iş rehberleri

Küçük İşletmelerde Tasarruf Yapmanın Diğer Yolları

Her işletmenin yapısı ve hedefleri farklıdır ki bu da sorumluluklarda da farklılaşmayı getirir. Örneğin yaptığınız işiniz seyahat etmenizi gerektirmiyorsa seyahat masraflarını sınırlandıramazsınız ve bir ev ofisinde çalışıyorsanız ofis alanınızı küçültemezsiniz. Yine de, işletme defterlerinizin düzeltmek için en azından biraz finansal destek almanız gerekebilir. Yapacağınız tasarruf çalışmalarına bakıldığında size bir fayda sağlamıyormuş gibi görünse de zaman içinde önemli bir getiri sağlar.

İşletmede tasarruf yapılabilecek konulara bir göz atalım;

İşletmelerle Tedarikçi Kaynakları

Birçok işletme malzeme, stok ve ekipman alımı söz konusu olduğunda, diğer küçük işletmelerle veya benzer fikirli şirketleri bir araya getirerek fiyat değerlendirmesi yaparak maliyetlerini düşürürler. Şirketinizin büyüklüğüne ve işlevine bağlı olarak, alım yaparken şunları göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • Satın Alma Grupları: İşletmeniz tedarik zincirinde yükseliyorsa, satın alma gruplarından faydalanmanız olasıdır. Satın alma grupları, üyeleri adına daha iyi fiyat ve şartlar üzerinde pazarlık yaparak envanter ve malzeme için toplu harcamaları azaltabilirler. Bazı durumlarda, müşteri adayları yaratmaya yardımcı olabilir, gelirlerini de artırabilir, ayrıca tedarikçilere kıymetli malzemeler, güvenlik ekipmanları, ambalajlama ve benzeri öğelerin distribütörlerine hizmet ederler.
  • Ticaret Birlikleri ve Yerel İş Ağları: Ticaret birlikleri ve yerel iş ağları, endüstriye özgü veya yerel ticaret odaları, üyeleri adına daha iyi bir dış fiyatlandırma ve şartları müzakere edebilirler. Pazarlayamayacak olsalar bile, üyeye üye indirimleri teklif ederler ve yerel satın alma için finansal teşvikinizi artırabilirler.
  • Kooperatifler: Kooperatifler özellikle küçük ve orta ölçekli üreticilere işletme başarısında ve pazarda değerli bir pay sağlarlar. Özellikle tarım endüstrisinde yaygındırlar.
  • İş Ortağı Ağları: Bazı kredi kartı veren bankalar, iş ortağı satıcılarında indirimler sunarlar.

Her şeyin pazarlığa açık

Ticaret yaptığınız şirket, sözleşmede açıkça belirtilmediği sürece, listelenen her fiyatta pazarlık edilebilir. Girişimciler birbirlerine göz kulak olma eğilimindedir ve yalnızca bir işletme sahibi olduğunuzu belirtmek, indirim almak için genellikle yeterlidir.Bazı durumlarda, işyerinde aktif bir teklif varsa genellikle tavsiye veya toplu indirimler alınabilir.

Toplu satın alma

Toplu alımlar akıllıca yapıldığında büyük iskontolar alınabileceğinden ya da fiyat yükselmesinden etkilenmeyeceği için tasarruf sağlayabilir. Fakat bu toplu alımların çok akıllıca yapılması lazımdır, çünkü ihtiyaç fazlası alımlarda depolama sorunları olabileceği gibi bozulma riskleri de yer alır.Toplu alımla tasarruf çalışması hedeflenirken elinizdeki birikiminizi de kaybedebilirsiniz.

Çalışanlara Sağlanan Faydaları Gözden Geçirin

Birçok sektörde, özellikle de yazılım sektöründe yetenek için rekabet çok serttir. Birçok teknoloji şirket işvereni; ultra nitelikli mühendisleri ve tasarımcıları çekmek için sürekli bir yarış içerisinde olduklarından muhteşem avantajlar sunmaktadırlar.

Çalışanların sonuçta yemek yemesi gerekir ve her gün öğle yemeğinde ücretsiz yiyecek ve içecek vermek pratiktir.  Ancak, zaman içinde karlılığı etkileyebilirler. Yeteneği çekmek ve elde tutmak için rekabet içindeyseniz, daha yüksek başlangıç ​​ücreti, daha iyi performans primi ve daha iyi fayda paketleri sunmak daha iyi olacaktır. Çalışanların moralini yükseltmek ve verimliliği artırmak için hazırlanacak sosyal olanlarda pahalı avantajlar kullanın. Örneğin, ofis mutfağınızdaki geçirecekleri zamanı, çalışanların kendilerinin ödedikleri haftalık mutlu bir saatte değiştirin. Mesela şehrinizdeki ücretsiz veya düşük maliyetli cazibe merkezlerine isteğe bağlı geziler için şirket genelindeki tiyatro gezilerini çıkarın.

Temel Servisler için Alışveriş Yapın

Çoğu ticari servis sağlayıcı rekabetçi endüstrilerde çalışır. Bunu, temel hizmetler için alışveriş yaparak veya doğru zamanda alışveriş yapmayı taahhüt ederek avantajınız için kullanabilirsiniz.Yeni bir müşteri ile iş yapmak için, ücretsiz banka hesapları açan ve  banka hesabı promosyonları veren kredi birlikleri ve bankalar vardır.  Birçok sigorta şirketi, rakiplerinden geçmeyi taahhüt eden müşterilere büyük indirimler veya bonuslar sunmaktadır.

İletişim Limitlerini Düşürmek

Çalışanlarınızın iletişim giderlerinde tasarruf yapmak için düşük maliyetli konferans görüşmeleri yapacakları iletişim şirketleri ile yıllık anlaşmalar yapabilirsiniz. Bu anlaşmaların size sağlayacağı faydalar sizin telefon giderlerinizi düşüreceği gibi seyahat masraflarını da düşürmektedir. Herhangi bir profesyonel toplantıda sanal toplantı sistemlerini kullanarak küçük ekipmanlarla kalabalık görüşmeleri yapmanız da mümkündür.

Küçük ölçekli işletmelerde tasarruf çalışmaları ciddi olarak ele alındığında büyük getiriler sağlar. Personelden tutunda kullanılan ekipmanlara, yatırım kaynaklarına kadar detaylandırılan tasarruf kalemlerinin amacı harcama yaparak birikim yapmaktır. Ve hedeflenen ancak bütün ekibin bu bilince sahip olmasıyla gerçekleşir. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak için Tasarruf tedbirleri serisi diğer bölümleri okuyabilirsiniz.Kobi Vadisi ios uygulama

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Küçük İşletmelerde Tasarruf Yapmanın Diğer Yolları

okuma süresi: 4 dk
0