genellikle Sarı Sayfalarda listelenen telefon numaralarına (ve bazen adreslerine) sahipti. İnternet sayesinde, küçük işletmeler yerel dizinlerde ücretsiz olarak listelenebilir. Küçük bir işletme yerel bir dizine kaydedildiğinde, dünyanın dört bir yanındaki kişiler onu haritada bulabilir ve iletişim bilgilerini görüntüleyebilir. En iyi yanı, bu dizinlere kayıt olmak için hiçbir ödeme yapılması gerekmez ve en popüler olanlardan bazıları Google Benim İşletmem, Yahoo Local gibi dizinlerdir. Tüm bu dizinler incelendiğinde, büyük küresel internet arama devleri tarafından yönetilmektedir. Firmalar hızlı bir şekilde bu dizinlerde yerini almalıdır.

İşletmeye Online Müşteri Bulmak

Sosyal medyada da yer almak

Sosyal medya, günümüz dünyasında iş yapma biçimini değiştirmektedir. Şu anda dünyada birçok sosyal medya platformu olmasına rağmen, Facebook dünya çapında 1,1 milyardan fazla kayıtlı kullanıcısıyla (30 Eylül 2013 itibariyle) dünyanın en büyük sosyal topluluğu olarak yönetilmektedir. Bu dünyadaki toplam nüfusun yüzde 15’inden fazlasıdır. Facebook gibi popüler sosyal medya ağları, potansiyel müşterilerin takıldığı en iyi sosyal medya platformlarından bazılarıdır ve bir işletmenin Facebook’a sayfa açması çok mantıklı bir hareket olacaktır.

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya, hem müşterilerin hem de müşteriler olmayan kişilerin işletme hakkında konuşmasını kolaylaştırır. Şirketler, ürünleri ve hizmetlerini paylaşabilir veya tweet atabilirler ve bu da onlarla kolayca etkileşim kurmaya olanak tanır.

İnternet reklamları

Günümüzde daha fazla insan bilgi için internete bağımlı olmaktadır. Örneğin YouTube’u televizyondan daha fazla kişi izlerken, haberler yazılı basın yerine haber web siteleri ve çevrimiçi dergilerden takip edilmektedir. Büyük şirketlerde bu değişimi fark etmiş ve geleneksel reklamlara göre çevrimiçi reklamcılığa daha fazla yatırım yapmışlardır. Artık daha fazla kişi internette daha fazla zaman harcadığından dolayı, şirketlerin onları orada takip etmesi çok mantıklıdır. Çevrimiçi reklamcılığın farklı biçimleri vardır ve Google’ın Adwords Programı’nın en popüler olanlardan biridir.

Çünkü Google, İnternet’teki açık ara en büyük arama motorudur ve dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca kişi bilgi için her gün Google’da arama yapmaktadır. Google çevrimiçi reklamcılıktan (2012 yılında) 30 milyar dolardan fazla para kazanmıştır ve bu rakamın gelecekte büyümesi beklenmektedir.

Broşür dağıtmak

El ilanları bir işin tanıtılması için basit ama etkili bir yol olmaya devam etmektedir. Genellikle belirli bir alandaki (üniversite kampüsleri, yerleşim yerleri, ofisler ve endüstriyel alanlar gibi) müşterileri hedefleyen küçük işletmeler için, başarılı bir reklamcılık yöntemidir. Bunun yanında İlla bu reklamcılık yöntemini denemek için çok pahalı broşürlere yatırım yapmak gerekmez.

Bu konuda sınırlı bir bütçeye sahip olan şirketler, resimlere, grafiklere veya renklere değil de, iletmek istediği mesaja daha fazla odaklanırsa, ucuz maliyetlerle istediği mesajı ulaştırabilirler. Ayrıca, işletme hakkında daha fazla bilgi edinmek ve soru sormak isteyen bazı ilgilenen kişilerle de karşılaşma şansı yakalayabilirler. Kısıtlı Bütçeyle Pazarlama Teknikleri

Gönüllü çalışmalara katılmak

Gönüllü çalışma yapmak genellikle ücretsiz tanıtım da gözden kaçan bir fırsattır. Gönüllü çalışmalara katılmak, bir etkinliğe sponsor olmak veya hizmetleri ücretsiz olarak sunmak müşteri çekmenin yollarından bir diğeridir. Bu çalışmayı gerçekleştirmek için tüm gereken; zaman, çaba ve cesarettir. Bu reklamcılık yöntemini kullanmayı planlayanların dikkat etmesi gereken konu: Tüm bağışların, sponsorlukların ve desteğin kişisel değil, şirket adına yapıldığından emin olunmasıdır.

İşletme İçin Müşteriye Ulaşma Yöntemleri

Küçük işletmeler müşteri çekerken yukarıdaki yöntemlerden bazılarını kullanabilirler. Yalnız her yöntem her işletme için başarılı sonuç vermeyebilir ve bu yüzden hangi yöntemin şirket için işe yarayacağını denemeleri gerekir.

Yalnız bilinmelidir ki; en iyi pazarlama ve reklamcılık stratejisi, bu yöntemlerden birkaçını birleştirmekle elde edilendir.kobi vadisi

Yorumunuz