Küçük İşletmeler Neden Büyümüyor?

Küçük İşletmeleri Büyütmek

Girişimcilerin hatalarını anlamaları ve işlerini büyütmeleri için kendilerini geliştirmeleri oldukça önemli bir yere sahiptir.

Türkiye’de faaliyet gösteren küçük işletmelerin sayısı, şirketlere ve büyük şirketlere göre çok daha fazladır. Bazı işletmeler uzun süredir çalışıyor ancak yine de büyümeyi başaramıyorlar. Girişimcinin neyi yanlış yaptığını anlaması ve yaptığı hatalardan ders çıkarması büyüme yolunda atacağı en büyük adımdır.

Küçük işletmelerin büyüyememesinin nedenleri

Gözü yüksekte olmak

İşine tutkuyla başlayan ve doğru bir pazar araştırması yapan girişimcilerin genellikle başarıyı yakaladıkları görülmektedir. Ama eğer bir kişi daha taşlar yerine oturmadan kendini patron olarak görmeye başladıysa, üzülerek belirtmek isteriz ki; başarısızlık kaçınılmaz bir gerçektir. Çoğu insan yanlış nedenlerle iş hayatında başarısızlığa ulaşır ama aynı zamanda geçmişte yaşadığı olumsuz olaylar sebebiyle de büyük bir tecrübe kazanır. Daha sonraki süreçte de, hata yapmamak için sıkı çalışmalar yaparak yeni hedeflere ulaşmaya çalışır. İşte bu yüzden; işin mutfağından başlayıp, ardından patron koltuğuna oturmayı her zaman kendinize görev edinin.

Zayıf yönetim

Bazı girişimciler personellerini yönetmede çok ciddi sorun yaşarlar. Türk toplumunda samimiyet çok hızlı geliştiği için bir zamandan sonra çalışanlar ile arkadaş olmak (kaba tabiriyle iş yaptıramamak), başarısızlığa giden temel unsurlardan biridir. Elbette çalışanlarınız ile samimiyet kurmalısınız, ama unutulmaması gereken en önemli nokta: herkes daha başarılı bir iş hayatı için mücadele eder. Yani özetle; iş yerinde iş, dışarıda arkadaş mantığı.

Planlama ve Yürütme

Bir plan yapmak, herkesin yapamayacağı zor bir görevdir. Çünkü planın eyleme geçirilmesine yardımcı olacak uygun araştırma ve fikre ihtiyaç duyar. Bir plana sahip olmak problemi çözmez, asıl sorun yürütmenin doğru olup olmadığıdır. Hedeflere doğru zaman içinde ulaşmak, atılan adımların doğru bir biçimde işlediğinin göstergesidir.

Çalışanlar

Çalışanlar iş başarısının arkasındaki insanlardır. Doğru iş için doğru personeli bulursanız, o zaman işinizin daha fazla geliştiğini de göreceksiniz. Ama konu ile ilgisi olmayan bir kişiye farklı bir görev tayin ederseniz, maalesef bu size pahalıya patlayabilir. Örnek: hemen her işletmede, patronun yanında akraba çalışanının olduğunu görebiliriz. Bunun ana sebeplerinden biri: güven eksikliğidir. Özetle: o görevi yapacak kişiye her şey emanet edilmez, ama bu görevi kuzen daha iyi yapar. Ama o göreve tayin edeceğiniz konunun uzmanı bir kişi, hem kendini hem sizi hem de işletmenizi en iyi yere getirmek için daha profesyonel bilgiler ile işini yapacaktır. Siz kuzeni, farklı görevlerde yine de değerlendirmeye devam edin 🙂

Tanıtım / pazarlama eksikliği

Tanıtım, işletmenin büyümesine yardımcı olduğu en önemli bölümdür. Bu yüzden iyi bir pazarlama çalışmanız/çalışanınız yoksa, çok ciddi eksiklik yaşarsınız. Unutmayın: her işi kendiniz yapamazsınız. Bu konu hakkında bir çalışan alma imkanınız yoksa bile, mutlaka dışarıdan destek alarak önem gösteriniz. İşyerinizde sunmuş olduğunuz ürünler hakkında daha fazla müşteriye ulaşmak için, Kobi Vadisi Tedarikçi Firmalar alanından destek alabilirsiniz.

İş kültürü

Çalışma ortamınız aynı zamanda iş problemleri oluşmasının en büyük etkenlerinden biridir. Mümkün olduğunca iş yerinizi çalışanlarınıza moral/motive sağlayacak şekilde dizayn etmeniz, herkesin daha verimli çalışmasına sebep olacaktır. Özetle, herkesin işini daha çok severek yapmasına neden olacaktır.

Konum

İşyerinin konumu; müşteri ulaşımı, marka bilinirliğiniz, sizin ve çalışanlarınızın ulaşımı açısından oldukça önemli bir sebeptir. Ürün ve hizmetlerinizi profesyonel bir şekilde sergileyebilmek, vizyonunuzun başında gelmelidir. Aynı zamanda bu madde, rakipleriniz ile aranızda olan yarış açısından da oldukça hayati önem taşır. Çünkü müşteriler artık, birçok konuda anlık olarak karar vermekteler. Sizi/firmanızı ziyaretlerinde yaşayabilecekleri sorunda eksi puan almanız sebep olabilir.

Teknoloji

Günümüzde teknoloji, işletmelerin en önemli büyüme kaynağı olmuştur. Eğer işiniz eski teknolojiye sahip bir sistem ile yönetiliyorsa, rakipleriniz arasında gerilemeniz kaçınılmaz bir gerçektir. En yeni teknolojiye sahip olmak, her zaman bir işletmenin büyümesine yardımcı olur, ancak doğru şekilde kullandığınızdan emin olun. Bu konu hakkında profesyonel bir şirketten destek/danışmanlık almanız mutlaka faydası olacaktır. Günümüzde artık, operatör şirketleri ile iletişime geçseniz bu konu hakkında size tüm desteği vermekteler. ( reklamları izlemişsinizdir 🙂 )

Yetersiz bakiye

Yetersiz bir finansman, küçük bir işletmenin neden büyüyememesinin en yaygın nedenidir. Ancak, her zaman yatırımcılardan destek temin edebilirsiniz. Sizinki gibi küçük işletmelere yatırım yapmak isteyen birçok yatırımcı Kobi Vadisi aracılığı ile finansör olmak istiyor. Şayet sizde yatırım desteği hakkında zorluk çekiyorsanız, yeni yatırımcılardan destek almak için Kobi Vadisi portalında yer alan yatırım desteği arıyorum alanında isteklerinizi belirtebilirsiniz.

Bilgi eksikliği

Bazen girişimciler, piyasaya ve iş faaliyetlerine dair bilgi eksikliğinden ve başarısızlığa yol açtıkları için doğru karar verme becerisine sahip değildirler. Bundan kaçınmanın en iyi yolu, profesyonel danışmanlık almaktır. Şayet çevrenizde işiniz ile ilgili bir uzman var ise veya işletme yöneticiliği hakkında deneyimli bir kişi var ise, destek almaktan çekinmeyin. Gerekirse tanıdığınız kişilere bir ücret ödemeyi teklif edin. Unutmayın: her şeyi siz yapamazsınız ve göremezsiniz. Mutlaka gözden kaçırabileceğiniz bazı durumlar olabilir.

İşletmecilere Tavsiye

Büyürken bile kontrollü büyümeye özen gösterin. Mutlaka çevrenizde bir anda büyüyüp şiddetle dibe çakılan örneklere ulaşabilirsiniz. Benzer durumunda sizde veya işletmenizde oluşmaması için, kontrollü büyümeyi her zaman esas alarak planlamalarınıza devam ediniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Küçük İşletmeler Neden Büyümüyor?

okuma süresi: 5 dk
0