Yatırımcı Arıyorum

Küçük İşletmelerde İnovasyon Nasıl Başlatılır?

İşletmede İnovasyon Başlatmak

İşletme yöneticilerinin dilinde pelesenk olan inovasyon; yeni fikirler uygulamak, dinamik ürünler oluşturmak veya mevcut hizmetlerinizi geliştirmek anlamına gelir. Yenilik, işinizin büyümesi ve başarısı için bir katalizör olurken, pazarda uyum sağlamanıza ve büyümenize yardımcı olabilir. Yenilikçi olmak elbette sadece icat etmek demek değildir, iş modelinizi değiştirmek ve daha iyi ürün ve hizmetler sunmak için ortamınızdaki değişikliklere uyum sağlamak anlamına da gelebilir. Şayet Başarılı inovasyon iş stratejinizin yerleşik bir parçası olursa, işinizin başarılı olma olasılığını artırır. Ve bilinmelidir ki; yenilik yapan işletmeler daha verimli iş süreçleri yaratır ve daha başarılıdır.

Bir şirket yöneticisi öncelikle; İnovasyon küçük işletmeler için neyi ifade eder ve neden önemlidir? Diye bir soru ile karşılaştığında bunun cevabını bilerek bilinçli bir inovasyon çalışmasına girmelidir. Peki, nedir bu sorunun cevabı; İnovasyon şirketlerin varlığını sürdürebilmesi ve daha rekabetçi şartlara sahip olabilmesi için ortamlar sağlayan, şirketin ve ekonominin itici gücü olarak tanımlanabilir.

Peki, küçük işletmelerde bu yenilik nasıl teşvik edebilir ve başlanır?

İşletmeler İçin İnovasyon Yöntemleri

1) İnovasyonu kafanızda zorlaştırmayın

İnovasyon kelimesi iyileştirme ve yenilik için sadece süslü bir kelimedir. Bu kelimeyi gözünüzde büyüterek biçimsel ve karmaşık bir süreç olarak düşünmeyin. Tabi ki her sürecin bir zorluğu vardır ama bu süreç illa çok zor olmak zorunda değil. Mesela yeniliğe, ürününüzü daha iyi bir paketle sunum yaptığınızda, size daha iyi fiyat verecek bir tedarikçi bulmakla başlayabilirsiniz. Ya da yeni bir pazarlama yöntemi deneyebilirsiniz.

2) Rutinlerinizden sıyrılın

Kreatif fikirlerinizi ortaya çıkarmak için her hafta bir saat ayırın ve düşünün. Ürün ve süreçleri iyileştirmeye odaklanan hedefleri belirleyerek iş planınıza yenilikler getirin. Örneğin, iş hedeflerinizden biri müşterilerinizle iletişim kurmanın yeni bir yolunu bulmak ve denemek olabilir. Bu süreçte, inovasyon hedeflerinizi uygulamak için bir eylem planı oluşturmanız size kolaylık sağlar.

3) Önerilere açık olun

Yenilikçi olmanın ilk kuralı önerilere açık olmaktır. Gerek anketler gerekse birebir görüşmelerle müşterilerinizin önerilerini alın. Hatta tedarikçilerinizle konuştuğunuzda, onların bu iyileştirme süreci için faydalı önerilerde bulunduğunu göreceksiniz.

4) Personelizi inovasyon sürecine dahil edin

Rutin olarak yaptığınız personel toplantısında, personellerinize bir ürünün ya da sürecin nasıl geliştirebileceğine dair sorular açın. Tartışma konusunu toplantıdan bir hafta önce yayınlayın, böylece insanların düşünecek zamanı olur. Ek olarak, şirketinizde bir öneri kutusu oluşturup, iyi fikirler geldiğinde onları ödüllendirmeniz güzel fikirlerin gelmesine yardımcı olacaktır. Zaman zaman ofisinizden çıkarak diğer ofis çalışanlarına yada işletme içinde çalışanlara doğaçlama sorular açın. Hatta personelinizin yaratıcı fikirlerini geliştirebileceği bir inovasyon atölyesi oluşturun.

5) İnovasyona yatırım yapın

Yenilik yapmak için yeni teknoloji, makine ve ekipmanlara yatırım yapmanız gerekebilir. Bu yatırımlarla iş operasyonlarınız gelişecek böylece şirketiniz daha rekabetçi hale gelecektir. Özellikle inovasyonda bilgi ve iletişim teknolojisine yapılan yatırımlar çok faydalıdır. Ayrıca imkanlarınız dahilinde yeni ürün ve hizmetler geliştirmeye yönelik yatırım yapmaya gayret edin. Arzu ederseniz, Kobi Vadisi platformunda yer alan; teknoloji iletişim sektöründe yatırıma açık ilanları inceleyebilirsiniz.

6) Yenilikçi zihniyet geliştirin

İnovasyonla ilgili seminerlere, konferanslara, eğitimlere katılarak bu konularda kendinizi eğitmeye çalışın ki; bildiğiniz bir konuda daha başarılı olursunuz. Ayrıca sosyal medyadan bu konu ile ilgili blogları, makaleleri, formaları ve güncel gelişmeleri takip edin, başkalarının inovasyon tecrübelerinden faydalanın. Sektörünüzdeki teknolojik ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için en az bir profesyonel veya endüstri kuruluşuna üye olun toplantılarına ve etkinliklerine katılın.

7) İnovasyon desteklerini araştırın

İşletmeniz için alabileceğiniz inovasyon arge ve destekleri konusunda ilgili kurumlardan bilgi alın. Bu konuda hangi şartlarla ve hangi eğitimlerle bu destekleri alabileceğiniz konusunda Kosgeb danışma masalarından destek alabilirsiniz. Destek programıyla yapacağınız harcamaların ne kadarını geri alabileceğinizi bilmek sizi yatırımlar konusunda cesaretlendirecektir.

İşyerinde İnovasyon Çalışmaları

Bu yenilikçi hareketi gerçekleştirmek ve başarılı olmak için; sadece inovasyonun bir öncelik olduğunu söylemek yeterli değildir. Kendi firmanıza hitap eden inovasyon tekniklerini tercih edip hatta geliştirip bu konu hakkında bilinçli ve ısrarcı olarak çalışmak gerekir.

Haklı olarak her firma, pazarda lider olmak, karlılık oranını artırmak, rekabet gücünü katlamak ve farklı olmak ister istemesine de bunun için harekete geçmek gerekir. Bunun yolu da inovasyondan geçer.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz