Küçük İşletmeler İçin Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal medya yaygınlaştığı ilk senelerde insanların kim nerede, ne yapıyor diye baktığı ya da kendi yaptıklarını gösterdiği bir medya ağıyken günümüzde boş vakit geçirmenin ve başkalarını takip etmenin yanında işletmeler için de önemli bir rol oynamaktadır. Sosyal medya ağları kurumsal yapının vazgeçilmezleri arasında olmanın yanında pazarlama için de mükemmel bir ortam yaratmaktadır. Sosyal medya ağlarına işletmeniz adına girerek iyi bir yönetim sonucunda satışlarınızı artırabilir ve reklamınızı yapabilirsiniz.

Sosyal Medyanın İşletmeye Faydaları

Sosyal medya işletmeniz açısından vakit kaybı değil aksine kazancınızı artıracak bir medya ağı olarak görülmelidir. Bu nedenle pazarlama stratejileri geliştirilmeli, kurumsal yapı kazandırılmalı ve gerekiyorsa sosyal medyaya belli bir bütçe ayırmalısınız. Şirketiniz için bir topluluk sayfası oluşturduğunuzda tanınmanız artacaktır. Burada yaptığınız kampanyalar, reklamlar ve ürün satışları fiziki olarak bulunan işletmenizin çok daha geniş bir alana yayılmasına olanak sağlamaktadır. Bu nedenle sosyal medya pazarlama stratejileri oluşturulmalı ve iyi idare edilmelidir.

İşletme İçin Oluşturulabilecek Stratejiler Nelerdir?

Her Sosyal Ağ için Farklı İleti

Her sosyal medya platformu farklı ileti şekilleri ile kendini göstermektedir. Örneğin Twitter sadece 140 karakter uzunluğundaki iletileri yayınlarken Facebook’ta bu sınır olmasa da spam işaretleme nedeniyle belli sınırları kapsamaktadır. Ya da Snapchat uygulamasında daha çok görsel iletiler kullanılmaktadır. Bu yüzden işletmeniz için kuracağınız sosyal ağları iyi öğrenmeli ve her birine uygun iletileri hazırlamalısınız. Bunun yanında her sosyal ağın kullanıcı kitlesinin çoğunlukla farklı olduğunu göz ardı etmemeli ve her kitleye uygun iletiler hazırlayabilmelisiniz.

Tüketicinin Sizi Bulmasını Sağlayın

Lokal araştırmalar yapmak kullanıcının sizi bulması için yapmanız gereken araştırma türüdür. Tüketicilerin size ulaşabilmesi için görünür olmanız gerekmektedir. İşletme hesabınızı, doğal olarak kendinizi de görünür hale getirmelisiniz. Tüketicilerin ihtiyaç duyduğu zamanda karşısında olmak rakiplerinizden bir adım ileride olmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden Google Maps ve Swarm gibi uygulamalarda kendinizi işaretlemelisiniz. Yerel işletmeler dizinine kaydınızı yaptırmalısınız. Bu sayede tüketicilerin size kolay ulaşması sağlanacaktır. Bu aşamada rakipleriniz neler yaptığını incelemek sizin yararına olacaktır.

Yarışmalar Düzenleyip İndirimler Yapmalısınız

Günümüzde insanlar mağaza mağaza dolaşıp indirim takip etmek yerine bunu oturduğu yerden telefonundan veya bilgisayarından takip etmektedir. İndirim takip ederken ise genellikle kullanılan mecra ise sosyal medya platformlarıdır. Bu yüzden işletmeniz adına oluşturacağınız kurumsal sosyal medya hesaplarınızda indirim tarihlerini haber vermek belli bir kitlenin size ulaşmasını sağlayacaktır. Bunun yanında yarışmalar veya çekilişler düzenleyerek daha büyük bir kitlenin size ulaşması mümkündür. Çekiliş için ayıracağınız bütçe gözünüzde büyümesin. Onun getirilerini göz önünde bulundurduğunuz zaman çok daha büyük bir kazancın kapısını araladığınızı görmüş olacaksınız.

Görsel Kullanımına Dikkat Edin

Sosyal medya ağlarında kullanılan görseller tüketici kitleyi büyük oranda etkilemektedir. Bu yüzden kullanacağınız görselleri özenle seçmeye dikkat edin. Özgün görseller kullanmak ve ürününüzü detaylı bir şekilde anlatan görselleri tercih etmek işletmeniz için artı bir puan niteliğindedir. Ofis etkinliklerinizi ve şirket kültürünüzü de özgün biçimde paylaşmak şeffaflık duygusu yaratacak ve size olan güvenin artmasına yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya Reklamları Kullanmak

İşletmeniz ile ilgili reklamları televizyona, radyoya veya gazeteye verebilirsiniz. Bunlara çevrimdışı reklam denilmektedir. Fakat sosyal medya reklamlarını kullanmak anlık olarak kullanıcıya ulaşmayı sağlar. Bu sayede etkinliğinizi artırabilirsiniz. Daha geniş bir müşteri portföyü oluşturmak amacıyla sosyal medya platformları üzerinden reklam verebilirsiniz. Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal ağlar kendi özel reklam sistemlerini de geliştirmişlerdir.


Kobi Vadisi ios uygulama

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Küçük İşletmeler İçin Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

okuma süresi: 3 dk
0